ANASAYFA
05 Temmuz 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşuyla çifte proje
Uzunköprü Belediyesi ile Bulgaristan Dimitrovgrad Belediyesi'nin Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında uygulamaya başladıkları toplam tutarı 1 milyon 75 bin Euro olan iki projeden biriyle afetlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılması, diğeriyle de turizmin gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor…
Haberin Yayın Tarihi: 22-10-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşuyla çifte proje

Uzunköprü Belediyesi ile Bulgaristan Dimitrovgrad Belediyesi'nin Sınır Ötesi İşbirliği kapsamında uygulamaya başladıkları toplam tutarı 1 milyon 75 bin Euro olan iki projeden biriyle afetlerin önlenmesi, diğeriyle de turizmin gelişimine katkı sağlanması amaçlanıyor. 
AFET ÖNLEME
Uzunköprü Belediyesi ve Dimitrovgrad Belediyesi tarafından ortaklaşa olarak yürütülen proje 23Temmuz 2019  23 Nisan 2021 tarihleri arasında, 21 ay süreyle uygulanacak. Proje kapsamında; Dimitrovgrad ve Uzunköprü belediyelerine ait yetki içerisinde bulunan sınır ötesi bölgedeki doğal ve insan kaynaklı afetlerin önlenmesi ve etkilerini azaltılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.
Toplam tutarı 585 bin 725,04 Euro olan proje kapsamında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad Belediyelerinde özel ekipmanların sağlanması, müdahaleye ihtiyacı olan 'sıcak noktaların' belirlenmesi ve afet önleme ve kurtarma faaliyetleri konusunda yerel halkın bilinçlendirilmesi sağlanacak.
Sınır bölgedeki doğal ve insan kaynaklı afetlerin önlenmesi ve etkilerinin azaltılması hedeflenen projenin sonuçları arasında; yapılan müdahaleler için modern ve yenilikçi bir makinenin tüm ekipmanları ile teslim edilmesi; nehir yatakları, göller ve derelerin düzeltilmesi ve temizlenmesi için hidrolojik önlemlerin ve çalışmaların uygulanması ile birlikte doğal ve insan kaynaklı afetlerin riskinin önlenmesi ve yönetimi konusunda kurumlar arasında deneyim aktarımı için ortak stratejiler / kılavuzlar, eğitim, farkındalık kampanyalarının düzenlenmesi bulunuyor.
Proje faaliyetleri kapsamında; Uzunköprü ve Dimitrovgrad ilçelerinde taşkın risk alanların analizin yapılması ve haritalandırılması yapılacak. "Sınır ötesi alanda afet yönetimi için gönüllüler" grubunun oluşturulacak ve sınır ötesi alanda sel önleme tedbirlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak için yenilikçi yaklaşımlar uygulanacak.  Sınır ötesi bölgesinde yerel taşkınları önlemek için altyapı çalışmaları ve yerel halk ve çocuklar arasında afet koruma kültürü oluşturma faaliyetleri yapılacak. Sınır ötesi bölgesinde taşkın riskini azaltmak için ve projenin sürdürülebilirliğini ve işbirliğini sağlayacak eylemler oluşturulması planlanıyor.
TURİZM
Uzunköprü Belediyesi liderliğinde Dimitrovgrad Belediyesi ile ortaklaşa olarak yürütülen proje 23Temmuz 2019  23 Ocak 2021 tarihleri arasında, 18 ay süreyle uygulanacak ve proje kapsamında; Trakya bölgesinde sürdürülebilir turizm gelişimini artırmak ve bölgenin genel, kültürel ve doğal mirasının daha iyi kullanılmasıyla Uzunköprü ve Dimitrovgrad belediyelerinin potansiyelleri doğrultusunda turistik cazibelerinin arttırılmasına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek.
Toplam tutarı 490 bin 314,84 Euro olan proje kapsamında Dimitrovgrad Belediyesi'nde şehrin orta kesimindeki binalar arasındaki alanlar ve Uzunköprü'de yürüyüş yolları, bisiklet yolları içeren ve yerel kültür ve tarihi mekanların izlenmesi ve fotoğraf çekilmesi için iki kule ile yeni kentsel doğal ve yeşil turizm açık hava alanı oluşturulacak.
Sürdürülebilir turizm ve ekonominin gelişimi için turizm alanındaki altyapı yatırımlarıyla katkıda bulunulması ve geniş kitleye turizm bilgi akışının sağlanması hedeflenen projenin sonuçları arasında; cazip ve sürdürülebilir turizm için şartlar yaratmayı sağlayacak çalışmalar yapılması, yeşil turizme katkıda bulunan alanlar geliştirilmesi, projenin farkındalığının artması için yazılım programı geliştirilmesi ve bilgilendirmeler yapılması bulunuyoır.
Proje faaliyetleri kapsamında; Dimitrovgrad ilçe merkezinde yapım işlerin gerçekleştirilmesi, Uzunköprü'deki tarihi taş köprüye bakan ve engelli insanlar için ulaşılabilirlik sağlayan, 800 m yürüyüş yolu ve bisiklet yolu ve iki fotoğraf noktasının yapılmasını kapsayan inşaat çalışmaların yapılması. Ücretsiz mobil uygulamanın oluşturulacaktır. Bu uygulama ilginç yerleri, turistik yerler, güzergâhlar, anıtlar, turistik yararlı bilgiler, tarih, kültür vs. ile ilgili uzmanlar tarafından toplanan bilgileri içerecektir. Uzunköprü'de bilgilendirme etkinlikleri halk katılımı ile yapılması planlanıyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE