ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Komşuyla organik ürünlere farkındalık
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın, Bulgaristan'ın Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında organik ürünlere farkındalık oluşturmak amacıyla yürütülen projenin tanıtım toplantısı Lalezar Tesisleri'nde yapıldı… 
Haberin Yayın Tarihi: 08-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Komşuyla organik ürünlere farkındalık

Sevcan KALIPÇİNDEN 
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ETSO) Edirne turizmini geliştirmeye ve turizmin katma değerini artırma çalışmalarına yönelik Interreg-IPA CBC Bulgaristan-Türkiye 2014-2020 Programı çerçevesinde ETSO ile Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında yürütülen “ECO WOMAN-Güvenli Yaşam İçin Doğal Kaynakları Yönetme Girişimi” Projesi'nin tanıtım toplantısı Lalezar Tesisleri'nde yapıldı. 
Organik ürünlere farkındalık oluşturmak amacıyla yürütülen projenin tanıtım toplantısı Lalezar Tesislerinde yapıldı. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Proje Koordinatörü Nuray Pehlivan ve proje ekibinden Elif Yardımcı'nın katıldığı toplantıda projenin amacı, faaliyetleri hakkında bilgi sunumu yapıldı. 
“AMAÇ ORGANİK ÜRÜNLERE FARKINDALIK YARATMAK”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığı ile yürüttükleri projenin tanıtımı için toplantının düzenlendiğini anımsattı. “Amaç organik ürünlerle ilgili farkındalık yaratmak” diyen Zıpkınkurt şunları söyledi:
“Odamız daha önce Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ile geçen yıllarda bir Gastronomi ile ilgili AB Projesi yürütmüştü. Bizim ve Bulgaristan'ın yöresel yemeklerini birbirimize tanıtmak amacıyla yaptığımız bir projeydi. Bugün de organik ürünlerle ilgili hem üreticimizi bilinçlendirme hem de gerek Edirne'de gerek Bulgaristan'ın Yambol şehrinde üretilen organik ürünleri kendi ülkemizde ve Bulgaristan'da tüketiciyle buluşturmak için bir çalışma yapıyoruz. Bir yıllık projenin bütçesi yaklaşık 114 bin Euro. Şehrimize gelecek bu paradan da hem bir katkı sağlayacağız hem de üreticimizi yaptığımız çalışmalarla eğitimlerle bilinçlendireceğiz. Edirne bilindiği gibi ciddi anlamda turist alan bir kent. Bu anlamda gastronomiyi de yerine getiriyoruz tarihi eserlerimizle dolduruyoruz. Bir de buna bio ürünleri eklersek çok daha farkındalık yaratmış oluruz.” 
Proje koordinatörü Nuray Pehlivan da proje içeriğinden bahsetti ve projenin ana amacının; ekolojik ve organik çiftçiliği yaygınlaştırmak için kaynak oluşturma ve kapasite yaratmaya ilişkin bir farkındalık yaratmak ve buna yönelik çalışmalar gerçekleştirmek olduğunu kaydetti. Pehlivan devamla şunları aktardı:
“Bu amaca dönük olarak gerçekleştireceğimiz faaliyetler de öncelikle bu alanda ilgi ve faaliyet gösteren kişi ve firmaları ve bölge halkını bilinçlendirmek ve bilgilendirmek adına bazı eğitim seminerleri yapacağız. İlkinin başlığı Hava, Su ve Toprağın Ekolojisi ve Canlılar Üzerindeki Önemi ve Etkisi üzerine olacak. 5 gün sürecek seminerle kişileri hem bilgilendiriyor hem de eğitiyor olacağız. Bir sonraki seminerimiz de 5 gün sürecek ve başlığı Tarımsal Ürün ve Gıdaların Ekolojik ve Organik Üretiminin Organizasyonu ve Uygulanmasına dönük olacak. İkincisi daha uygulamaya dönük olacak. Projenin en ses getirecek etkinliklerinden biri olan organik ürünler sergisi olacak. 
SERGİ NİSAN'DA PLANLANIYOR
Haskovo Projesinde bu tarz bir etkinlik yapmış bir gastronomi festivali gerçekleştirmiştik. Yine odamızın çatısı altındaki kadın girişimcilerin kurduğu ve Pazar günü kurulan Kırsalın Doğal pazarında bunu da yine orada gerçekleştirerek oradaki ürünlere biraz daha katkı sağlayacak bir etkinlik gerçekleştireceğiz. Yine bir festival havasında bu organik ürün üretimi ve bilincinin yaygınlaşmasını sağlayacağız. Bu etkinliğe Yambol'dan da 40 kadar kişinin katılımı ön görülüyor. Aynı etkinlik Yambol'da da yapılacak ve Türkiye'den de bizler bölge halkı oraya gidip o etkinliği görerek onların organik ürünlerini, bu konuda neler yaptığını, çalışmalarını yerinde inceleyebileceğiz. Eş zamanlı olarak bir de ekoloji ve bio ürünlerle ilgili forum gerçekleşecek. İnsanlar hem görsel hem de işitsel olarak her şekilde bu konuya vakıf olsunlar diye böyle bir kombinasyon yapmak istedik. Bir anket çalışması da yapıldı ve toplanan sonuçlar diğer araştırma raporları proje için oluşturulan web sitesinde kamuoyu ile paylaşılacak. Sergiyi de Nisan ayı gibi planlıyoruz. Etkinliklerimizi tamamlayarak bu bilincin oluşmasına katkı sağlamak istiyoruz. Temmuz 2020'ye kadar projemizin etkinlikleri faaliyetleri dönem dönem devam edecek.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
‘Kapılar kapanmasın’
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama