ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bu nasıl komedi?’
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, tarım politikasının hayvancılığı bitirmeye yönelik olduğunu öne sürerek, ülke hayvancılığının gelişmesi için ithalatın kesinlikle durması gerektiğini bildirdi...
Haberin Yayın Tarihi: 02-11-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bu nasıl komedi?’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, mesleklerinde yaşanan en büyük sıkıntının sürekleri hakların yetkilerin tırpanlanması olduğunu söyledi. “Destek olmasınlar ama köstekte olmasınlar” diyen Dr. İlgü, tarım politikasının da hayvancılığı bitirmeye yönelik olduğunu öne sürdü. 
Trakya Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Dr. Erdal İlgü, bakanlığın uyguladığı politikaları eleştirdi. Kesinlikle ülke hayvancılığının gelişmesi için ithalatın durması gerektiğine vurgu yapan Dr. İlgü, uygulanan politikaların da hayvancılığı bitirmeye yönelik olduğunu öne sürdü. “Bu nasıl komedi çözemedim” diyen Dr. İlgü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“HAKLARIMIZ YETKİLERİMİZ TIRPANLANIYOR” 
“Bakanlık nezdinde sıkın-tılarımız var. Fakültenin çok açılması, mesleğin haklarının diğer meslek grupları ara-sında paylaştırılması, sürekli haklarımızın yetkilerimizin tırpanlanması mesleki açıdan sıkıntılarımızın en büyükleri. Edirne il genelinde 180 veteriner hekim var odamıza üye olan kişiler. Edirne'de 90 civarında muayenesi olan var. Veteriner hekim sayısı hayvan varlığına göre yeter düzeyde. İstatistiğe bak-tığımızda hayvan sayısı düş-müyor görünüyor. Ancak bizim gördüğümüz o şekilde değil. 
“POLİTİKA HAYVANCILIĞI BİTİRMEYE YÖNELİK”
Bugün zorunlu olarak dişi hayvan kesimi yasaklanıyor. Hayvanı kestirmek için rapor gerekir diyorlar. Bunun nedeni dişi hayvan varlığının kesilmesini önlemek. Ama insanlar habire hayvanlarını kestirmek için bir bahane arıyorlar. Bunun nedeni de bu işten para kazanamıyor olmaları. Sütün ucuz olması derken bir taraftan ucuz olması diyebiliriz veya diğer tarafı diyebiliriz. Sütün var olan fiyatına göre girdilerin yüksek olması. Yani süt ucuz olsun ama girdilerin düşük olması lazım. Yemin, ilacın düşük olması lazım. Her şeyin o süte oranla düşük olmalı ki bir kilo sütle bir buçuk kilo yem alınabilmeli. Belli bir orana getirilmeli. Böyle olmadığı sürece insanlar bu işi yapamazlar. Destekleri bir buçuk iki yıldır vermediler. O destekleri de kaldıracaklar. 'O destekleri kaldırdık süt fiyatını arttırdık' dediler. Hesap ettiğinizde başa baş geliyor. Çok da bir şey değişmemiş oluyor. Daha önce suni tohumlama yapıldığında destek veriliyordu, yapıldığı anda desteği hak ediyordunuz sonradan bunu buzağı desteğine çevirdiler. Buzağı desteğinin anlamı da şu oldu; inek desteğini kaldırmış oldular. Buzağı doğacak, doğduktan sonra dört ay geçecek aşıları yapılacak. Canlı olursa verilecek. Eskiden ineğe tohumlama yaptığınız anda veriliyordu şimdi o destek bir sürü şarta bağlanmış oldu. Dolayısıyla buzağı129'uncu gün öldüğü zaman inek desteği buzağı desteği hepsi birden gitmiş oldu. Şimdi onu da kaldırmış oldular. Bizim isteğimiz destek olmasınlar ama köstek olmasınlar. 
BU NASIL KOMEDİ ÇÖZEMEDİM”
Yaptıkları iş tabiri caiz ise defalarca da söyledik bugün izlenen tarım politikası aslında bu hayvancılığı bitirmeye yönelik bir politika ve böyle politikanın olacağını aklım almıyor. Hayvanı yüksek maliyetle besliyorsunuz, büyütüyorsunuz, sütü elde ediyorsunuz ama size sütü düzgün bir fiyatta almıyorlar. Süte zam yapıyorsunuz sanki yemin içine süt katılıyormuş gibi yem fiyatları artıyor. Bu nasıl bir komedi ben çözemedim. Bakanlıkta bunu çözmek için her hangi bir çaba sarf edemiyor. Besi için aynı şeyleri söyleyelim. Yemin maliyeti yüksek tutuluyor. Yemin içine giren ürünler bu buğday, arpa, mısır gibi yem hammaddelerinin fiyatı yüksek oluyor. Buğday ekileceği zaman gübre fiyatları artıyor. Yerli tohumu yasaklıyorsunuz hibrit tohum alacaksınız diyorsunuz. O çok yüksek para. Gübresi para bilmem nesi para. Gübreyi alıp kullanmış oluyor ondan sonra gübre fiyatı düşüyor. Böyle sıkıntılar var. Tam hayvanı kestireceksiniz bu sefer biz ithal et ithal hayvan getireceğiz diyorlar. Böyle olunca da o insanları aslında batırmış oluyorsunuz. Bizim üreticimizin ne elde edeceği belli değil. Bu hayvanı altı ay sonra satarken iyi mi olacak kötü mü olacak? Bunu insanlar bilemiyor. Bugün iyi görüyorlar beş altı ay sonra bir bakıyorsunuz ithal hayvan geliyor elinde patlıyor. 
“HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİ İÇİN İTHALAT DURMALI”
Bugün hayvan fiyatları yine yerlerde. İstese kestiremiyor kestirirse iyice batacak. Ülke hayvancılığının gelişmesi için ithalatın kesinlikle durması lazım. Bu insanlara bu işi yapılabilir hale getirmeniz yani destek vermeniz lazım. Hayvancılığın giderlerinin yüzde 85'i yem olduğundan en büyük indirimi burada yapmanız lazım. Yemi düşük fiyata malettirmeniz lazım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
65 yaşa 'hapis hayatı'
Öğretmenden büyük fedakarlık
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
Salgında bile talana devam
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE