ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çiftçinin kasası ‘tamtakır’
Edirne merkez Karakasım Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Bağcı, 2013 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü kooperatifin girdi maliyetlerindeki aşırı artışlar nedeniyle batma noktasına geldiğini söyledi… Kooperatifin boş kasasını gösteren Bağcı, “Borcu borçla kapatır hale geldik. Çiftçi çok zor durumda. Kooperatife 5- 6 bankanın pos cihazını kurduk. Her üreticide 3-4 tane kart var. O kartla başka borcu diğer kartla başka borcu öyle borcunu kapatmaya çalışıyor” diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 16-10-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çiftçinin kasası ‘tamtakır’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Çeltik üreticisinin bu yıl gübre ve elektrik maliyetleri ikiye katlandı. Girdilerin yüzde 100'lere varan artışı karşısında destek değil maliyetlerin düşürülmesini isteyen üretici kredi kartlarıyla borcunu kapatmaktan yakınıyor. Edirne Merkez'de Meriç Havzası'na uzak Karakasım Köyü'nde elektrikle suyu 70 metre derinlikten çıkarıp çeltiğini sulayabilen üretici "İşimiz çok bozuk" dedi. Karakasım Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Bağcı da kooperatifin batma noktasına geldiğini belirtti ve "Nakit yok" deyip pos makinelerini gösterdi, "Kasa boş" deyip senetlerle dolu kasayı açtı. 
Hayvancılığın da bitme noktasına geldiği, genç nüfusun terk ettiği köylerden Karakasım'da çeltikçi de kara kara düşünüyor. 
"NAKİT YOK BORÇ ÇOK"
Harmanı bitirmeden dertlenen üretici,"İşimiz çok bozuk. Maliyetler durmadan katlanıyor. Nakit yok, borç çok" diye feryat ediyor. 
S.S Karakasım Köyü Sulama Kooperatifi Başkanı Ali Bağcı, 2013 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü kooperatifin batma noktasına geldiğini söyledi. Başkanlığının en zor dönemlerini yaşadığını kaydeden Bağcı, “Devlet destek vermesin önümüzü açsın” diyerek şunları söyledi:
"DEVLET DESTEK VERMESİN ÖNÜMÜZÜ AÇSIN"
"Tüccar bu yıl çeltiği geçen yılki fiyata alıyor. Girdilerimiz çok arttı. Temel girdimiz elektrik arazimiz derin kuyularla sulanıyor. Meriç Havzası uzak. Kendi imkânlarımızla elektrik ağırlıklı suyu 70 metre derinlikten çıkarıyoruz. Geçen yıl 1 milyon 385 bin Lira elektrik faturası gelmişti bu yıl ise 2 milyon 310 bin Lira. 5 bin 800 dekar çeltik ekimi yapıyoruz. Toplam 400 Lira 1 dekara sadece elektrik maliyeti. Meriç boyundaki köylerde bunlar değişiyor, nehir suyunu kullanıyorlar. Gübre girdimiz yüzde 100 arttı. İlaç dolarla geliyor. Bu yıl daha hesabı çıkar ama dekara çeltiğin maliyeti su ve elektrik için 500 - 550 Lira. Trakya'da tüm üreticilerin kurtuluşu devlet destek vermesin bizim temel girdilerimizi düşürsün. Gübrede KDV'yi sıfıra çeksin, elektrikte önümüzü açsın. Aylık ev elektriği gibi elektrik ödüyoruz. Aylık nereden bulacağız? Aylık 600 - 630 bin Lira fatura geliyoruz. Kredilerle borç ödüyoruz. 
KOOPERATİF POST MAKİNELERİYLE DÖNÜYOR
Borcu borçla kapatır hale geldik. Çiftçi çok zor durumda. Kooperatife 5- 6 bankanın post makinesi kurduk. Her üreticide 3-4 tane kart var. O kartla başka borcu diğer kartla başka borcu öyle borcunu kapatmaya çalışıyor. Maalesef işimiz bozuk.
KASA BOŞ NAKİT YOK
Enerji maliyetleri bel büküyor. Bir buğday bir de çeltik harmanında olmak üzere iki defada ödemek istiyoruz. Ağustos ve Kasım sonu olabilir. İki üç katı kredi kullanmak zorunda kaldık. Maliyetimiz yüksek olmasına rağmen düne kadar örnek kooperatiflerden biriydik. Kooperatifin batmasından endişe duyuyoruz. Yönetici olarak şu an risk almak istemiyorum. Başkanlığı şimdiden sonra yapmak istemiyorum. Herkes tıkandı. Kasamızda hiç nakit yok. 
Kasa ekside. Kooperatifim zor durumda zarar etmeyelim yeter. Üreticimin ortağımın cebinde kalsın para. Traktör aldık, depolar kurduk, kantar kurduk hep bugüne kadar ortaklar ödedi. Zor durumda aldık ama o gün için şartlar daha iyiydi. Son iki yıldır bilhassa gübre ve elektrik konusunda duman ettiler. Yüzde yüz her şeye zam geldi.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
ADNAN YILDIZ 'KÖFTE ADNAN’
Restoran müdürlüğünden manavlığa
Bataklık lavanta kokacak!
İstikbal Paşaçayırı kuyularında
Pandemi onu durduramadı, şampiyon oldu
Çinekop fiyatına hamsi!
'İddaa'da dolandırıcı kazandı
‘Bu ne gamsızlık’
ETUS'ta güzergah ve saat ayarı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama