ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Vergide adalet istiyoruz’
TÜRK-İŞ Edirne İl Temsilcisi, Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, emekçiler üzerinde acımasız vergi yükü bulunduğunu belirterek, emekçiler lehine yeniden düzenlenerek sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep ettiklerini söyledi….
Haberin Yayın Tarihi: 07-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Vergide adalet istiyoruz’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
TÜRK-İŞ Edirne İl Temsilcisi, Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, vergi düzeninin adil olmadığını öne sürdü. Emekçiler üzerinde acımasız vergi yükü bulunduğunu kaydeden Şişko, “Vergide adalet istiyoruz” dedi.
TÜRK-İŞ Edirne İl Temsilcisi, Tes-İş Sendikası Edirne Şube Başkanı Zeki Şişko, vergi politikasını eleştirdi. Emekçiler lehine yeniden düzenlenmesini talep eden Şişko konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Adaletsiz vergi politikaları emekçiler lehine yeniden düzenlenerek sosyal hukuk devleti ilkelerine göre belirlenmesini talep ediyoruz.
“VERGİ DÜZENİ ADİL DEĞİL”
Anayasamızın "vergi ödevi" başlıklı 73'üncü maddesinde "Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür ifadesi yer alıyor. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemekle yükümlülüğü olduğu, ancak bu ödemenin herkesin mali gücüne göre olması gerektiğidir. 
Ülkemizde gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturuyor. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet üzerinden alınan vergilerin ağır yükü bulunuyor. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödeniyor. Ücretlerimizden kesilen vergiler, Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturuyor. 
Bugün ülkemizde uygulanan vergi politikaları nedeniyle, işçiler üzerindeki ağır bir vergi baskısı bulunuyor. İşçinin eline geçen net ücret, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek geriliyor. Ücretli çalışanların net ücreti, bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücünü kaybetmesiyle, diğer yandan artan vergi oranı nedeniyle azalıyor.
Bu vergi düzeni adil değil. Hakka ve hukuka uygun değil. Anayasanın ilgili maddesiyle bağdaşmayan bu anlayış sürdürülebilir değildir. TBMM'ye sunulan vergi düzeninde yeni değişiklikleri içeren yasa teklifi emekçilerin beklentilerini karşılamıyor, vergi adaletsizliğini ortadan kaldırmıyor. 
Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara ve sosyal beklentilere cevap getirmiyor. Bu teklifte, ücretliler lehine olan ayırım ilkesi yine gözetilmiyor. 
“VERGİ ADALETİ SAĞLANMALI”
Dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye'de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik "Vergi adaleti" sağlanması olmalı. Bu yönde atılan adımlar Konfederasyonumuz tarafından olumlu karşılanacaktır. Ancak doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile ayni oranlarda vergilendirmek haksızlıktır adaletsizliktir. 
Türkiye'de vergi alanında yapılacak bir 'reform" ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. 
TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. En az geçim indirimi uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalı. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansıması sağlanmalı. O nedenle, Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. 
“EMEKÇİLER VERGİ YÜKÜ ALTINDA EZİLMEMELİ”
Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve emekçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalı. 
İdeal bir vergi sistemi sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde olmalı. Ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılması ancak bu şekilde mümkün olur. TÜRK-İŞ olarak, bu adaletsiz vergi düzeninin değiştirilmesini, emekçilerin vergi yükü altında ezilmesine son verilmesini talep ediyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
3 haftadır vaka yok
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
65 yaşa 'hapis hayatı'
Öğretmenden büyük fedakarlık
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
Salgında bile talana devam
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE