ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Macaristan'a anlamlı teşekkür
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Macaristan Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó'nun daveti üzerine bu ülkede temaslarda bulundu… Rektör Tabakoğlu, Macar mevkidaşına,  “Bugün ülkemizin yaşamış olduğu süreçte bizimle aynı düşünen ve bize desteklerini açıkça beyan eden Macaristan ile ortak tarihimizi, ortak geleceğe dönüştürmek için çalışmaya imza atmaktan mutluluk duyuyorum” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 12-10-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Macaristan'a anlamlı teşekkür

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Macaristan Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó'nun daveti üzerine bu ülkede temaslarda bulundu.
Rektör Tabakoğlu, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Nuri Hatipoğlu ile Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Murat Türkyılmaz'dan oluşan Trakya Üniversitesi heyeti bir dizi temaslarda bulunmak üzere Macaristan'a ziyarette bulundular. Szeged Üniversite ile hayata geçirilecek projelerin konuşulduğu ziyarette başta 2+2 Çift Diploma Programı olmak üzere ilişkilerin güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine varıldı. Ziyarette Macar-Türk Tarihi duayeni ünlü tarihçi Prof. Dr. M. Tayyip Gökbilgin'in oğlu Altay Gökbilgin de bulundu. 
Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu başkanlığındaki Trakya Üniversitesi heyeti ile Macaristan'ın en iyi üniversitesi olarak kabul edilen Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó, Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Peter Zakar, Toplum ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Klara Sandor, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. János Tajti, Tarih Bölüm Başkanı ve Osmanlı-Türk Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Sándor Papp'tan oluşan Szeged Üniversitesi heyetinin yaptıkları görüşmelerde Trakya Üniversitesi Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünde 2+2 Çift Diploma Programı ile öğrencilerin ilk 2 yıl Macaristan Szeged Üniversitesinde, sonrasındaki 2 yılda Trakya Üniversitesinde eğitim almasını sağlamaya yönelik protokole yönelik görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca iki üniversite arasında mevcut olan ikili iş birliği anlaşmasının kapsamının genişletilerek yenilenmesine karar verildi.
Türkiye'nin Batı'ya açılan kapısı ve en önemli üniversitelerinden birisi olan Trakya Üniversitesi'ni ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Szeged Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. László Rovó “İş birliğimizi geliştirmek ve Trakya Üniversitesi'nde var olan Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünü aktif hale getirmek için her türlü desteği vermeye hazırız. Görevli hocalarımız 2+2 Macar Dili ve Edebiyatı Bölümü Çift Diploma Programının en kısa zamanda hayata geçirilmesi konusunda çalışmalara başladılar. Bunun dışında özellikle Sosyal Bilimler, Edebiyat ve Tıp Fakültelerindeki öğretim üyelerinin bir araya gelerek diyaloğun artırılması her iki üniversite için çok yararlı olacaktır.” dedi.
Ortak tarihi köklerimizden ve iki milletin benzerliklerinden ötürü Türk halkının her zaman Macaristan'a sempati duyduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Aynı topraklardan yola çıkmış, farklı coğrafyaları yurt edinmiş, daha sonra yine aynı coğrafyada yolları kesişmiş ve uzun yıllar bir arada yaşamış bu iki milletin iş birliklerini geliştirmesinde memnuniyet duyuyoruz. Macaristan'ın en güçlü üniversitesinin iş birliğinde Macar Dili ve Edebiyatı Bölümünün açılacak olması bizleri ziyadesiyle mutlu edecektir. Çok iyi biliyoruz ki tarihimizi iyi bilmek için Macar tarihini de bilmemiz gerekiyor. Bu gereksinimden yola çıkarak Szeged Üniversitesi'nin Tarih Bölümü ile de iş birliği gerçekleştireceğiz. Bu iş birliklerini inanıyorum ki zaman içerisinde farklı birimleri kapsayacak şekilde genişleteceğiz. Bugün ülkemizin yaşamış olduğu süreçte bizimle aynı düşünen ve bize desteklerini açıkça beyan eden Macaristan ile ortak tarihimizi, ortak geleceğe dönüştürmek için çalışmaya imza atmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama