ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeltikte hayal kırıklığı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), geçen yıl ton başına 2.600 TL olarak açıklanan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatını yüzde 17,3 artırarak ton başına 3.050 TL olarak açıklaması hayal kırıklığı yarattı...
Haberin Yayın Tarihi: 18-09-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeltikte hayal kırıklığı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), geçen yıl ton başına 2.600 TL olarak açıklanan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatını yüzde 17,3 artırarak ton başına 3.050 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Maliyetleri öne sürüp 3 Lira altında fiyat açıklanmamasını bekleyen üretici hayal kırıklığına uğradı. 
TMO, 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatını ton başına 3.050 TL olarak açıkladı. 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik için belirlenen 3.050 TL/ton alım fiyatının bakanlık tarafından verilecek yaklaşık 180 TL/ton prim ve diğer desteklerle birlikte 3.230 TL/tona kadar yükseldiğini bildiren TMO, ofise çeltik teslim edecek üreticinin alım noktalarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için de yapması gerekenleri şöyle sıraladı:
"ÇKS bilgileri güncellenmeli. Randevular mutlaka alınmalı. Ürünler randevu alınan gün getirilmeli. Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelinmeli. Lisanslı depolara ürün teslim teslim edecekleri bankadan yatırım hesabı açmalı. Ürünün, iş yerlerine lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmeli. Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından 0 312 416 34 10 (8 hat) alabilecekler. 
2019 DÖNEMİ TMO ÇELTİK ALIM FİYATI
ÜRETİCİ HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYOR
Market raflarında bir kilogram Osmancık pirinci 8 - 9 - 11 Lira arasında değişen fiyatlarda satışa sunulurken birçok girdi maliyeti olan üretici de açıklanan fiyatla hayal kırıklığına uğradı. Maliyetin kurtarmadığını çok masraflı ve zor bir üretim olduğunu sürekli dile getiren üreticiler, su ve elektrik masraflarının da bel büktüğünü yineledi ve "Çeltik üretmek zor bir iş. Çeltik üretmek bir evladı büyütmek gibi. Bir yıllık emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Çeltik evlat gibi. Maliyetler belli. En büyük masrafimız su ve elektrik giderleri. Su parası giderimiz 2 katına ulaştı. Borçlar var. Bu fiyatlar kurtarmaz" şeklinde üzüntülerini dile getirdi.
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken de fiyatlar açıklanmazdan önce, "Çeltiğin mazot, elektrik, su, gübre, ilaç, kurutma, biçim, ekim ve tohum gibi maliyeti var. Biz maliyet hesabı yaptık. Bir kilogram çeltik 2.981 TL'ye mal oluyor.  TMO'dan 3 Lira'nın altında olmayacak bir fiyat bekliyoruz. Üreticinin kredi ödemeleri var. Bizim amacımız yıl sonuna kadar üretici kredi borcunu ödeyebilsin. Çiftçinin erken hasat yapmasının nedeni belki de kredi borçları" demişti. 
Ofisin de bir kaç gün içinde randevu sistemini açıp alıma başlayacağı öğrenildi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Salgında bile talana devam
Bunun adı: vicdansızlık!
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
‘ETUS da normalleşsin’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE