ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çeltikte randıman şoku!
Türkiye'nin çeltik ambarı Edirne'de hasadın sonuna yaklaşılırken, Toprak Mahsulleri Ofisi'nce 2 Lira 70 Kuruş olarak belirlenen 60 randımanın üzerinde getirilen ürüne fiyat farkı verilmemesi üreticiyi üzüyor… Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, 60 randımanın üzerine fark verilmesi gerektiğini belirterek, “Üreticimiz ödüllendirilmesi gerekirken cezalandırılıyor. Sıkıntımız bu” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-10-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çeltikte randıman şoku!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Çeltik hasadı tüm hızıyla sürüyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 60 randıman için 2 Lira 70 Kuruş fiyat belirlerken, 60 randıman üzerine fiyat farkı verilmemesi üreticiyi üzüyor. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, “Üreticimiz ödüllendirilmesi gerekirken cezalandırılıyor. Sıkıntımız bu” dedi. 
Çeltikte hasadın sonuna yaklaşıldı. TMO 60 randıman için 2 Lira 70 Kuruş fiyat belirlenirken bunun üzerinde getirilen ürüne fiyat farkı verilmemesi de üreticiyi üzüyor. Tarım-Koop Merkez Birliği Genel Başkan Yardımcısı, Köy-Koop Edirne Birliği Başkanı Ahmet Erken, “TMO'nun belirlediği 60 randıman 2 Lira 70 Kuruş ama 60 randıman üzerine işlem yapılmıyor. 60 randıman üzerine fark verilmiyor. Sıkıntımız bu” dedi ve şunları söyledi:
“60 RANDIMAN ÜZERİ FİYAT FARKI YOK”
“Çeltik hasadının sonuna yaklaşıyoruz. Çeltik hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Hasadın neredeyse yüzde 70'i tamamlandı. Yağmur yağışı bir hafta hasadı geciktirdi. Çeltiğin kurutma işlemi devam ediyor. Bu yıl çeltik verimi güzel. Şu anda tüccar ve sanayiciler TMO'nun belirlediğini fiyatın altında alım yapıyor. 10 -15 kuruş fiyat geriledi. İsteyen TMO'ya satış yapabiliyor. 60 randıman üstüne fark verilmiyor. Bizim tek sıkıntımız bu. 68 randıman olan Luna, 2 lira 70 kuruşa alınıyor. 60 randıman Luna'da 2 lira 70 kuruşa alınıyor. 
“ÜRETİCİ ÖDÜLLENDİRİLMİYOR”
Üreticiyi ödüllendirmek gerekiyor. Bizim başından beri itiraz ettiğimiz konu bu. Fazla randımana para ödenmiyor. Her şey 60 randımana göre hesaplanmaz. 45 randımanda fiyat aynı olmuyor ama düşüyor. TMO nasıl alım yapıyorsa tüccar da o şekilde alım yapıyor. 
“FİYATLANDIRMADA YAŞANAN NOKSANLIKLAR MORAL BOZUYOR”
Biz üretici zarar etmesin şevki kırılmasın istiyoruz. Güzel bir yıl geçti ama fiyatlandırmada oluşan noksanlıklar tabi ki moral bozuyor. Temennimiz tüm üreticimizin ha-sadını yaparak emeğinin karşılığını almasıdır.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama