ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Köyde 'CO' isyanı!
Edirne'nin Geçkinli Köyü'ne yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan kömür ocağından gelen karbonmonoksit (CO) gazının halkın yaşamını büyük ölçüde etkilemeye başlaması üzerine Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri harekete geçerek bölgede inceleme yaptı… Komisyon Başkanı Erdoğan Gümülcineli, işin takipçisi olacaklarının bilinmesini istediklerini belirtirken, köy halkı, “Karbon monoksit bizi mahvediyor. Tozlar sis gibi çöküyor köyün üzerine. İnsanların sağlığını da düşünmeleri gerekiyor” diyerek dert yandı…
Haberin Yayın Tarihi: 04-10-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Köyde 'CO' isyanı!

Olgay GÜLER
Edirne'nin Geçkinli Köyü'ne yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan kömür ocağından gelen karbon monoksit gazı köy halkının yaşam kalitesini düşürürken, çıkarılan madenin kamyonlarla köy içerisinden nakledilmesiyse vatandaşın gündelik hayatını büyük ölçüde etkilemeye başladı. Köylüler rahatsızlıklarını İl Genel Meclisi'ne iletince, Çevre ve Sağlık Komisyonu da harekete geçti.
Edirne İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu üyeleri, Geçkinli Köyü'ndeki kömür ocağının köylünün gündelik hayatını olumsuz etkilemesi ile ilgili meclise sunulan önergenin ardından konuyu yerinde incelemek üzere köye gitti. Köylüyle konuşup maden ocağını yerinde inceleyen komisyon üyeleri konuyla ilgili farkındalık yaratarak, kömürün daha sağlıklı ortamda çıkarılması için konunun takipçisi olacaklarını söyledi. Komisyon üyelerine Edirneli çevreciler de eşlik etti. 
“DUYARSIZ KALAMAZDIK”
İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Erdoğan Gümülcineli, köylünün konuyla ilgili sıkıntısını yerinde incelemek için geldiklerini ifade ederek; “Bölgeyi ve çevre doğasını ciddi anlamda tahrip etme, yanan kömürlerden çıkan karbon monoksit gazının insanlara ciddi anlamda zarar verdiği, maden işletme sahiplerinin izin almadıkları halde kapasitesinin çok üzerinde alanlarda faaliyet gösterdiği, ayrıca çıkarılan madenlerin taşındıkları nakliye araçlarının köyün çok içinden geçerek hem toz hem de aşırı yüklerinden dolayı konutlara ciddi zararlar verdiği belirtiliyor. Bu anlamda köydeki arkadaşlarımızın bir talebi oldu, biz de konuya duyarsız kalmayıp çevre ve sağlık komisyonu olarak bununla ilgili ciddi araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi. 
“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Çevreye duyarsız kalınmaması gerektiğini ifade eden Gümülcineli, konu hakkında hazırlayacakları raporun kurumlar nezdinde takipçisi olacaklarını dile getirdi. Gümülcilenli; “Bu anlamda çevremize duyarsız kalmamamız gerekiyor. Belki ufak tefek bir takım ekonomik şeyler düşünülebilir ama çevremize çok kötü bir miras bırakmış oluruz. Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak bu anlamda daha önce bir önerge vermiştik, şimdi rapor hazırlıyoruz. İl genel meclisi toplantımızda gündeme aldık, sanıyorum en geç Pazartesi günü gündeme sunacağız bu raporu. Valilik başta olmak üzere ilgili kurumların hassasiyetle üzerinde duracağına inanıyoruz. Bu konu hakkında kamuoyu oluşturmak istiyoruz hem de bu işin takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz. Hedefimiz bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek” diye konuştu. 
“KARBON MONOKSİT BİZİ MAHVEDİYOR”
Köy sakinlerinden Hikmet Gönül de, köyde karbon monoksit gazı soluduklarını ve bunun rahatsız edici olduğunu dile getirdi. Gönül; “Karbon monoksit bizi mahvediyor. Bir gece saat 3 gibi kalktım odanın içerisinde duramıyordum. Cam açık olduğu için tüm odada koku birikmişti. Camı kapattık ondan sonra yatabildik. Bakıyoruz bazı binalar çatlamış köyde. Tozlar sis gibi çöküyor köyün üzerine yanmaya başladımı. Kömürü çıkarsınlar, biz madene karşı değiliz ama bunu yaparken insanların sağlığını da düşünmeleri gerekiyor” ifadelerini kullandı. 
“İNSANLARA BU ŞEKİLDE ZZARAR VERMEYE HAKLARI YOK”
Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği adına konuşan Tarık Kenan Parlar da, köylünün sağlığına bu şekilde zarar verilmesinin yanlış olduğunu belirtti. Parlar; “Her şeyden önce köyde yoğun bir şekilde karbon monoksit solunuyor. Şunu unutmamak lazım ki karbonmonoksit zehirli bir gaz. Sürekli solunduğu zaman kalıcı hasar bırakacak. Köylerde genç nüfus kalmadı, sıklıkla orta yaş ve üzeri var. Farkında olmadan daha sık hastanelere gitmeye başlayacaklar. Ne yazık ki tetikleyici bu olacak. Bu iş artık köydeki yaşamı kısıtlamaya başlıyorsa bu ticaret olmaktan çıkıyor ne yazık ki. Ticaretini yapsınlar ama buradaki insanlara bu şekilde zarar verme hakları yok” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE