ANASAYFA
05 Haziran 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kanolaya 'kuraklık' darbesi
Edirne'de Sonbahar başlangıcında ekilen ayçiçeğine alternatif kanola bitkisi, bölgenin yaklaşık 1 aydır yağış almaması nedeniyle kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı… Geçen yıl ekimi 3 kat artarak özellikle verimsiz topraklardaki çiftçinin gözdesi haline gelen kanolayı bir süre daha yağış almaması halinde kışın donma riski beklerken, bazı çiftçiler ise tarlasını şimdiden bozarak farklı ürünler ekmeye başladı…
Haberin Yayın Tarihi: 07-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kanolaya 'kuraklık' darbesi

Olgay GÜLER
Edirne'de 2018 yılında ekimi 3 kat artarak özellikle verimsiz topraklardaki çiftçinin gözdesi haline gelen Kanola, 2019 yılında ekim yapan çiftçisini üzdü. Ekiminin ardından son 1 aydır yağış alamayan tarlalardaki kanolalar kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalırken, bazı çiftçiler şimdiden tarlalarını bozarak alternatif ürünlere yöneldi. 
Konuyla ilgili konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, kanolanın kışa hazırlıklı girebilmesi için Eylül ayı içerisinde ekildiğini belirtti. Bu süreçte yağış aldığı takdirde kanolanın kışa dayanıklı girdiğini ifade eden Oda Başkanı Arabacı, Edirne'nin bazı bölgelerinin bu yağışlardan yararlanamadığını söyledi. Arabacı şöyle konuştu;
“KANOLA'DA DONMA RİSKİ VAR”
“Normalde Eylül ayı içerisinde kanolanın ekilmiş olması gerekiyor ki kışa hazırlıklı, kuvvetli bir şekilde girsin. Yoksa kanola, kışın soğuklara kadar gelişip büyümediği takdirde donma riski yüksek. Ekilişi sürecinde çok az yağış düştü. O yağışlarla ekilen kanolaların bazıları çıktı. Bu yağışlar da her yerde aynı olmadı tabi. Bazı bölgelerimizde bu yağış çok az oldu, kanolanın çıkabilmesi için yeterli yağış düşmedi. O nedenle yağışın az olması nedeniyle çıkmayan, ya da çok az çıkan bölgeler var. Eğer bugünlerde de yağış düşmezse riskli bir duruma girip hiç çıkmayabilir. Bu da kanolanın kışa daha körpe ve zayıf girmesi demektir. Böyle olduğu takdirde de donma riski var. 
“ELİMİZ TELEFONDA HAVA DURUMUNU TAKİP EDİYORUZ”
Genel olarak baktığımızda şu an kurak bir yıl geçiriyoruz. Buğdaylarda da aynı şekilde kanola gibi. Bir çoğumuz Ekim ayının 10'undan itibaren ekimlere başladık. Her gün telefonlar elimizde hava durumunu takip ediyoruz acaba yağış var mı yok mu diye. Bütün çiftçi şu an yağmur bekliyor. Hem kanola hem de buğday için bir an önce yağmur yağarsa ektiğimiz ürünler düzgün çıkar, gelişir ve bir sıkıntı yaşanmaz.”
“TARLASINI BOZAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”
Edirne Ziraat Odası Yönetin Kurulu Üyesi Adnan Destere ise bazı çiftçilerin şimdiden kanola ekili tarlalarını bozduğunu söyledi. Destere; “Sırprsındığı, Karabulut, Büyük İsmailce Köyü, Sarayakpınar Köyü'nde eken arkadaşların kanolaları çıkmadı yağış almadığından dolayı. Hatta bu arkadaşlarımızın arasında tarlasını bozup yerine buğday ekmeye başlayan var. Çiftçi yağmur bekliyor” dedi. 
Edirneli çiftçi İsmail Keskin ise, yağış almadığından dolayı kanola ekili tarlasının kurumaya başladığını ifade etti. Tüm emeklerinin boşa gittiğini, zararda olduklarını söyleyen Keskin; “Kanola için büyük masraflar ettik ama 25 Eylül'den sonra sadece 20 mm bir yağış yaptı. Bu yağışta bu kanolanın sağlıklı bir şekilde çıkması mümkün değil. Biz şu anda tarlamızı bozmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla da büyük zarardayız. Durum gerçekten vahim. Eğer yağış alsa da şu süreçten sonra kanolanın kurtulma ihtimali çok düşük. O da çok şanslı bölgeler olur kurtulursa” ifadelerini kullandı. 
Bölgenin tanınmış çiftçilerinden, Ziraat Odası Eski Meclis Başkanı Erdal Akgün de kanolaların yüzde 90'ının bozulma riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Akgün; “Kanola ekimi yapıldıktan sonra yağan yağmurla birlikte çıkmaya başlamıştı. Hatta büyük bir bölümü çıkmıştı. Ardından bir yağmur daha bekledik ama yeterli yağmur gelmeyince çıkan çıktı, daha sonra çıkmış olanlarda da kurumaya dönme var. Yani yeteri kadar kanolayı çıkartmış değiliz. Neredeyse bölgemizde ekilmiş olan kanolaların yüzde 90'ı bozulma ile karşı karşıya. Bunları tekrar sürülüp Ayçiçeği ekimine kalacak gibi gözüküyor” diye konuştu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Gazi İlkokulu kapatılmamalı
Kırkpınar'da son söz Bilim Kurulu'nda!
3 haftadır vaka yok
65 yaşa 'hapis hayatı'
Öğretmenden büyük fedakarlık
T.C. EDİRNE 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN
Bunun adı: vicdansızlık!
Sanal ortamda yarıştılar
Salgında bile talana devam
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE