ANASAYFA
31 Mayıs 2020 Pazar
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Süt tozunda ithalat şüphesi
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, iktidarın süt üreticileri için yerel seçimlerden önce 10 kuruştan 25 kuruşa çıkardığı destekleme primlerini tekrar 10 kuruşa çektiğine dikkat çekerek, “Acaba süt tozu ithalatı mı yapacaksınız?” diye sordu… 
Haberin Yayın Tarihi: 07-11-2019 07:56
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Süt tozunda ithalat şüphesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, denizlerin korunmasının, balık popülasyonun korunmasının şartı olduğunu ancak Saros Körfezi'nde yapılmak istenen sıvılaştırılmış gaz limanı projesiyle anlaşıldığı gibi iktidarın denizleri korumak gibi bir niyetinin olmadığının görüldüğünü belirtti.
CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda Su Ürünleri Kanunu'nda CHP Grubu adına yaptığı konuşmada değişiklikler ile birlik ve kooperatiflerin geri plana itildiğini, şirketlerin öne çıkarıldığını belirterek bunun doğru olmadığını söyledi. 
Konuşmasına merhum Başbakan Bülent Ecevit'i anarak başlayan Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu:“Yasa bu hâliyle geçerse kafeslerde ve havuzlarda su ürünleri üretimi yapılan ve yapılacak sahaların kiralanmasında sermaye açısından güçlü şirketler, güçlü firmalar ve holdingler korunacak. Hatta kiralamalar 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu kapsamında değil, Tarım Bakanlığı karar verecek yani adrese teslim ihale dönemine geçilebilir” dedi.
Denizlerin korunmasının, balık popülasyonun korunmasının şartı olduğunu ancak, Saros Körfezi'nde yapılmak istenen doğalgaz tesisi ile anlaşıldığı gibi, AKP'nin denizleri korumak gibi bir niyetinin olmadığının görüldüğünü belirtti.
Süt üreticilerine verilen destekleme primlerine de değinen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: “Yerel seçimlerden önce uyanıklık yapıyorsunuz, 10 kuruştan 25 kuruşa çıkarıyorsunuz -kim kanarsa diye bu mantık- şimdi, geçen hafta tekrar 10 kuruşa çekiyorsunuz hem de Mayıs ayından geçerli olmak üzere, yasayı geriye çeviriyorsunuz. Neden? Para yok. Böyle olur mu? Böyle süt üretimi nasıl artar? Nasıl özendirici olur?” diye sordu.
Konuşmasında 4 yıldır ayçi-çeğinde destekleme priminin artmadığını hatırlatan Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Dört yıldan beri ayçiçeğinin destekleme primi artmamış, 40 kuruş arkadaşlar ama dört seneden beri mazot kaç paradan kaç paraya geldi, gübreler kaç paradan kaç paraya geldi. Demek ki siz tamamen ithalata dayalı po-litikalar izliyorsunuz, her şeyde it-halata dayalı politikalar izliyor-sunuz. Şimdi, benim aklıma da bu geliyor: Süt teşvik primini ar-tırmamamızın arkasından acaba süt tozu ithalatı mı yapacaksınız? Ben bundan şüpheleniyorum, olabilir çünkü sizden her şey beklenir arkadaşlar” şeklinde konuştu. 
Dünyada kooperatifçiliğin tekrar önem kazandığını ancak yasada bunun tam aksine düzenlemeye gidildiğini ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasını “Dünyada birleşenler kazanıyor. Küçük ülkeler bile kooperatifçiliğin, birliklerin önemini anladılar. Suyu bölüşüyorlar, ürünü bölüşüyorlar, önce üretiyorlar, sonra parayı da bölüşüyorlar ama şirketler gelince, şirketler hem doğayı tanımıyorlar, kirletiyorlar hem de kimseye bundan bir pay vermiyorlar, gelecek nesilleri düşünmüyorlar çünkü şirketlerde asıl amaç kârdır ama kooperatiflerde, birliklerde asıl amaç, kim bunların ortağıysa -ki çok sayıda ortakları vardır- bunların ortak çıkarlarıdır. O yüzden bu yasayı gelin eski hâliyle, en azından kooperatifler ve birlikler bölümünü eski hâliyle kabul edelim. Bunlar birlikte üretim yapsınlar” diyerek bitirdi.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE