ANASAYFA
24 Şubat 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirneli öğretmen evini unut!
Edirne'de eğitim öğretim süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısında depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan öğretmenevinin bakanlığın yatırım anlamında öncelikleri arasında bulunmadığı belirtilerek, bu yüzden belediyeler, ticaret odaları, borsalar, hayırseverler destek vererek hep birlikte yapılabileceği belirtildi…
Haberin Yayın Tarihi: 05-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirneli öğretmen evini unut!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne'de eğitim öğretim süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısında depreme dayanıklı olmadığı için yıkılan öğretmenevinin bakanlığın yatırım anlamında öncelikleri arasında bulunmadığı belirtilerek, bu yüzden belediyeler, ticaret odaları, borsalar, hayırseverler bize destek vererek hep birlikte yapılabileceği belirtildi.
Edirne'de eğitim öğretim süreciyle ilgili bilgilendirme toplantısı Meriç Nehri kıyısında Öğretmenler Bahçesi tesislerinde Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı başkanlığında yapıldı. 2023 vizyon projelerinin paylaşıldığı toplantıda Dr. Arpacı, “Eğitimde el ele hep birlikte zirveye parolamız budur. Eğitim Edirne'de çok güzel gidiyor, çok daha güzel gidecek” dedi.
Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Müdür Yardımcıları Müzekka Bayrak, Kemal Soytürk ve Cemal Turan Edirne basınıyla Öğretmenevi tesislerinde bilgilendirme toplantısında bir araya geldi. Dr. Arpacı, 2023 vizyon projelerini yapılanlar ve yapılacakları anlattı. Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk tasarım beceri atölyelerinin ana felsefesini anlatıp atölyelerin isimlerini açıklayıp önemini vurguladı, yapılan yatırımları ve onarımları paylaştı. Müdür Yardımcısı Cemal Turan da eğitimdeki başarı durumunu istatistikleri açıkladı. Bu sene uygulamaya konulacak öğrenci koçluğunu anlatıp çalıştay hakkında bilgi veren Turan, teknolojinin kullanımı gibi konularda da detaylı bilgi sundu. 
“PARA TOPLANMASI KONUSUNDA ZORLAMA YOKTUR”
Bilgi paylaşımından sonra gazetecilerden gelen soruları yanıtlayan Dr. Arpacı, okullarda para toplanması konusunda 'her hangi bir zorlama yoktur' diyerek şöyle konuştu:
“Gönüllülük esası üzerine okullarımız zaman zaman okul aile birlikleri kanalıyla belki böyle bir talepte bulunuyorlar ama bu tabi ki zorlama değil. Veremeyecek durumda olan veliden kesinlikle para alınmaması gerekiyor. Bakanlığımız sürekli açıklıyor. Ne kayıt parası ne de toplanan aidat veya kırtasiye şekliden para toplanması zaten uygun değildir, biz de onaylamıyoruz.” 
“BAKANLIĞIN ÖNCELİKLİ HEDEFİ DERSLİK”
Öğretmen evi ile ilgili de Müdür Yardımcısı Kemal Soytürk sürece değinirken, “Aydın Üniversitesi'nin İl Özel İdaresi'nin yaptığı protokolle okullarımız ve kurumlarımızın deprem tahkikini yaptırdık. 2016 yılında deprem tahkiki sonrasında binanın taşıyıcı sisteminde ciddi zayıflık bulunduğu, beton basın dayanın değerinin tehdit oluşturduğu, binanın can güvenliğini sağlamadığı neticesi sonrası biz bu raporu Milli Eğitim Bakanlığı ile paylaştık. Bakanlık raporları inceleyerek binanın acil tahliyesini istedi. Ve 2016 yılında bina tahliye edilerek yıkıldı. Öğretmen evi, devlet yatırım planı kapsamında merkezi bütçeden yapılır. Bina yıkıldıktan bugüne kadar 100 yataklı öğretmen evi talebimizi yazdık. Talepte bulunduk. Biz fotoğrafta küçüğünü görüyoruz. Bakanlık bütçe dağılımında büyüğünü görüyor. Öğretmen evi bakanlığımızın yatırım anlamında öncelikleri arasında değil. Türkiye'nin bazı illerinde hala derslik başına düşen öğrenci sayısı 46. Edirne'ye sadece son 5 yılda 150 milyon yatırım geldi. Bakanlığımızın öncelikli hedefi derslik. Milli Eğitim Bakanlığımız çocuklarımız olduğu için var. Çocuklar var diye burada. Öğretmen evi önceliğimiz değil, bizim. Yapılsa, yatırım onaylansa iyi olur. Her defasında talepte bulunmaya devam edeceğiz. Yerel belediyeler, ticaret odaları, borsalar, hayırseverler bize destek versin hep birlikte yapalım” diye konuştu.
“HER ÇOCUĞUMUZUN MÜFREDATI KENDİNDE GİZLİDİR”
Eğitimde Edirne'nin başarı durumuna ilişkin Dr. Arpacı, “Her çocuğumuzun müfredatı kendinde gizlidir” dedi ve şunları aktardı:
“316 öğrenci sınav için hiç başvurmamış. Sınavlı okul düşünmeyen çocuklarımızı zorlamamak, herkesi sınava zorlamaya gerek yok. Velilerimizi de strese sokmaya gerek yük. Bu bağlamda onu düşündüğümüzde bile yüzde 20 yapar. Gönüllülük esasına uygun olarak yapacağımız bu başarı izleme ve geliştirme projesi kapsamında rehberlik ve yönetmeyi doğru yaptığımızda, teknoloji bağımlılığından kurtulduğumuzda, tasarım beceri, zekâ atölyelerini çok aktif etkin kullandığımızda, öğrenci koçluğunu hakkıyla yerine getirdiğimizde öğrencilerin isimleri belirlendi velilerin rızası alındı. Milli eğitim camiası olarak temin ederim çok güzel şekilde sonuç ilerleyecek. Başarı mutlaka artacak buna inanıyoruz. Sınava girme oranı olarak en çok sınava giren iller arasında birinciyiz. Ama bazı iller 70'li civarda yüzde 25'lik fark yapar bu fakı net sayısına ham puana koyduğumuzda biz zaten ilk üçteyiz. Sayın bakanımızın söylediği gibi her çocuğumun müfredatı kendinde gizlidir. Sporcu olan bir çocuğu fen lisesine zorlamayacağız. Sanat yeteneği olan bir çocuğu spor lisesine zorlamayacağız. Her çocuk biriciktir bireyseldir. Ona göre değerlendirmeliyiz, başarı da artacak.”
Müdür Yardımcısı Cemal Turan da devamla, “Bizim sınava girme oranımız yüzde 95 değil de yüzde 75'ler civarında olsaydı tüm ham puan ortalamalarına baktığımızda ilk üçte yer alan illerin de üzerinde bir ortalamaya sahip olduğumuzu görüyoruz” dedi. 
“OKULLAR ARASINDAKİ FARKLILIĞIN AZALTILMASI, MİLLİ EĞİTİMİN ANA PARADİGMASIDIR”
Özel okullar konusunda da “Özel okullar da sistemin içinde özel öğretim kanunu olan bizim parçamız kurumlarımızdır” DİYEN Dr. Arpcaı devamla şunları paylaştı:
“Kişisel teşebbüsü bakanlığımız teşvik ediyor hem yükün hafiflemesi anlamında yani devletimizin okullarının sayı, derslik olarak zorlandığı iller çok. Edirne'de sayının çok olması arz talep meselesi. Devlet okullarının yetersizliği ile alakası yok. Şahsım olarak bana sorarsanız devlet okulu derim. Ama vatandaşımız 'Çocuğum düzenli yemek yesin, öğrenci sayısı az olsun' diye özel okulları tercih ediyor. Özel koşullardan dolayı özel okullar tercih ediliyor. Özel okullara giden daha başarılı olur diye durum yok. Her çocuğun müfredatı kendinde saklıdır. Çocuk başarılıysa özel okulda da başarılı olur devlet okulunda da başarılı olur. Tasarım beceri atölyeleri; çocuğun düşünsel, duygusal eylemsel bütünlüğünü sağlıyor. Çocuk yaparak, yaşayarak, bilgiyi beceriye dönüştürüyor. Bu da başarıyı arttıracaktır. Okullar arasındaki farklılığın azaltılması milli eğitimin ana paradigması. Her okulun kendi bünyesinde sosyal çevresi içinde aynı şartlar standartlara kavuşsun diye uğraşıyoruz.
“KAYNAK KİTAP MEB'İN ASLA ÖNERDİĞİ BİR DURUM DEĞİLDİR”
Kaynak kitap konusunda bazı okullarımızda lokal olarak yapılıyorsa bunun üzerine gidiyoruz. Hiçbir zaman kaynak kitap alınması aldırılması zorunlu değildir. Altını ben çiziyorum. Bakanlığımızda söylüyor, talimatlandırıyor. Velilerimiz, öğrenci temsilcilerimiz veya sınıf temsilcileri kendileri belki çocukların çalışması, ödevlerini kolay yapması anlamında akıllı defter, kaynak kitap alıyor olabilirler ama bu Milli Eğitim Bakanlığı'nın önerdiği asla bir durum değildir. Bakanlığımızın hazırladığı ders kitaplarımız yeterlidir. Müfredat oradan takip edilmektedir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
EDİRNE İL ÖZEL İDARESİ DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Nöbetçi Eczaneler
Özer Sezer Susesi vefat etti
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE