ANASAYFA
05 Temmuz 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
103 kayba 103 mum
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, “10 Ekim Ankara katliamında kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” diyerek Saraçlar Caddesi PTT önünde anma töreni düzenleyip basın açıklaması yaptı…
Haberin Yayın Tarihi: 11-10-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
103 kayba 103 mum

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, “10 Ekim Ankara katliamında kaybettiğimiz yoldaşlarımızı asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” diyerek Saraçlar Caddesi PTT önünde anma töreni düzenleyip basın açıklaması yaptı. Demokrasi ve barış savunucuları yaşamını yitiren 103 vatandaş için 103 mum yaktı, saygı duruşunda bulundu. 
Edirne Emek ve Meslek Örgütleri Platformu, 10 Ekim katliamının 4'üncü yılında Saraçlar Caddesi PTT önünde buluştu. Saygı duruşundan sonra platform adına basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü Ayhan Fırtına okudu. 
“10 EKİM KATLİAMI'NIN 4.YILINDA UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ”
“Dört yıl önce, ülkemizi yaşanmaz hale getiren çatışma ortamının sona erdirilmesi ve barışın tesis edilmesi için DİSK, KESK, TMMOB ve TTB olarak tüm yurttaşlarımızı “Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi' için Ankara'ya davet etmiştik. Çağrımıza kulak veren on binlerce yurttaşımız Türkiye'nin dört bir yanından gelerek, Ankara Garı önünde buluşmuştu.
10 Ekim 2015 sabahında o alanda yüreklerinde sevgi, gözlerinde gülücük, dillerinde barış türküleri olan on binlerce kişi kardeşçe yan yana bulunuyordu. O karanlık dönemde hepimize umut veren bu coşkulu birliktelik saat 10'u 4 geçe birbiri ardına patlayan iki bomba ile kana bulandı.
Hiçbir güvenlik önlemi alınmayan meydanda aramızda dolaşan, IŞİD üyesi iki canlı bomba tarafından gerçekleştirilen bu kanlı saldırı sonucunda 103 arkadaşımız hayatını yitirdi. 500'e yakın arkadaşımız yaralandı ve sakat kaldı. Türkiye tarihinin en büyük kitle katliamında kaybettiğimiz arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz. Arkadaşlarımıza olan hasretimiz, her geçen gün daha da büyüyor.
Geçen yıl Ağustos ayında 10 Ekim Davası karar bağlandı ve 9 kişi hakkında 101 defa ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. Dosyaları ayrılan 16 firari sanık hakkındaki davanın üçüncü duruşması 21 Kasım'da görülecek.
“KAMUNUN VİCDANINDA ADALET TECELLİ ETMEDİ”
Katliama ilişkin dava iddianamesi mahkemeye sunulduğu günden itibaren yürütülen soruşturmanın olayı tüm boyutlarıyla açıklığa kavuşturmaktan uzak olduğunu ifade ettik. 3 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.
Saldırı sonrasında yaptığı 'patlama sonrasında oylarımız yükseliyor' sözleriyle hafızalarımızda yer eden dönemin Başbakanı, geçtiğimiz aylarda '7 Haziran -1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz' açıklamasında bulundu. Bu sözler, katliamın siyasal boyutları konusundaki endişe ve iddialarımızın haklılığını gösterdi. 
“MAHKEME HEYETİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”
Buradan davanın görüldüğü mahkeme heyetini bir defa daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmeli. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhil edilmeli.
Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerini vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye'nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var? Suruç ve Ankara Garı'nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim?
Bilinmelidir ki, insanlığa karşı işlenen bu suçların faillerini gizleyenler, bu suçların ortağıdır. İktidarını korumak için toplumu kaos ve şiddet sarmalına sürükleyenleri asla unutmayacağız. Kardeşlerimizin hayatlarından, bizlerin acılarından oy devşirenleri asla affetmeyeceğiz.
10 Ekim Katliamı sonrasında Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde alınan kararla, Ankara Garı önündeki alana, "Demokrasi Meydanı" adı verildi. Bu alanın ortasına da üç ayrı yüzünde katliamda kaybettiğimiz arkadaşlarımızın fotoğraflarının ve Emek-Barış-Demokrasi ifadelerinin olduğu geçici bir pano yerleştirildi. Bugüne kadar anmalarımızı bu geçici sembolik anıt etrafında gerçekleştirdik. Ne var ki geçici olarak yerleştirilen bu sembolik anıt katliamın neden olduğu derin acının temsili için yeterli değil. Üstelik kaybettiğimiz arkadaşlarının fotoğraflarının olduğu bu geçici pano zaman zaman faşist saldırılara maruz kalıyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile yürüttüğümüz görüşmelerde, katliamın yaşandığı meydanda kalıcı bir mekânsal düzenleme yapılması konusunda fikir birliğine vardık.
"DURAN'IN İSMİNİ YAŞATACAK KARAR MUTLU EDECEK"
Bu doğrultuda hazırlanacak projenin belirlenmesi için TMMOB, KESK, DİSK, TTB ve 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği olarak Emek, Barış ve Demokrasi Meydanı Anıt Meydan ve Anma Yeri Tasarımı Uluslararası Fikir ve Tasarım Projesi Yarışması düzenleniyor. 
Barış elçilerimize yapılan alçak saldırıda yaralanan, o tarihte Tüm Bel Sen Şube Başkanı arkadaşımız Esvet Duran da hafif yaralanmış, yanı başında parçalanan arkadaşlarından çok etkilenmişti. 25 gün sonra yaşamını yitirdi. Onu saygı ve özlemle anıyor, mücadelemizde yaşatıyoruz. Edirne Belediyesi'ne yıllarca emek veren Barış elçisi Esvet Duran'ı unutturmayacak, ismini verecek bir karar alınması bizleri de mutlu edecektir.
Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdüreceğiz. Katliamın dördüncü yılında, Edirne'den Saraçlar Caddesi'nden bir defa daha sesleniyoruz: Kaybettiklerimizi unutmayacağız, unutturmayacağız! Sorumlularını unutmayacağız, affetmeyeceğiz. Yaşasın emek, barış ve demokrasi mücadelemiz. Yaşasın halkların kardeşliği.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE