ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Altyapısızlık 'altyapı' kurdurdu!
Edirne'de emekli Başkomiser Hüseyin Önder, her yağmurda göle dönen Kocasinan Mahallesi'ndeki evinin çevresiyle ilgili gerekli altyapı adımları atılmayınca çareyi kendi önlemlerini almakta buldu… Konuyla ilgili yetkililerin attığı tüm adımların çözüm olmadığını ifade eden Önder, oluşacak sel sularından korunmak için kum torbası yapıp evin etrafına ufak barikat örmeye başladı…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Altyapısızlık 'altyapı' kurdurdu!

Olgay GÜLER
Edirne'de yaşayan emekli Başkomiser Hüseyin Önder, Koca Sinan Mahallesi'nde her yağmurda göle dönen evinin çevresiyle ilgili gerekli altyapı adımları atılmayınca kendi önlemlerini almaya başladı. 
23 yıldır Edirne'de oturan Önder, 'Edirne'nin en öncelikli sorunu' dediği Koca Sinan Mahallesi'ndeki su baskını problemi için gerekli önlemlerin alınmamasından şikayetçi. Özellikle bölgede Helvacı Deresi'ne akması gereken yağmur suyu toplama kanalının tersine akarak her yağmurda mahalleyi göle çevirdiğini söyleyen Önder, son olarak belediyenin söz konusu su baskını durumunda suları tahliye için yapmaya başladığı pompa sisteminin de çare olmayacağını ifade etti. Bugüne kadar yetkililere önerdiği hiçbir şeyin yapılmaması üzerine kendi önlemlerini almaya başlayan Önder, son olarak oluşacak sel sularından korunmak için kum torbası yapıp evinin etrafına ufak barikatlar örmeye başladı.
“DERE 22 YILDIR MAHALLEYE AKIYOR”
Bölgeyi çevreleyen su kanalının projesinde hata olduğunu, bu gerçeği kanalın yapıldığı zamandan beri dile getirdiğini ifade eden Önder, bir türlü önlem alınmadığını söyledi. Kanalın her yağmurda geri teperek Mahalle'ye doğru tersine aktığını iddia eden Önder; “22 seneden beri Helvacı Deresi, her yağmurda Kocasinan ve Fatih Mahallesi'ne doğru tersine akıyor. Aslında bu kanal çok güzel amaçla yapıldı. 4 mahallenin yağmur suyunu toplaması gereken bir kanal. Firma bu kanalı 97 yılında Kutlutaş'ta Polis lojmanları önünde bitirdi. O senenin  Kasım ayında şiddetli bir yağmur oldu ve biz burada lojmanlardan çıkamadık. Kanalın projesinde hata olduğu buradan anlaşılıyor zaten. 90 derece açıyla, sıfır kotla helvacı deresini kanala bağladılar. Hem fizik kanununa, hem de doğa kanununa aykırı bu durum” dedi. 
“DOĞADAN DA MI DERS ALMADILAR?”
Doğanın kendi işleyişinden de ders çıkarılmadığını dile getiren Önder, kanalın akış istikametinin değiştirilmesiyle su baskını problemlerinin biteceğini ifade etti. Önder; “Gidip bir bakın, dereler, ırmaklar, nehirler nasıl birleşmiş. Uzun süre yan yana gitmişler 15  20 derece açıyla, daha sonra aynı istikamette bağlanmışlar. Bundan da mı ders alınmadı. Buradaki Helvacı Deresi'ne de çok fazla su geliyordu. Debisi her geçen yıl artmakta. Küresel ısınmadan dolayı yağışlar çoğaldı. Daha sonra bu kanal tekrar bir tadilata gitti ve o zaman da dedik ki kanalın yönünü değiştirin, köprünün altına bağlamalarını söyledik. Akış istikametine bağlamaları durumunda burayı sel basmayacağını belirttik. Ama yıllardır biz bunu anlatamadık. Emekli olduktan sonra sürekli dile getirdim bunu” diye konuştu.  
“BELEDİYE'NİN ÇÖZÜMÜ DE İŞE YARAMAYACAK”
Bütün sıkıntıyı yetkililere iletmesine rağmen çözüm alamadıklarını kaydeden Önder, Belediye'nin son olarak bölgede yapmaya başladığı su toplama pompalarının da çözüm olmayacağını iddia etti. Önder; Belediye etrafımızda 3 yere depolama alanı yapıyor. Bu bölgedeki biriken suyu pompayla alıp kanala vermeyi amaçlıyorlar. Bu da çözüm değil çünkü buraya milyonlarca ton su geliyor. Elektriklerin kesildiğini düşünürsek o depo çalışmayacak. Yapılması gereken kanalın akış yönünü dereye doğru yapacaklar. O zaman burayı sel basmaz. Buraya şimdi 3 tane depolama alanı yapıyorlar, ama paraya yazık günah. Gelen giden de yok. Bazen 2 işçi gelip çalışıyor, bazen gelmiyorlar. 1  1 buçuk aydır bu şekilde duruyor henüz bitirilmedi. Buraya şu an araç girişi kapanmış durumunda. Bir yangın olsa ne itfaiye girebilir ne ambulans girebilir” ifadelerini kullandı.
KENDİ ÖNLEMİNİ ALMAYA BAŞLADI
Son olarak, yoğun yağışla birlikte oluşabilecek su baskınından korunmak için kendi önlemlerini de almaya başladıklarını söyleyen Önder; “Her ne kadar belediye bir şeyler yapmaya çalışsa da biz o yöntemin bu işi çözeceğine güvenemediğimiz için elimizden geldiği kadar önlem almaya çalışıyoruz. Gördünüz, kum torbaları hazırlıyoruz. Hiç olmazsa apartmanın ana giriş kapısından aşağıya, bodruma su akmasın diye. İnşallah ihtiyaç duymayız. Arkaya da 50 santim bir duvar çektim bu tarafa su gelmesin diye. Yapacak bir şey yok” şeklinde konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
İki caddeye kişi sınırlaması
‘Engel neymiş gördünüz!’
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama