ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Velilerin 100 TL isyanı
Edirne merkezde 610 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Gazi Osman Paşa Ortaokulu 6.sınıf velileri Okul Aile Birliği tarafından yıllık 100 Lira para toplanmasına tepki gösterdi…
Haberin Yayın Tarihi: 03-10-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Velilerin 100 TL isyanı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne merkez Gazi Osman Paşa Ortaokulu velileri okul aile birlikleri tarafından yıllık 100 Lira para toplanmasına isyan etti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda para toplanmamasına yönelik kesin talimatı bulunmasına rağmen para toplanmasının önüne geçilemiyor. Veliler, "Okullar ticarethane mi?" diye sorarken, Edirne VELİ-DER Başkanı Mustafa Aytekin, Milli Eğitim Bakanlığı'nın talimatının çiğnendiğini belirterek,"Bağış dışında para toplanmamalı" dedi. 
5, 6, 7, 8'nci sınıf olmak üzere toplam 610 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü Gazi Osman Paşa Ortaokulu 6.sınıf velileri 100 Lira para toplanmasına tepki gösterdi. Okullar açılmadan önce bir sürü masraf yaptıklarını belirten veliler, devlet okullarında para toplanmasının önüne geçilmesini istedi ve şunları söyledi:
"DEVLET OKULUNDA NEYİN PARASI?"
"Okullar yeni açıldı neyin parası? 1.dönem 4 tanesi, 2. dönem olmak üzere 6 deneme sınavı yapılacakmış. Sınıf annelerinden ayrıca bir yıl boyunca tüm fotokopi ve ortak sınavlar için sizlerden 100 Lira para rica ediyoruz. Özel durumu olan velimiz varsa benimle görüşebilir. Ücretleri sizler için uygun olan en kısa zamanda toplayabilirsek seviniriz diye mesaj geliyor ve bir de teşekkür ediyorlar. Okuldan bilgilendirmedir diyorlar. Okul sınavlarının ücretle alakası olmadığı deneme sınavlarının dışarıdan ücretle yaptırıldığı, diğer şeyler öğrenciler derslerde sınırsız fotokopi çekebiliyor deniyor. Okullarda para toplamak yasak. 
"OKULLAR TİCARETHANE DEĞİL"
Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda kesin talimatı var. Nasıl devlet okulu? Okullar ticarethaneye döndü. Yok sınav parası yok fotokopi parası bu nasıl eğitim sistemi? Zorunlu değildir deniyor bir sürü kitap isteniyor. Alan var alamayan var. Çocuklar arasında bu defa ayrımcılık oluyor. Çocukların psikolojisini de düşünen yok. Milli Eğitim Müdürlüğü Milli Eğitim Bakanlığı konuya ivedilikle el atsın."
ZORUNLU EŞOFMANA DA TEPKİ
Veliler ayrıca öğrencilere armalı zorunlu olarak beden eğitimi derslerinde giymesi için eşofman takımı aldırılmasına da tepki gösterdi ve “Beden Eğitimi öğretmenleri mağaza adı veriyor gidiyoruz eşofman takımı 200 Lira'dan satılıyor. Neymiş okul armalı satılıyormuş. Belki çocuklarımıza daha uygun fiyat pazardan alıp giydireceğiz. Bunun da zorunlu olmaktan çıkarılmasını istiyoruz” dedi.
"EĞİTİM ANAYASAL BİR HAK VE PARASIZDIR"
Edirne VELİ-DER Başkanı Mustafa Aytekin de bağış dışında para toplanmaması gerektiğini belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu yöndeki talimatının çiğnendiğini öne süren Aytekin, "Eğitim öğretim anayasal bir hak ve parasızdır" dedi ve şunları söyledi:
"Okullarımız açıldı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da velilerimizin en büyük sıkıntılarından biri okullarda okul aile birliklerinin çeşitli yollarla toplamaya çalıştıkları paralarla ilgili sorunlar başı çekiyor. Bir de buna sınıf içindeki eksik malzemelerin (perde, dolap, bilgisayar) giderilmesi, yardımcı kitaplar, fotokopi vb. giderler eklenince veli ve çocuklar zor durumda kalıyor. Bunların okullarda çocuklardan istenmesi çocuklarımızı sosyal ve psikolojik açıdan etkilemektedir. Gönüllülük esasına dayalı bağış dışında okullarda para toplamamalıdır. Eğitim öğretim anayasal bir hak ve parasızdır. Devlet tüm giderleri karşılamalıdır. Eğitime aktarılan bütçe her yıl azalmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı kesinlikle okullarda para istenmeyecektir demesine rağmen ne yazık ki buna uyulmuyor.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama