ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
YÖK'e önergeli tepki
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, YÖK'ün özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan 14 bölüme 2020 yılından itibaren YKS'de merkezi yerleştirmeyle öğrenci almaya karar vermesi üzerine konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı…
Haberin Yayın Tarihi: 18-10-2019 07:52
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
YÖK'e önergeli tepki

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, YÖK'ün özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alan 14 bölüme 2020 yılından itibaren YKS'de merkezi yerleştirmeyle öğrenci almaya karar vermesi üzerine konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. YÖK kararına tepki göstererek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a cevaplaması talebiyle yazılı soru önergesi veren Gaytancıoğlu, “Resim, müzik gibi bölümlere de mi merkezi sınavla öğrenci alacaksınız?” diye sordu.
Milletvekili Gaytancıoğlu, YÖK'ün kararında'Çizgi Film (Animasyon), Grafik, Grafik Resimleme ve Baskı, Grafik Tasarım, Moda Giyim Tasarımı, Moda Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Rekreasyon, Spor Bilimleri, Spor Yöneticiliği, Tekstil, Tekstil Geliştirme ve Pazarlama, Tekstil Tasarımı, Tekstil ve Moda Tasarımı' olarak 14 bölümün özel yetenek sınavları kapsamında çıkarıldığını anımsatarak, bu bölümlere 2020 yılından itibaren YKS'de merkezi yerleştirmeyle öğrenci alınacağını kaydetti. Gaytancıoğlu,: “Bu kararın alınmasına neden olan bilimsel verilerin ne olduğunu merak ediyorum. Tasarımın, çizimin, sporun yeteneğe değil de merkezi sınav sonuçlarına ilişkilendirilmesi YÖK'ün artık gelenekselleşen saçma kararlar dizisinin yeni bölümü olmuştur” dedi.
Doç. Dr. Gaytancıoğlu YÖK'ün resim, heykel, müzik gibi bölümlere de merkezi sınavla öğrenci almak gibi bir çalışması var mıdır?Diyerek Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a bu kararın gerekçelerini sordu.
YÖK'ün özel yetenek gerektiren bölümlere merkezi sınavla öğrenci alması ile Milli Eğitim Bakanlığının yetkinliği diplomaları ve kpss sınavlarıyla ispatlanmış öğretmen adaylarını mülakatla alması arasında büyük bir çelişki olduğuna dikkat çeken CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a şu soruları yöneltti:
“Söz konusu bölümlerin özel yetenek yerine merkezi sınavla öğrenci alacak olmasının nedenleri nelerdir?
Bu bölümlere girmek için yıllarca hazırlanan gençlerimiz ve aileleri yeni sınav kararı ile mağdur edilmiş olmuyorlar mı?
Bu bölümlere öğrenci alımında dünyada üniversite eğitiminde lider olan ülkeler hangi yöntemi kullanmaktadırlar?
YÖK'ün resim, heykel, müzik gibi bölümlere de merkezi sınavla öğrenci almak gibi bir çalışması var mıdır?
YÖK'ün bu bölümler için merkezi sınav sonuçlarına göre öğrenci alımı kararından sonra Bakanlığınız tarafınca öğretmen alımlarında, alanlarında yetkin oldukları diplomaları ve KPSS sınav sonuçlarıyla kesinleşmiş öğretmen adaylarına mülakat yapılmaya devam edilecek midir?”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE