ANASAYFA
19 Şubat 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ADD Bahriye Üçok'u andı
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Doçent Dr. Bahriye Üçok'a 29 yıl önce yapılan suikasti bir keç daha şiddetle kınadı.
Haberin Yayın Tarihi: 08-10-2019 07:32
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ADD Bahriye Üçok'u andı

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, Doçent Dr. Bahriye Üçok'a 29 yıl önce yapılan suikasti bir keç daha şiddetle kınadı.
ADD Şube Başkanı Celil Özcan, Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada. şunlara yer verdi:
“1919 yılında Trabzon'da dünyaya gelen Doçent Dr. Bahriye Üçok,1953'te Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde ilk kadın öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. Üçok, 1964 yılında“İslam Devletleri'nde Kadın Hükümdarlarla” adlı tez çalışmasıyla doçent ünvanını aldı. İyi derecede Fransızca, Farsça ve Arapça bildiği için İslam dini üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda Kur'an-ı Kerim'e bağlı kalarak İslamiyet'i çağdaş, gerçekçi ve dinin özünde bulunan hoşgörüyle yorumladı. Radikal gruplardan bu nedenle tehditler almaya başladığı için Üçok, akademik çalışmalarına bir süre ara vermek zorunda kaldı.
İlahiyat Fakültesinde çalışan Doçent Dr. Bahriye Üçok, Laiklik, kadın hakları ve irtica tehlikesi üzerinde durmuştur. “Kız öğrencilerin başörtü takmalarının İslam dini ile ilgisinin bulunmadığını, türban ve başörtünün birtakım tarikatların bayrağı gibi kullanıldığını” söyleyen Üçok, İslamiyet'e ılımlı yaklaşımlarda bulunmuş, yobazlığın önüne geçmeye çalışmıştır.
Doçent Dr. Bahriye Üçok, Türk siyaseti için oldukça önemli çalışmalar yapmış değerli bir politikacı olarak ta tanınmaktadır. 1971 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından kontenjan senatörü seçilen Üçok, 5 yıl Cumhuriyet Senatosu divan üyeliği yaptıktan sonra 1977'de CHP'ye katıldı. 1983 yılında Halkçı Parti'nin kurucu üyesi oldu. 1984'te yapılan genel seçimlerde bu partiden Ordu milletvekili seçilerek TBMM'ye girdi.
1986 yılında SHP'ye geçen Üçok, Yaşamı boyu laik Türkiye Cumhuriyeti'nin ilkelerine bağlı kalarak Atatürk aydınlanması ışığı içinde Kadın Haklarının savunucusu oldu. 1989 da televizyonda yapılan bir açık oturumda, “İslamda Örtünmenin Zorunlu Olmadığını” açıklamasından sonra, gericilerin, şeriatçıların yoğun tehditlerini almaya başladı. Yılmadı, açıklamalara her fırsatta devam etti. 6 Ekim 1990 günü evine gönderilen kitap paketini kapısının önünde açmaya çalışırken içine yerleştirilen bombanın patlamasıyla yaşamını yitirdi.Bahriye Üçok o dönemde partisi SHP için bir laiklik raporu hazırlıyordu.Türkiye'nin yetiştirdiği çok önemli bir isim olan Bahriye Üçok'un ölümünün ardından adı İzmir'de bir meydana, Artvin ve Ankara'da da bir caddeye verildi.
İslamdan Dönenler ve Yalancı Peygamberler, İslam Devletinde Kadın Hükümdarlar, İslam Tarihi, Emeviler-Abbasiler ve Atatürk'ün İzinde Bir Arpa Boyu adlı yapıtları bulunan Üçok, birçok makale ve araştırma yazısı kaleme aldı. Aly Mazahéri'nin “Ortaçağ'da Müslümanların Günlük Yaşayışları“adlı ilginç yapıtını da Türkçe'ye kazandırdı.
Ertesi gün, yani 7 Ekim 1990 Pazar günkü Cumhuriyet Gazetesi'nin haberi şöyleydi:”Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun'dan sonra türbana karşı tavrı ve laikliği savunmasıyla tanınan SHP Parti Meclisi Üyesi Bahriye Üçok da suikast sonucu öldürüldü. İstanbul'dan Ankara Çankaya'daki evine özel bir kargo şirketiyle yollanan kitap paketini açan Üçok, içindeki bombanın patlaması sonucu ağır yaralandı. İki kolu ve bir bacağı kopan Üçok kaldırıldığı hastanede ameliyata alınamadan öldü. Bu alçakça cinayeti “İslami Hareket” üstlendi. Cumhuriyet Gazetesini telefonla arayarak İslami Hareket Örgütü adına konuştuğunu bildiren bir kişi Üçok'u “tesettür konusundaki düşünceleri yüzünden” cezalandırdıklarını söyledi. Aynı kişi “İslama sınır koyanları idam etmeyi borç bildiklerini” belirtti.  Aslında bu gerici, irticacı gelişmelerin hiçbiri birdenbire olmadı;”
Uğur Mumcu ise açıklamasında: 'Bahriye Üçok niçin öldürüldü? Bu sorunun yanıtı bellidir. Atatürk ilkelerini savunduğu için! Evet bunun için. Üniversite ve Yüksekokullarda kız öğrencilerin başörtü takmalarının İslam dini ile ilgisinin bulunmadığını, türban ve başörtünün birtakım tarikatların bayrağı gibi kullanıldığını kanıtladığı için' demiştir.
Atatürkçü Düşünce Derneği Yönetim Kurulu olarak, 'Kız öğrencilerin başörtü takmalarının İslam dini ile ilgisinin bulunmadığını, türban ve başörtünün birtakım tarikatların bayrağı gibi kullanıldığını' kanıtlayan Doçent Dr. Bahriye Üçok'a yapılan hain suikasti şiddetle kınıyoruz. 29 yıl önce yapılan bu suikastin yıldönümünde Bahriye Üçok, Turan Dursun, Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy gibi Ulusumuzun aydınlanması adına kendi canlarını feda eden bütün Devrim Şehitlerimizi saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Feci kaza ucuz atlatıldı!
Akşener Edirne'de
Özbekler ailesinin acı günü
Kuraklıkta durum 'kara'!
Kerameti rengi değil!
ALG Psikoteknik hizmette
Tava ciğere bakanlık denetimi
‘Promosyon haktır’
Çocuklara gezegenevi
Sessiz kahramanlar!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE