ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeltik 1 lira eksik!
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltik ürününde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından en çok yetiştirilen çeşitlerde kilo başına 2,7 ve 3,5 lira olarak açıklanan fiyatın maliyetlerin dikkate alınmaması sonucu 1 lira dolayında düşük kaldığını söyledi… Gübre ve ilaç fiyatlarının yüzde 100'e yakın bir düzeyde arttığına, mazottaki artışın ise yüzde 60'lara yaklaştığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, eksik fiyatın üreticiyi memnun etmediğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-10-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeltik 1 lira eksik!

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeltik ürününde Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından maliyetler dikkate alınmayarak açıklanan fiyatların ençok yetiştirilen çeşitlerde 1 lira ile 1,3 lira dolayında düşük kaldığını bildirdi. İthal edilen çeşitlerin Türkiye'ye daha pahalıya geldiğini kaydeden Gaytancıoğlu, “Madem Amerika Türkiye'ye ekonomik savaş açmış, o zaman Amerika'dan pirinç ithalatı yapmayalım. Biz de AKP'nin yerli ve milliliğini görelim” dedi.
Gaytancıoğlu yaptığı yazılı açıklama, çeltik fiyatının en çok yetiştirilen çeşitlerden Luna için 4 TL, Cameo için 4.5 TL olması gerektiğini belirterek şunları söyledi:
“Çeltik su içinde yetişen ve hasat edip kurutulup, dış ve iç kabuğu ayıklandığında pirinç halinde tükettiğimiz temel bir gıda maddesidir. Türkiye pirinçte kendine yeterli olabilecekken uygulanan plansız ve tutarsız tarım politikaları sonucunda maalesef net ithalatçıdır. Türkiye'de tüketilen pirincin % 25-30'u ithal edilmektedir. Bu gereksiz ithalata da yıllara göre değişmekle birlikte her yıl 200-250 milyon dolar ödenmektedir. 
Türkiye'de 1990'ların sonlarına doğru çeltik üretiminde belirgin artışlar yaşamaya başlamış, bu üretim artışları 2000'li yılların sonuna kadar devam etmiştir. Bu tarihten sonra üretimde ne artış nede azalış şeklinde seyreden bir görünüm devam etmektedir. Bu süre içerisinde birçok tarım ürününde ciddi gerilemeler olmuş, bu gerilemeler tarım ürünleri ithalatını arttırmıştır. Bunun temel nedeni üretimi destekleyen değil, ithalatı özendiren tarım politikalarındandır. 
Çeltikteki üretim artışı da tamamen Türk araştırıcıları tarafından geliştirilen yüksek verimli bir pirinç çeşidi olan Osmancık çeşidinden kaynaklanmaktadır.  Osmancık çeşidinin yüksek verimli olması, birçok bölgede yetiştirilebilir olması, sorunsuz bir şekilde pazarlanması çeltik üreticisinin yüzünü güldürmüştür. Osmancık çeşidini bazıları İtalyan kaynaklı diğer çeşitler, Ronaldo, Luna,Cameo izlemiştir.Yüksek verim elde eden üretici de çeltik tarımına daha fazla ağırlık vermiş ve modern tarım teknolojisini takip ederek üretim artışında sürekliliğin sağlanmasına sebep olmuştur. Şöyle ki 2000 yılında yaklaşık 350 bin ton çeltik üreten Türkiye 2019 yılında 950 bin ton çeltik üretir hale gelmiştir.  
Çeltik üretimindeki bu artışlar, pirinç tüketiminin de artmasına yol açmıştır. 1990'larda 4 kg olan pirinç tüketimi 2019 yılı verilerine göre 8 kg civarındadır. Ancak tüketimdeki artışların bir bölümü maalesef ithalattan karşılanmaktadır. İthalat yerli üretimi olumsuz yönde etkilemektedir.  Şöyle ki, çeltikte % 34, pirinçte % 45 gümrük vergisi olmasına rağmen AKP'li yıllarda yani 2003-2019 yılları arasında 2.5 milyar doları aşan bir ithalat yapılmıştır. Geçtiğimiz yılki yani 2018'deki ithalat bedeli 200 milyon yaklaşık dolardır. Bunun da en önemli nedeni gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yapılan gümrük vergileri sıfırlamalarıdır. Aslında gıda enflasyonunu düşürmek gümrük vergilerini sıfırlamakla olmaz çünkü gümrük vergisi sıfırlanan buğday, pirinç, mısır, arpa, kırmızı et, canlı hayvan, ayçiçeği vb. ürünlerin tamamı Türkiye'de üretilmesine rağmen bu ürünlerin oluşumuna katkı sağlayan girdiler ithal. Örneğin çeltik için gübre ve zirai ilaç kullanımı çok yüksek, gübre ve ilaçların tamamı ithal.
Sürekli artan, yüksek girdi maliyetleri ile üretim yapan çiftçiler ise aynı zamanda, yandaşlara kolaylıklar sağlayan Devlet destekli ithal ürünlerle de rekabet etmek zorunda bırakılıyor. İthalat baskısı nedeniyle, üretici ürününü çok düşük kar marjıyla veya maliyetin altında satmak zorunda kalıyor. Çeltikte de durum aynı maliyetler çok yüksek. Şöyle ki ortalama 1 dekar çeltiğe 2 bin 587 TL masraf yapılıyor, en çok üretilen Luna çeşidinden dekara 750 kg, Cameo çeşidinden de 650 kg verim hesabı ile 1 kg çeltiğin maliyeti Luna için 3 bin 491 TL/ton, Cameo için 3 bin 981 TL/ton'a yetiştirildiğini söyleyebiliriz. Şu an için en çok ABD Calrose için 600 $/ton fiyat ve % 34 gümrük vergisi hesabı ile ithal çeltiğin Türkiye'ye maliyeti zaten 4 bin 300  4 bin 400 TL aralığında olması düşünülürse, yerli üretimin devamlılığı ve üreticinin bu yıl borçlarını rahat çevirebilmesi için 1ton çeltiğin; Luna çeşidi için 4 bin TL, Cameo çeşidi için 4 bin 500 TL olması gerekirdi. Ancak maliyetler dikkate alınmayarak Luna için 2700 TL, Cameo için 3 bin 500 TL Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından fiyat açıklanmıştır. 
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin bu fiyatları baz alarak üreticinin alın terini değerlendirmesi gerekirdi. Çünkü, Türkiye'nin tüm bölgelerinde bulunan yaklaşık 23 bin üretici daha fazla çeltik tarımı yapmak istemektedir. Bunun nedeni çeltiğin kendisine rakip olabilecek tüm ürünlerden daha fazla getir getirmesidir. AKP'li yıllarda Türkiye çeltik üreticisi ciddi anlamda gelir kayıplarına uğramıştır. AKP, Türk çiftçisinin çeltikten kazanacağı parayı Çin, Mısır ve Amerikan çiftçisine kazandırmıştır. Yılda 200-250 milyon dolarlık çeltik ve onun işlenmiş hali olan pirinç ithalatı yapılmaktadır. Aslında bu sene ciddi bir fırsat doğmuştur. Üreticiyi destekleyelim, pirinç ithal etmeyelim. Madem Amerika Türkiye'ye ekonomik savaş açmış, o zaman Amerika'dan pirinç ithalatı yapmayalım. Biz de AKP'nin yerli ve milliliğini görelim
Bu sene bir fırsat vardır. Üreticinin maliyetleri çok yüksektir. Gübre ve ilaç fiyatları % 100'e yakın bir düzeyde artmıştır.  Mazottaki artış % 60'lara yaklaşmıştır. Çeltik üreticisi en çok tarımı yapılan LUNA çeşidi çeltik için 4 TL, CAMEO için 4.5 TL fiyat beklerken TMO'nun neredeyse ton başına 1000 TL eksik fiyat açıklaması üreticiyi memnun etmemiştir. 
Bir ülke kendi üretemediği ürünleri ithal edebilir. Bir ülke herhangi bir ürün ithal etmekle ekonomik olarak sıkıntıya düşmeyebilir. Ancak kendi üretebileceği ürünleri dışarıdan almasını izleyeceği akılcı politikalarla önleyebilir. Gelişmekte olan ülkeler sınıfında olan Türkiye'nin döviz kaybının önlenmesi bakımından çeltik üretiminin artırılması zorunludur. Sahip olunan tarımsal kaynaklar üretimin artırılmasını sağlayabilecek düzeydedir. Türkiye'de çeltikte uygulanabilecek bilinçli ve tutarlı tarım politikaları, geniş bir tüketici kitlesi tarafından tüketilen pirincin daha fazla tüketimini de sağlayabilir. Çünkü, tüketim rakamları incelendiğinde nüfus artışı ile birlikte pirinç tüketiminin de arttığı görülmektedir. Pirinç tüketicileri daha çok yerli pirinç tüketmek istemektedirler.
Türkiye'nin ekolojisi çeltik tarımına uygun, su kaynakları yeterlidir. En önemlisi birim alandan alınan verim dünya ortalamasının üzerindedir. Sorun maliyetlerin aşağıya çekilebilmesidir. Türkiye 1 kg çeltiği yaklaşık 0.33 $'a mal ederken ABD 1 kg çeltiği yarı yarıya (0.16 $) mal etmektedir. Bu sorun ithalatla değil, girdi maliyetlerinin düşürülmesi ve üreticinin desteklenmesi ile çözülür.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
3 haftadır vaka yok
Öğretmenden büyük fedakarlık
65 yaşa 'hapis hayatı'
Bunun adı: vicdansızlık!
Salgında bile talana devam
Sanal ortamda yarıştılar
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE