ANASAYFA
30 Mayıs 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bereket versin’
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, "Bereket versin diyoruz ne yapalım? Hükümetimiz böyle uygun görmüş" dedi...
Haberin Yayın Tarihi: 19-09-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bereket versin’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, TMO'nun açıkladığı fiyatı değerlendirdi. Maliyetin 2 bin 981 Lira olduğunu ve en ucuz olan pirincin bu fiyatın üstünde olmasını talep ettiklerini anımsatan Erken, bunun da 3 Lira'ya tekabül ettiğini belirtti. Erken, "Bereket versin diyoruz ne yapalım? Hükümetimiz böyle uygun görmüş" dedi.
Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, açıklanan çeltik fiyatını değerlendirdi. "Fiyatlar 10 kuruş, 15 kuruş, 20 kuruş gibi biraz daha yüksek olsaydı daha mutlu olurduk"diyen Erken gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"15 Ağustos'tan sonra bölgelerimizi ilçelerimizi gezip bir maliyet belirlemiştik. Bu maliyet sonucunda da bildiğiniz gibi bir dekar çeltik ekiminin maliyeti 2332 liraya tekabül etmişti. Bunu da 750 kilogram çeltikle çarptığımızda 2.981 liraya tekabül ettiğini ifade etmiştik. Geçen hafta hasat başladığında da basın mensuplarına açıklama yapmıştık. Açıklama yaptıktan sonra da Uzunköprü borsasında TMO Genel Müdürü ile beraber pirinç değirmencileri, fabrikalar, ziraat odaları, kooperatifler, çeltik birlikleri olmak üzere Edirne ve Türkiye'deki çeltiği, maliyetlerini konuştuk. ilk konuşmacılardan biri de bendim ve üreticinin taleplerini TMO Genel Müdürü ve oradaki tüm kurum müdürleri ile paylaştım. 
Geldiğimiz noktada da fiyatlar açıklandı. İyi mi derseniz? İyi ne demiştik eleştirme dönemi değil üretme dönemi, hasat dönemi ve bereket versin dönemi demiştik ve bugün geldiğimiz noktada da 2 bin 700 lira Luna, 3 bin 50 lira Osmancık, 3 bin 500 lira Kameo 60 randıman çarpımla yaptığımızda Luna pirincinin 4 bin 500 lira, Osmancık pirincinin 5 bin 100 lira, Kameo pirincinin 5 bin 800 lira maliyeti oluşmuş oluyor. Tabi ki 60 randımana göre TMO'nun açıklaması bizim bölgemizde bazı yetişen özelliklede kısa tane dediğimiz Luna çeşidinin 2 bin 700 lira olması 60 randıman ama bizim bölgemizde Luna çeltiğinin 67 çarpımla yapıldığını 70 randımana kadar verdiğini, eğer piyasa 60 değil de Luna'nın 67 randımana göre hesaplandığında 7 randıman aşağı yukarı 180 lira daha bir maliyeti oluyor. Yani 2 bin 880 Lira bizim maliyetimize 10 kuruş kalıyor. Buda aradaki farkı kapatıyor anlamına geliyor. Tabi ki talebimiz bizim 2 bin 981 üzerinde maliyet ama devlette bütün Türkiye genelini baz alıp bu şekilde açıkladı. İnşallah bundan sonra 2 bin 700 Lira' dan aşağı çeltiğin fiyatı düşerse TMO hemen müdahale alımlara başlamasını talep ediyoruz. Piyasa yı'da takip ediyoruz. Siyasi partilerde bizi ziyaret ediyor. Düşüncelerimizi de diğer iktidar ve muhalefet ile hepsiyle paylaşıyoruz. 
"ÖNEMLİ OLAN ÜRETİCİNİN PARASINI CEBİNE KOYMASIDIR"
Bu anlamda önemli olan hasadı yapıp üreticinin parasını cebine koymasıdır. Çünkü her zaman söylüyorum. Bu ürün gerçekten çocuk yetiştirme gibi bir üründür. Herkes borçlanmıştır, herkes borcunu ödemek için çalışıyor. Tabi ki bir daha ki yılda devam edecektir. Bütün üreticilerimize kooperatif ortaklarımıza hayırlı olsun diyoruz. Tabi ki beklentimizi soruyorsunuz 10 kuruş, 15 kuruş, 20 kuruş fiyatlarda biraz daha yüksek olsaydı daha mutlu olurduk. Tabi ki yine bizim taleplerimiz doğrultusunda bildiğiniz gibi en çok 10 yıl dan beri 10 kuruş destekleme deniyor. bunun desteklemesine de 10 kuruş veya 15 kuruş ilave söz konusu olursa bizde TMO'ya teşekkürlerimizi sunarız.
"KİMSENİN BEDAVA ALIN TERİ DÖKMESİNİ İSTEMİYORUZ"
Bizim amacımız üretmek piyasaya sürmek tabi ki dengeli bir şekilde 4 bin 500 Liraya Luna pirinci piyasa maliyeti oluşuyorsa bunun mutlaka pazarda da, tüketim kısmında da bir miktar daha aşağı yukarı maliyet biner zaten şuan Luna maliyetleri satışları 4 bin 700, 4 bin 750 civarında, piyasada 5 bin 250 lira marketlerde bunu da tüketici örgütlerine paylaşmanızı tavsiye ediyorum. Tabi ki bir üreteceğiz tüketici de tüketecektir. Bu anlamda da mutlaka bir zincir olması gerektiğine inanıyorum, kimsenin bedava alın teri dökmesini istemiyoruz. Biz nasıl talep ediyorsak tüketim kısmındaki örgütlerinde tüketim kısmında daha ucuz olmasını talep edecektir. 
"HÜKÜMETİMİZ BÖYLE UYGUN GÖRMÜŞ, BEREKET VERSİN"
Bu arada da zincirleme yaparsak desteklemelerin daha uygun şartlarda yapılmasını da tercih ediyoruz. Zaten taleplerimizde bunlar da vardı. Bizim maliyetimiz 2 bin 981 Lira biz  2 bin 981'in üstünde en ucuz olan pirincin olmasını talep etmiş bulunmaktaydık yani maliyeti oydu buda 3 Lira'ya tekabül ediyor. Bizde en düşük 15 -20 kuruş daha ilave yapılsaydı bereket versin deriz. Yine diyoruz ne yapalım hükümetimiz böyle uygun görmüştür yeter ki piyasa 2 bin 700 altına düşmesin. Luna pirinci 60 randıman maliyeti bin 700 lira Luna'nın çarpımı 67 ile fabrikalarda yapılıyor buna da 18 kuruş daha maliyet koyarsanız aşağı yukarı bizim maliyetimizle denk geliyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE