ANASAYFA
04 Aralık 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Belediye'den meslek eğitimi
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, hizmete sundukları kadın merkezlerinde kadınların hem meslek edindiklerini hem de sosyalleştiklerini belirterek bugüne kadar verdikleri kurs, eğitim, sağlık ve hukuk alanında 50 bin 141 kadın olmak üzere toplamda 76 bin 6 kişinin hizmet aldığını söyledi… Dünya markalarına üretim yapan tekstil fabrikalarının ara eleman sıkıntısını gidermek için eğitim programı düzenlediklerini anlatan Gürkan,  Edirne'nin bu Türkiye ve tüm Dünya'ya örnek olacağını kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Belediye'den meslek eğitimi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, hizmete sundukları kadın merkezlerinde kadınların hem meslek edindiklerini hem de sosyalleştiklerini belirterek bugüne kadar verdikleri kurs, eğitim, sağlık ve hukuk alanında 50 bin 141 kadın olmak üzere toplamda 76 bin 6 kişinin hizmet aldığını söyledi. Dünya markalarına üretim yapan tekstil fabrikalarının ara eleman sıkıntısını gidermek için eğitim programı düzenlediklerini anlatan Gürkan, bu konuda kendileriyle protokol imzalanması için görüşmeler yapıldığını bildirdi.
Turizm, Ekonomi, Bilimsel Araştırma, Tanıtma Merkezi'nin (TEBİAT) düzenlediği 'Üretim Esaslı Ekonomiye Geçişte ve Çağdaş 'Sosyal Devlet' Uygulamalarında Yerel Yönetimlerden Merkezi Yönetime' isimli sempozyum 18-21 Ekim tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirildi.  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, TOBB Başkanı M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve TÜRK İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'ın açılış konuşmalarıyla başlayan sempozyumda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da 'Üretim Esaslı Ekonomiye Geçişte Belediyelerin Katkı Yapabileceği Alanlar, İmkanlar Ve Merkezi Yönetimden Beklentiler' konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. 
Gürkan, yaptığı konuşmada yerel nüfusun yaşamını etkileyen politikaların, yöntemlerin ve araçların geliştirilmesi aşamalarında toplumsal cinsiyet bakış açısının dikkate alınması gerektiğini söyledi. 
Tüm dünyada kadınların işgücüne ve istihdama erkeklerden daha az katıldığını, daha az mülk sahibi  olduğunu, benzer özelliklere sahip olsalar dahi erkeklerden yaklaşık yüzde 20 daha az kazanç elde ettiğini ve daha fazla kayıt dışı çalıştığını belirten Gürkan, “Oysa kadınların istihdama katılımı ülke ekonomisi üzerinde olumlu katkı yapmakta ve gayri safi milli hasılayı artırmaktadır. Ancak ekonomik hayata katılımlarının önündeki en önemli engellerden biri, -geleneksel cinsiyet rollerinden kaynaklanan- çocuk, yaşlı ve hasta bakım sorumluluğudur. Bu sorumluluğun yaygın bir kamusal hizmete dönüşmesi temel bir zorunluluktur” diye konuştu. 
KADININ ELİNİN DEĞMEDİĞİ HİÇBİR ŞEY KUSURSUZ VE GÜZEL OLAMAZ
“Modern, çağdaş ve geleceğe yön veren bir kent; bir ülke ancak ve ancak kadınlarımızla mümkün” diyen Gürkan, “Edirne Belediyesi olarak 6 yılda kadınları sosyal, ekonomik ve siyasal alanda desteklemek amacıyla birçok projeye imza attık, atmaya da devam edeceğiz. Bu konuda Edirne tüm Türkiye'ye tüm dünyaya örnek olacak.  Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi 'Bir milletin yalnız erkeklerinin ilerlemesiyle o millet yükselemez. Çünkü eğer kadın aynı ölçüde ilerleme halinde olmazsa erkeğin yükselmesi mümkün değildir. Dünyanın yarısını kadınlar; diğer yarısını da kadınların yetiştirdikleri erkekler oluşturur. Kadının elinin değmediği hiçbir şey güzel ve kusursuz olamaz. İşte biz bu bilinçle, kadınlarımızdan aldığımız güç ve destekle her zaman onların yanında olmaya;  kadınlarımız ile birlikte kentimizi geleceğe taşımaya devam ediyoruz. En büyük hedefimiz, en büyük temennimiz ise kadınlarımızın sosyal, siyasal ve iş yaşamında hak ettiği yere gelmesidir. Bundan dolayı Edirne Belediyesi olarak kadınlarımıza pozitif ayrımcılık uygulamaktayız. Kadınların sosyal ve ekonomik hayatta daha aktif olmalarını sağlamak, dezavantajlı kadınlara yol göstererek, onları da yaşamın her alanına katabilmek ve kadının her meslek grubunda var olabileceğini göstermek adına şehrimizin farklı noktalarına Kadın Merkezleri kurduk. Bugüne kadar Zübeyde Hanım Kadın Merkezi, Özgecan Kadın Merkezi ve Edirne'nin ilk kadın milletvekilinin ismini taşıyan Dr. Fatma Şakir Memik Kadın Merkezi'ni açtık. Hedefimiz 24 mahallemize 24 kadın merkezi açarak; kadınlarımıza umut ışığı olmak” dedi. 
76 BİN 6 KİŞİ EĞİTİM ALDI  
Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulan kadın merkezlerinde kadınların hem meslek edindiklerini hem de sosyalleştiklerini belirten Gürkan, “Bugüne kadar belediyemizin verdiği kurs, eğitim, sağlık ve hukuk alanında 50 bin 141 kadın; 25 bin 865 erkek olmak üzere toplamda 76 bin 6 kişi hizmet aldı.  Ayrıca Edirne Belediyesi, Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme Projesi'nde 11 pilot il arasına girip kadına yönelik gerçekleştirilen çalışmalarda en başarılı belediyelerden biri oldu” diye konuştu. 
MESLEK EDİNDİRME KURSLARI
Edirne Belediyesi bünyesinde meslek edindirme kursları verildiğini belirten Gürkan,  “Edirne'de dünya markalarına üretim yapan tekstil fabrikaları ve atölyelerinde ara eleman sıkıntısını gidermek için eğitim programı düzenledik. Belediye olarak 10 dikiş makinesi, 4 overlok makinesi ve 1 sanayi tipi ütü aldık, şuan  İŞKUR' ile anlaşma yapılmaya çalışılmaktadır. Fabrikalar ile protokol imzalanması ve ara elemanı Edirne Belediyesi'nden almaları için görüşmeler yapılmaktadır. Kursiyerler 3'er aylık kurs görecekler, sertifikalarını alacaklar.  Kadınlarımızı her alanda desteklemeye; onlarla omuz omuza, yürek yüreğe geleceğe yürümeye devam edeceğiz” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Eczacı Atılgan korona kurbanı
Kural tanımayana 216 bin lira ceza
‘Engel neymiş gördünüz!’
İki caddeye kişi sınırlaması
Masterchef'te 'Tava Ciğer' ödülü
ERDİNÇ NİŞ 40 YILDIR EDİRNESPOR'DA
Eğitimci babanın çağrısı
Öğrenciye 'emniyetli' servis
Şallı gazeteci gibi
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama