ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Havası da zehir!
Trakya'nın kirliliğiyle gündemde olan kanayan yarası Ergene Nehri'nin geçtiği Edirne'nin Uzunköprü ilçesinin suyunun ardından havasının da kirlendiği çevre raporlarına da yansımaya başladı… Trakya Kent Konseyleri Birliği toplantısında konuşan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, Türkiye'deki hava kirliliğine neden olan önceliklere bakıldığında bunun evsel ısınma olarak ortaya çıktığı Uzunköprü ilçesinin şampiyon olduğunu kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 05-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Havası da zehir!

Olgay GÜLER
Trakya'nın kirliliğiyle gündemde olan kanayan yarası Ergene Nehri'nin geçtiği Edirne'nin Uzunköprü ilçesinin suyunun ardından havasının da kirlendiği çevre raporlarına da yansımaya başladı.
Trakya Kent Konseyleri Birliği'nin Edirne'de gerçekleştirdiği genel kurula konuşmacı olarak katılan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Faruk Yorulmaz, özellikle bölgedeki hava kirliliğiyle ilgili çarpıcı rakamlar paylaştı. Bölgede henüz hava kirliliğini kaldırılacak düzeyde doğalgaz kullanılmadığını söyleyen Prof. Dr. Yorulmaz, Uzunköprü'nün bu konuda en kötü değere sahip ilçe olduğuna dikkat çekti. 
“TRAKYA'DA HAVA KİRLİLİĞİNİN TEMEL NEDENİ ISINMA”
Türkiye'deki hava kirliliğine neden olan önceliklere bakıldığında Trakya'dan bunun evsel ısınma olarak ortaya çıktığını dile getiren Yorulmaz; “Çevre Müdürlüklerinin 2017 il çevre raporlarını yayınladılar internette en son. Trakya'da en ön plana çıkartılan hava kirliliğinin temel kaynağının ısınma kaynaklı olduğu söylenmekte. Kaliteli yakıt teminindeki güçlükler buradaki en büyük sorun gibi görülüyor. Doğalgaz henüz Trakya'da hava kirliliğin ortadan kaldıracak düzeyde kullanılmıyor. Bu nedenle hava kirliliğin temel nedeni o nedenle bu” dedi. 
“UZUNKÖPRÜ HAVA KİRLİLİĞİNDE DE ŞAMPİYON”
Son 5- 6 yıldır ana bilim dalı olarak hava kirliliğiyle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyleyen ve bölge genelinde ilçeler bazında rakamlar veren Yorulmaz; “Çevre il durum raporlarından olan verilere bakarsak Edirne merkezde Kükür Dioksit 2017'de hiç sınır düzeyi aşılmamış. Partiküler madde kış aylarında 15 gün boyunca  aşılmış. Keşan'da 66 gün aşılmış Kükürt Dioksit oranı, Partiküler Madde oranı ise 52 gün aşılmış. Zaten kış dediğimiz 4 aysa 120 günde yarıdan fazlasında bu oran aşılmış. O zamanki kabul edilen Türkiye sınır değerlerinin aşılmasından bahsediyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalarda Dünya Sağlık Örgütü değerleri tüm günlerde aşılmıştı, bütün kış günlerinde aşılmıştı. Bu çalışmalara baktığımızdaysa Uzunköprü'nün hava kirliliğinde de şampiyon olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında Marmara Temiz Hava Merkezi'nin toplantısı oldu İstanbul'da. Bir türlü anlatamadık bu kirliliğin önlenebilir bir kirlilik olduğunu” diye konuştu. 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE