ANASAYFA
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Ödenekler İmam Hatiplere’
Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, “ En ufak tamirata ödenek yok denirken tüm maddi olanaklar İmam Hatip Liselerine yönlendirilmiş” dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Ödenekler İmam Hatiplere’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Eğitim İş Edirne Şubesi, yeni eğitim-öğretim yılı başında Edirne yerelinde yaşanan sorunlarla ilgili basın toplantısını sendika binasında gerçekleştirdi. Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, “Şu anda Edirne'de birçok okul tamir ve onarımdan geçiyor. Temizlik sorunları henüz çözülemedi, tuvaletlerin durumu içler acısıdır. En ufak tamirata ödenek yok denirken tüm maddi olanaklar İmam Hatip Liselerine yönlendirilmiş” dedi.    
Eğitim İş Edirne Şubesi yeni eğitim öğretim yılı başında çözüm bekleyen sorunları kamuoyu ile paylaştı. Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, okul ziyaretlerinde, yeni eğitim öğretim yılının yine sorunlarla ve geçen yıla göre daha da artarak başladığını gördüklerini söyledi. Plansız  programsız çalışmalar, kurumlar arası koordinasyon eksikliği, liyakat sahibi olmayan yöneticilerin işleri organize edememesi, işlerin okul türlerine göre öncelik sıralamasının olması ve kaynakların yine okul türlerine göre harcanması bu sorunların belli başlı nedenlerinden olduğunu kaydeden Zobar, açıklamasında sorunları şöyle sıraladı:
"EĞİTİM BAŞLADI TAMİRATLAR SÜRÜYOR"
Eğitim-öğretim yılı başladı ve okullarda tamir ve tadilat işleri, içinde öğrenci varken dahi okullarda hala sürüyor. Öğrenci ve öğretmenlerin bu ortamlarda bulunması can güvenliği açısından uygun değildir. İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinin altını çizerek okullarda uygulanmasını isteyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullarda bunu unutup güvensiz şekilde tadilat işlerini sürdürüyor. 
Şu anda Edirne'de birçok okul tamir ve onarımdan geçiyor. Temizlik sorunları henüz çözülemedi, tuvaletlerin durumu içler acısıdır. Öğrenci sayısı fazla olan okullarda hizmetliler yetersiz kalıyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bir ay sonra İş-Kur'dan gönderilecek görevlileri bekliyor. Ucuz iş gücü güvencesiyle yapılan bu uygulama çocuklarımıza sağlıklı ortam sunmamakta, kurum kültürünün ne olduğunu bilmeyen benimseyemeyen geçici işçilerle zaman zaman okullarımızın dengesi bozulabiliyor. 
Kadrolu yardımcı hizmetli görevlilerin alınması İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün birinci önceliklerinden olmalı. Aynı sorun okul güvenlik görevlisi noktasında da yaşanıyor. Okullar açılmadan önce tüm kadrolarıyla okullarımız eğitim öğretime hazır hale getirilmiş olmalı. Özellikle yatılı pansiyonları bulunan okullarımızın sorunları bu konuda daha da büyük. Temizlik, yemek ve güvenlik sorunlarıyla her yere yetişemeyen bir hizmetli kadrosu ya da öğretmenler baş başa bırakılıyor.
“ÇÖZÜM BEKLEYEN SORUNLAR”
En büyük sorunlardan biri de liyakate göre değil, adama ve özellikle sendikasına göre yönetici atamaları. “Koltuğu kaptım ya gerisi önemli değil” mantığıyla yaklaşan tüm yönetici kadroları gözden geçirilmeli, öğretmenini ve öğrencisini motive edebilecek, okul başarısını ve öğrenci davranışlarını değiştirebilecek liderlik vasfı olan yöneticiler bu kadrolara verilmeli. 
Bazı okullarda öğrenci kayıtlarında öğrenci velilerinin sendikasına göre kayıt yapıldığı, yandaş sendika üyelerine ayrımcılık yapıldığı, çeşitli isteklerinin kolayca yerine getirildiği şikâyetleri alıyoruz. Disiplin soruşturmalarında öğretmenlere sendikalarına göre ayrım yapılıyor, haksız, hukuksuz keyfi cezalar teklif ediliyor, yandaş sendika üyeleri adeta korunuyor, benzer olaylarda farklı cezalar teklif edildiği görülüyor. Sendika tercihlerinin bile bu denli cezalandırılması veya ödüllendirilmesi büyük yanlış ve haksızlıktır.
Bu yıl Karaağaç Yatılı Bölge Ortaokulu'nun yatılı kısmı kapatıldı. Öğrenci mevcudunun az olması gerekçe gösterildi. Oysa devletin amacı bir öğrenci bile olsa ona gerekli olan eğitim öğretim ve bakım hizmetini vermektir. Bazı eğitim bölgelerinde sınıf mevcutlarının kalabalık olması, eğitim öğretimi olumsuz etkiliyor. Bu bölgelerin acilen yeni okullara ihtiyacı vardır.
Kendi haline bırakılarak zayıflamasına göz yumulan bir diğer okul türü ise Meslek Liseleridir. Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( Kız Meslek Lisesi) de bu okullardan biridir. Bünyesinde 4 dal barındıran ve şimdiye kadar öğrencileri ile sayısız başarıya imza atan mezunlar veren bu köklü okul nedense artık birçok velinin çocuğunu teslim etmek istemediği atıl bir okul haline getirildi. Okulun en önemli birimleri Hasan Sezai İmamhatip Lisesine verildi ve öğrencilerin kullanabileceği bir kantin bile bulunmuyor. 
"İMAM HATİP OLUNCA VAR, DİĞER OKULLAR ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYOR"
Her nedense İmam Hatip Liselerine tüm maddi olanaklar ayrılmış ve yatılı kısmından yemekhanesine kadar yaşamsal bölümleri Selimiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden alınıp, Hasan Sezai İmam Hatip Lisesine verildi. En ufak tamirat işine bile ödenek yok diyen İl Milli Eğitim Müdürlüğü söz konusu İmam Hatip olunca nedense ödenek bulabilmekte ve her türlü fedakârlığı yapabiliyor. 
İmam Hatip türü okullara imkânlar kolayca tahsis ediliyor diğer okullara üvey evlat muamelesi yapılıyor. Eğitim öğretimde her çocuğumuza eşit imkân ve haklar sunmak, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başlıca görevidir.
80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nin, İlhami Ertem Anadolu Lisesi'ne geçici olarak taşınması deprem etütlerinin bilimsel sonuçları noktasında bir zorunluluktur. Ancak bürokratik süreçlerin bir an önce aşılması ve 80. Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin bir an önce okullarına dönmeleri en büyük arzumuzdur. İki lisenin aynı binada eğitim görecek olmasından dolayı yaşanabilecek muhtemel sıkıntılar sebebiyle çocuklarını özel okula göndermek zorunda kalan aileler olmaktadır.
Geçen yıl ilk defa öğrenci alan Edirne Kırkpınar Spor Lisesi geçen eğitim öğretim yılından beri Süheyl Ünver Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Sağlık Meslek Lisesi) ile aynı bina altında eğitimlerine devam etmektedir. Binaları hazır olmasına karşın yine aşılamayan bürokratik engellerle karşı karşıyadır. Spor eğitimi alacak fiziki imkânlardan mahrum olan öğrencilerimiz, öğretmen ve velilerimiz bu konunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını beklemektedirler.
"BU ŞEHRE YAKIŞACAK OLAN BİR TARIM LİSESİDİR"
Edirne verimli ovalarıyla bir tarım şehridir. Bu şehre ise yakışacak olan bir 'Tarım Lisesi'dir. Köylerdeki çocuklarımız; topraklarına, hayvanına, bağına bahçesine sahip çıkacak bir eğitimden geçirilmeli ve bu kültürün aşılanabileceği bir okulda yetişmelidir. Toprağı, hayvanı olan köylümüz çocukları satış elemanı ya da güvenlik görevlisi olduğunda sigortalı artık diye yarım bir sevince mahkum edilmemelidir.
“MODERN ÖĞRETMENEVİ KAZANDIRILMALI"
Edirne'de depreme dayanıksız raporu sebebiyle yıkılan ve yerine henüz yenisinin yapılması için hiçbir adım atılmadığı bilinen Edirne Öğretmenevi konusu belirsizliğini korumaktadır. Öğretmenevleri, öğretmenlerin bir araya gelebileceği içerisinde birçok bölümün olduğu sosyal tesislerdir. Edirne'de yıkılan öğretmenevinin arazisi de hali hazırda boş duruyor. Edirne, modern bir Öğretmenevini hak ediyor. Edirne halkı, bu konuda yetkililerimizin bir an önce adım atmasını, öğretmenlerimizin ve Edirne'mizin modern bir Öğretmenevine kavuşturulmasını bekliyor.
Eğitim-İş Edirne Şubesi olarak Edirne'deki eğitim sorunlarına her zaman katkı sunmaya hazırız. Yeni eğitim-öğretim yılında herkese başarılar dileriz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE