ANASAYFA
10 Temmuz 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
9 kişiden 1'i kronik aç
Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm dünyada üretilen 4 milyon ton gıdanın yaklaşık üçte birinin israf edildiğini, kayba uğradığını ya da çöpe atıldığını belirterek, dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen 821 milyon kişi kronik açlık çektiğini bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 19-10-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
9 kişiden 1'i kronik aç

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, tüm dünyada üretilen 4 milyon ton gıdanın yaklaşık üçte birinin israf edildiğini, kayba uğradığını ya da çöpe atıldığını belirterek, dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen 821 milyon kişi kronik açlık çektiğini bildirdi.
Edirne İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü'nce yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) her yıl, 1945'te kurulduğu tarih olan 16 Ekim'i Dünya Gıda Günü olarak 150'den fazla ülkede çeşitli temalarla kutladığını hatırlatarak, bu yılın temasının Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarının ikincisi olan  'Açlığa Son Verilmesi' amacına atıfla 'Sağlıklı Beslenme İle Açlığa Son Verilmiş Bir Dünya' olarak belirlendiğini kaydetti. Yoksulluğun, açlığın en temel nedenlerinden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada şunlara yer verildi:
“Dünyada açlık çeken insanların büyük çoğunluğu, çatışmalardan etkilenen ülkelerde yaşıyor. Dolayısıyla dünyaya barışı getirmek, besin kaynaklarına erişim sağlanması açısından etkili yollardan en önde gelenidir. İklim değişikliği nedeniyle artan hava sıcaklıkları da çevreyi büyük oranda etkileyerek sağlıklı toprakları, kurak ve verimsiz topraklara dönüştürebilmektedir. Artan dünya nüfusuyla birlikte gıda arzı da artmaktadır.
BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
İnsanlık tarihi boyunca gıda amaçlı ekilip biçilen 6 bin bitki türünün günümüzde sadece 8'i (arpa, fasulye, yer fıstığı, mısır, patates, pirinç, sorgum ve buğday) günlük kalori ihtiyacımızın %50'den fazlasını sağlıyor. Şu anda küresel beslenme enerji arzının yaklaşık %50'sini sağlamak için sadece üç ürüne (buğday, mısır ve pirinç) güveniyoruz.
Dünyada herkese yetecek kadar gıda üretilmesine rağmen her dokuz kişiden biri kronik açlık çekmektedir. 'Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenmenin Durumu 2018' raporuna göre 2017'de yaklaşık 821 milyon kişi kronik açlık çekmiştir.
Her yıl açlık nedeniyle ölen kişi sayısı; sıtma, verem ve AIDS nedeniyle ölen kişi sayısı toplamından daha fazladır.
Her yıl dengesiz beslenmenin küresel ekonomiye maliyeti 3,5 trilyon ABD doları düzeyindedir.
Bebek ölümlerinin yaklaşık %45'i yetersiz beslenmeyle ilişkilidir. Yaşa göre boy kısalığını içeren gelişme geriliği, beş yaşından küçük 151 milyon çocuğu hâlen etkiliyor. Beş yaşın altındaki 151 milyon çocuk boy kısalığı yaşarken, 50 milyon çocuk ise düşük kilolu.
Yukarıdaki Açlıkla İlgili Verilerin Yanında ;
1,9 milyar kişi dünya nüfusunun dörtte birinden fazlası- aşırı kiloludur. 670 milyondan fazla yetişkin ve 120 milyonun üzerinde erkek ve kız çocuğu (5-19 yaş) obezdir. Beş yaşın altındaki 40 milyon çocuk ise fazla kilolu.
Her yıl 3,4 milyon kişi aşırı kilodan dolayı hayatını kaybediyor.Birçok ülkede Obezite nedeniyle ölen kişi sayısı, cinayet nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısından daha fazladır.
Her yıl obezitenin neden olduğu sağlık problemlerinin tedavisine yaklaşık 2 trilyon ABD Doları harcandığı tahmin ediliyor.
2050 yılında dünya nüfusunun yaklaşık 10 milyar olacağı öngörüsünden hareketle, artan gıda taleplerini karşılamak için tarım 2050'de %50 daha fazla gıda, yem ve biyogaz üretmelidir.
İSRAF
Tüm dünyada üretilen 4 milyon ton gıdanın yaklaşık üçte biri olan 1,3 milyon tonu israf edilmekte, kayba uğramakta ya da çöpe atılmaktadır. Gıda kayıp ve israfının küresel maliyeti yaklaşık 1 trilyon ABD dolarıdır. Bu maliyet, sanayileşmiş ülkelerde yaklaşık 680 milyar ABD doları düzeyindeyken gelişmekte olan ülkelerde 310 milyar ABD doları olmaktadır.
FAO, 1945'ten bu yana ülkelerin açlıkla mücadele etmesine yardım etmektedir. 'Açlığa Son', hâlen FAO'nun bir numaralı görevidir ve bu görevini gerçekleştirmesi için ihtiyaç duyduğu gereksinimler ise şunlardır:
1. Gıda güvenliği: Herkesin, her gün sağlıklı gıdalara erişmesini garanti altına almak anlamına gelir. Dünyamız, hepimizi besleyebilecek potansiyele sahiptir:Dünyanın bize sunduklarını adil bir şekilde dağıtarak tüm insanların yeterli gıdaya erişmesini sağlamak, bizim elimizde!
2. İyi beslenme: Çevre dostu ve sorumluluk sahibi yeme alışkanlıklarını teşvik etmek ve insanların iyi bir şekilde yaşamak için ihtiyaç duydukları tüm besleyici maddeleri almasını sağlamak anlamına gelir. Böylece, çok fazla tüketen ya da kötü beslenen kişiler ile yeterli gıda bulamayan kişiler arasında bir denge kurulması mümkün olacaktır.
3. Sürdürülebilir tarım: Gıda üretimi için ihtiyaç duyulan tüm doğal kaynakların, tarlaların, ormanların ve okyanusların gezegenimize zarar vermeyecek şekilde kullanılmasıdır. Sürdürülebilir tarım; gıda üretiminin, çevrede bulunan tüm insanlar ve hayvanlar da dâhil olmak üzere çevreye saygılı olmasını gerektirir, aksi takdirde kaynaklarımız tükenecektir!
4. Yoksulluğa son verme: Gıda ürünlerinin süpermarketlerde satıldığı ülkelerde bile kötü beslenmenin temel nedeni yoksulluktur. Sağlıklı gıdalara erişemeyen ya da herhangi bir gıda ürününü almak için yeterli paraya sahip olmayan insanların hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. Sağlıklı bir yaşam, temelde sosyal ve ekonomik gelişmenin bir sonucudur.
Yukarıda sayılan gereksinimlerin karşılanması için FAO Üye Ülkelere; kapsayıcı kalkınmaya ve eşitlikçi ekonomik büyümeye öncelik verilmesini, sosyal korumayı, sürdürülebilir tarım, beslenme, sağlık ve eğitim politikaları arasındaki  bağlantıların güçlendirilmesini, vatandaşların  çalışmalara etkili şekilde katılımının sağlanmasını, yerel makamların güçlendirilerek akademik kuruluşlarla paydaşlık kurmalarını, fırsat eşitliği sağlanmak suretiyle girişimciliğin teşvik edilerek yatırım dostu bir ortamın oluşturulmasını, doğal kaynakların sürdürülebilir ve etkin şekilde yönetilmesini, yerel kaynakların kullanılmasını kadınların güçlendirilmesini, geleceğin çiftçilerini yetiştirerek modern ve sürdürülebilir üretimi sağlamayı, gıda israfının önlenmesini hasat sonrası kayıpların önüne geçilmesini,  açlıkla mücadele konusunda uluslararası mekanizmalara katılmayı tavsiye ediyor.
Açlığa son hedefinin gerçekleştirilmesi için ülkeler,  kurumlar ve bireyler hep birlikte çalıştığında, gıda güvenliği ve beslenme alanında büyük bir gelişme kaydetmek mümkündür.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Edirnespor'dan TFF'ye dava
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE