ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Adalet bekleyen köy
Uzunköprü Kavacık Köyü merasında yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin yer seçiminin hatalı olduğuna ve hayati risklerine defalarca dikkat çekip tepki gösteren Kavacık Köyü halkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı verdikleri hukuk mücadelesinde Danıştay'ın ara kararıyla umutlandı... Karma OSB'ye karşı çıkmalarına, açık bir dava bulunmasına rağmen, ilan, ihale, duyuru yapılmadan arazinin satılarak köylünün hiçe sayıldığını belirten Kavacıklılar, “Köylü efendiliğiyle adalet bekliyoruz. Yarınlara köyümüzü temiz havası, temiz tarımı ile taşıyabilmek için kalbimiz hak ve hukuk ile atmaktadır” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 30-10-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Adalet bekleyen köy

Uzunköprü Kavacık Köyü merasında yapılması planlanan Karma Organize Sanayi Bölgesi'nin yer seçiminin hatalı olduğuna ve hayati risklerine defalarca dikkat çekip tepki gösteren Kavacık Köyü halkı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na karşı verdikleri hukuk mücadelesinde Danıştay'ın ara kararıyla umutlandı. Karma OSB'ye karşı çıkmalarına, açık bir dava bulunmasına rağmen, ilan, ihale, duyuru yapılmadan arazinin satılarak köylünün hiçe sayıldığını belirten Kavacıklılar, “Yarınlara köyümüzü temiz havası, temiz tarımı ile taşıyabilmek için kalbimiz hak ve hukuk ile atmaktadır” dedi.
Uzunköprü Karma OSB planlamasına yönelik Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı ile Edirne İl Çevre Düzeni Planı ve plan hükümlerinde yapılan değişik nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hakkında dava açan Kavacıklılar, “Köylü efendiliğiyle adalet bekliyoruz” dedi.
Seslerini duyurmak amacıyla toplantılar düzenleyip açıklamalar yapan grup, her defasında, bu projenin bir kalkınma projesi değil, köylünün sağlıklı yaşama ve tarım yapma hakkını bitirme projesi olduğunu haykırıp sesini duyurmaya çalıştı. Türkiye'deki 309 adet OSB'den 20'sinin Trakya'da bulunduğuna dikkat çeken köylüler Çorlu ve Çerkezköy OSB'nin Uzunköprü'de yaptığı yıkıma da dikkat çekti.
Kavacık'ın havası, suyu, toprağı kirlenmeden üretime devam etmek,  sağlıklı nesiller yetiştirip tarım hayvancılık yapmak isteyen köylüler, Danıştay'da açılan dava sonuçlanmadan arazinin, OSB Müteşebbis Heyetine satıldığını öğrenerek bir şok daha yaşamıştı. “Bizler, Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Köylü milletin efendisidir' sözünde ifade ettiği gibi gücümüzü topraktan alıyor ve üreterek var oluyoruz. Böyle yaşamaya devam etmek istiyoruz” diyen Kavacık Köyü Dayanışma Grubu, Danıştay'ın verdiği 9 Ekim 2019 tarihli ara kararla tekrar umutlandı.     
DAVA SÜRERKEN ARAZİYİ SATIP KÖYLÜYÜ HİÇE SAYDILAR 
Köylerine sahip çıkma yolunda haklarını hukuk ve adalette arayan Dayanışma Grubu, “Köyün, köylünün hakkı olan alan, yapımı planlanan Karma OSB'ye karşı çıkmamıza, açık bir davamız bulunmasına rağmen, ilan, ihale, duyuru yapılmadan satılarak köylü hiçe sayıldı. Bu projenin hayata geçirilmesine olumlu bakanlara söylemek istediğimiz, bu bir kalkınma değil, bir köyü bitirme projesidir. Köyümüzde sağlıklı ve huzurlu yaşamak, çocuklarımıza, yarınların Türkiye'sine tarım, üretim yapılabilen bir köy bırakmak istiyoruz. Kavacık Köyü'ne, Kavacıklı'lara rağmen yapılmak istenen hiçbir projeye onay vermiyoruz” dedi. Danıştay'ın ara kararıyla büyük yanlıştan dönüleceği umudunu taşıyan Dayanışma Grubu son olarak şu açıklamayı yaptı. 
”KÖYLÜ ADALET BEKLİYOR”
“Köyümüze yapılmak istenen Karma Organize Sanayi Bölgesi projesine, Kavacık Köyü köylüleri olarak Danıştay'da açtığımız yürütmeyi durdurma davasında umut verici bir ara karar çıkmıştır.
 Danıştay, 'Yürütmenin durdurulma isteminin yerinde yapılacak keşif ve bilirkişi incelemesi sonucunda düzenlenecek bilirkişi raporunun alınmasından sonra incelenmesine, 10/09/2019 tarihinde oybirliğiyle karar verildi' ara kararını vermiştir.
Kavacık köylüleri olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunlarına olan güven ve inancımızla davamızı açtık. Şimdi de köylü efendiliğimizle adaleti bekliyoruz. Yarınlara köyümüzü temiz havası, temiz tarımı ile taşıyabilmek için kalbimiz hak ve hukuk ile atmaktadır.”
 “KAVACIK'TA TARIM  HAYVANCILIK VE YAŞAM BİTER”
Kavacık Köyü Dayanışma Grubu, defalarca yaptığı açıklama ve basın toplantılarında tehlikenin büyüklüğüne şu ifadelerle dikkat çekmişti. 
“Etrafı verimli tarım alanlarıyla çevrili, halkı tarım ve hayvancılıkla geçinen köyümüze, Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılmak istenmektedir. Köyümüzde kurulmak istenen OSB Kavacık'ta tarım ve hayvancılığı hatta canlı yaşamı bitirecektir.
UZUNKÖPRÜ VE KÖYLERİNİN İÇME SULARI TEHLİKEYE GİRER
Bu proje ayrıca civar köyleri de olumsuz etkileyecektir. Proje, köyün içme suyu ıslah hattından geçmektedir. OSB için açılacak su kuyuları zamanla su sıkıntıları yaşatacak, içme sularına atıklar da karışabilecektir. Köyümüzün ve Uzunköprü'nün 19 köyünün içme suyu bu bölgenin yaklaşık 1 km altındaki su kuyularından verilmektedir. OSB kurulduğu takdirde bu kuyuların çok yakınındaki derelerden geçecek atık suların içme sularını kirleteceği ve DSİ yatırımlarının kısa zamanda çöpe gideceği aşikardır.
“ÇİFTÇİLER  SULAMA YAPAMAYACAK”
OSB'ler kanunlara göre yerleşim yerlerine yakın bölgelere kurulamaz. Köyümüze kurulmak istenen OSB, göletin tam yanındadır. Köyün gölet ile fiziksel bağı kesilecektir. OSB, göletin suyunu kullanacağı için, gölet ve onu besleyen dereler kirlenecektir. Çiftçiler çeltik, pancar ve diğer ürünlerini sulama yapamayacak, hayvanlariçecek su bulamayacaktır. Kanunen yerleşim yerlerinin üstüne veya yerleşime yakın yerlere OSB kurulamaz. Köyümüze kurulmak istenen OSB evlerimize sadece 10 metre mesafede. İçinde şehidimizin de yattığı mezarlığımıza genişleme alanı bile bırakmayan bu proje belki de ileride mezarlığımızı taşıma zorunluluğu getirecektir. 
Atalarımızın mübadele ile gelip yerleşmesinden bu yana, büyük ve küçükbaş hayvanların otladığı, köylünün mera olarak kullandığı alana yapılmak istenen OSB, köyün nefes alma alanını yok edecektir.
“KANSER VAKALARI DAHA DA ARTACAK”
Türkiye'de 309 adet OSB'den 20 tanesi Trakya'da faaliyet göstermektedir. “Çorlu ve Çerkezköy'deki OSB'lerin Ergene nehrinde yarattığı kirlilik Uzunköprü'de bu kadar yoğun hissedilirken, bu yeni OSB'nin köyümüzde de aynı sorunları doğurmasını istemiyoruz. Fabrikaların yaydığı koku, duman ve gazlar nedeniyle nefes almak mümkün olmayacaktır. Edirne'de yüksek olan kanser vakaları daha da artacaktır. Trakya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalarda, Ergene nehri ve çevresinde yaşayanlarda normalin 3 katı kanser vakası tespit edilmiştir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama