ANASAYFA
05 Temmuz 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Feda güven tazeledi
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi'nin genel kurulu Adliye Cafe'de geçen Cumartesi günü yapıldı….
Haberin Yayın Tarihi: 21-10-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Feda güven tazeledi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi'nin genel kurulu Adliye Cafe'de geçen Cumartesi günü yapıldı. Başkan Aytaç Feda tek listeyle katıldığı seçimde ikinci dönem için güven tazeledi. Yönetim Kurulu; Aytaç Feda, Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz'dan oluştu. Genel Başkan İlhan Kurt, yetki belgesi için 5 Aralık 2019 son gün uyarısı yaptı. 
Trakya Umum Emlak Müşavirleri Derneği Edirne Şubesi'nin genel kurulu Adliye Cafe'de gerçekleşti. Divan başkanlığını Genel Başkan İlhan Kurt'un yaptığı, katip üyeliklere de Ümit İkizlerli ve Fatih Bağdat'ın getirildiği genel kurul saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. Genel Başkan Kurt 5 Haziran 2018'den sonra mesleğin yeni şekle girdiğini, o tarihten itibaren mesleği yapanlara müktesap hak verildiğini anımsattı. Bu hakla mesleği yapanların tahsil durumu, bürolarının metrekaresi, hiçbir şey aranmadan Ticaret İl Müdürlüğü'nün direkt yetki belgelerini verdiğini kaydetti. Belirtilen tarihten sonra mesleğe başlayacaklar veya müktesep haklarını kaybedenlerin mutlaka en az lise mezunu olmak, 18 yaşını doldurmak zorunda ve affa uğramış olsalar dahi sabıka kayıtlarını o şekilde almaları gerektiğini kaydeden Kurt şöyle konuştu:
YETKİ BELGESİ UYARISI
"Affa uğramış olsalar dahi yetki belgesi verilmiyor. Mesleğin bir nevi çıtası yükseltildi.  Memnunuz, buna ihtiyacımız vardı. 5 Aralık 2019 son gün. O tarihe kadar tüm eksikliklerini tamamlayıp Ticaret İl Müdürlüğü'ne müracaat yaparlarsa yetki belgelerini alacaklar, yapamazlarsa tüm hakları zayi olacak. O nedenle çok dikkatli olmalılar, yoksa sil baştan tekrar başlamaları gerekecek. 
BELGE YOKSA RUHSATTA YOK
Yeni başlayacaklar da öncelikle şu HYK mesleki yeterlilik belgesi, seviye 5 belgesi istenecek. Bu seviye 5 belgesi olmayana Ticaret İl Müdürlüğü bu yetki belgesini ver-meyecek. Bu olmadan olmuyor bu olmadan da çalışma müsaadesi verilmeyecek. Bu yetki belgesi mutlaka aranacak. Bu olmadan yetkili belediye bu arkadaşımıza ruhsat vermeyecek."    
HEM GENEL KURUL HEM BİLGİLENDİRME
Şube Başkanı Aytaç Feda da, yeni 3 yıllık dönem için aday olduğunu belirtti ve şöyle dedi:
“Genel kurulumuz Edirne Ticaret İl Müdürümüz Mahmut Altun ve Genel Başkanımız İlhan Kurt eşliğinde yapılmakta. Yine adayız aday kadromuz belli. Tek liste olarak seçimlere gireceğiz. Genel kurulumuzu hem bilgilendirme toplantısı altında güzel bir kahvaltı eşliğinde gerçekleştiriyoruz.  Ticaret İl Müdürümüz her konuda yardımcı oldu, gerekli açıklamaları yaptı. Gerçekten genel kurul öncesi güzel açıklamalar yapılarak tüm emlakçı arkadaşlarımız bilgilendirildi. Yeni çıkan kanunun seviye 4, seviye 5 belgelerinin nasıl alınması gerektiği anlatıldı ve yetki belgesi için en son gün olan 5 Aralık 2019 tarihi anımsatıldı. Bu tarihten sonra bu belgeler alınmadığı takdirde emlakçılık yapılamayacağı hususunda güzel açıklamalarda bulunuldu."    
ALTUN: EMLAKÇILAR ACELE ETMELİ
Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun da yaptığı bilgilendirmede şunları paylaştı: 
"Edirne genelinde 215 tane emlakçının sadece 48'i yetki belgesi aldı. 23'ü de merkezde. Yönetmeliğin verdiği süre de 5 Aralık'ta bitiyor. Emlakçılar acele etmeli gerekiyor. Aksi halde müktesep hakları ellerinden alınır. Bakıyorum telaş yok, sistem üzerinden değil de elden müracaat etmeye çalışıyorlar. Sistem üzerinden müracaat edecekler biz değerlendireceğiz, 5 gün içerisinde yerine bakıyoruz. Fiziki olarak yeri uygunsa 7 gün içinde yetki belgelerini veriyoruz. İl müdürlüğü olarak hızlı davranıyoruz ancak bu işle iştigal eden arkadaşlarımız bu kadar hızlı değil. Biz bundan şikayetçiyiz. Daha sonra bu işin ciddiyetinin farkına varacaklar ama iş işten geçmiş tren kaçmış olacak.”
FEDA İLE DEVAM
Daha sonra gündem görüşüldü ve tek listeyle seçimlere gidildi. Başkan Aytaç Feda 3 yıllık görev için güven tazeledi. Yeni Yönetim Kurulu;  Aytaç Feda, Namık Babacan, Turgay Aksu, İsmail Turan ve Nesrin Yılmaz'dan oluşurken, Denetleme Kurulu'na; Hüsamettin Ciynaklı, Sebahattin Deniz ve Tuncay Koç seçildi.
Bu arada genel kurulda Genel Başkan Kurt Ticaret İl Müdürü Altun'a teşekkür belgesi takdim etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE