ANASAYFA
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı
Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce 2019 yılında gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim ve dağıtımının yapıldığı yerlere yönelik olarak gerçekleştirilen 8 bin 367 denetimde Gıda Mevzuatı'na aykırı faaliyet gösteren 71 işletmeye 438 bin 89 TL idari para cezası uygulandı…
Haberin Yayın Tarihi: 23-10-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Gıdada yanlış yapana ceza yağdı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda kontrol ve denetim faaliyetlerini titizlikle sürdürüyor. 8 bin 367 denetim yapılırken, denetim ve resmi kontroller neticesinde Gıda Mevzuatına aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 71 işletmeye toplam 438.089 TL idari para cezası uygulanmak suretiyle yasal işlem gerçekleştirildi. İl Müdürü Atilla Bayazıt, "En iyi denetçi tüketicinin kendisidir" diyerek vatandaşın dikkatli olmalarını istedi. 
Halk sağlığının korunması birinci önceliği olan Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü denetim ve kontrol hizmetlerine aralıksız devam ediyor. Gıda kontrol ve denetim faaliyetleri 44 personel ile gerçekleştiriliyor. İl Müdürü Atilla Bayazıt, 'En İyi Denetçi Tüketicinin Kendisidir' ilkesinden yola çıkarak vatandaşlarımızın gıda alış verişlerinde dikkatli olmalarını istedi ve yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi:
"71 İŞLETMEYE 438.089 TL İDARİ PARA CEZASI"
"Güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım vb. aşamalarındaki tüm resmi kontroller 5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa' göre Bakanlığımız uhdesinde yürütülmektedir. 
Bu kapsamda ilimizde gıda kontrol ve denetim faaliyetleri 44 personel ile gerçekleştirilmekte olup; 2019 yılı içerisinde 568 adet kayda tabi gıda üretim yerinde 804, 2 bin 750 adet kayda tabi gıda satış yerinde 3 bin 93, 3 bin 268 adet toplu tüketim yerinde 3 bin 873, 296 adet yem fabrikası ve yem satış noktasında 106, 397 adet onaya tabi gıda üretim yerinde 491 adet olmak üzere toplam 8 bin 367 denetim yapılmıştır.
"EN İYİ DENETÇİ TÜKETİCİNİN KENDİSİDİR"
Bu denetim ve resmi kontroller neticesinde Gıda Mevzuatına aykırı faaliyet gösterdiği tespit edilen 71 işletmeye toplam 438.089 TL İdari Para Cezası uygulanmak suretiyle yasal işlem gerçekleştirilmiştir. Bugüne kadar gerek yurt içi denetim faaliyetlerinde, gerekse de ithalat kontrollerinde 750 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır.
Yine İl Müdürlüğümüz tarafından 27.747 ton gıda maddesi için 982 adet sağlık sertifikası düzenlenmek suretiyle ihracat işlemleri gerçekleştirildi. 2019 yılı içerisinde 140 adet Alo 174 Gıda İhbar Hattı şikâyeti ile 73 adet CİMER başvurusu alınmış ve 7 adedi İdari Para Cezası Uygulanması suretiyle sonuçlandırılmıştır. Halk sağlığının korunması birinci önceliğimiz olduğundan, denetim ve kontrol hizmetlerimiz artarak devam etmektedir. 
'En İyi Denetçi Tüketicinin Kendisidir' ilkesinden yola çıkarak vatandaşlarımızın gıda alış verişlerinde dikkatli olmaları, olası şikayetlerini Alo Gıda 174 ihbar hattına bildirerek hem bilinçli tüketicilik hem de bilinçli vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri konusundaki hassasiyetleri tarafımızdan öncelikle dikkate alınarak en hızlı şekilde değerlendirilmektedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE