ANASAYFA
06 Temmuz 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hisarcıklıoğlu’ndan T.Ü.’ye sitem!
TOBB Rıfat Hisarcıklıoğlu, Trakya Oda ve Borsaları İstişare Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kendi destekleriyle yapılan Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin açılışına çağırılmamalarından ötürü sitemde bulundu… Trakya Üniversitesi’ne bir fakülte kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu; “Edirne’de de İlahiyat Fakültesi’ni yaptık açılışını yapmak bize nasip olmadı” dedi…
Haberin Yayın Tarihi: 09-11-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hisarcıklıoğlu’ndan T.Ü.’ye sitem!

Olgay GÜLER

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Trakya Oda ve Borsaları ile gerçekleştirilen istişare toplantısına katılmak üzere Edirne’ye geldi. Hisarcıklıoğlu oda ve borsa temsilcileriyle Edirne Ticaret Borsası’nda bir araya geldi.

Edirne’deki ziyaretlerini günün erken saatlerinde başlayan Hisarcıklıoğlu’nun Ticaret Borsası’ndaki programına Trakya’daki üç şehrin Ticaret Borsası ve oda başkanları ile çok sayıda iş insanı katıldı. Toplantının başında Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt birer selamlama konuşması yaptı. Toplantının basına açık kısmında konuşan Rıfat Hisarcıklıoğlu, Trakya’da yaptıkları 3 ana yatırıma değindi.

Barış Pınarı Harekatı’nda terörle mücadele eden Mehmetçiğin yanında olduklarını belirterek sözlerine başlayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Trakya’ya kazandırdıkları 3 ana yatırımdan bahsetti. İpsala Gümrük kapısıyla birlikte başlayan gümrük kapıları modernizasyonu ile tüm dünyaya örnek olduklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu;

“TÜM GÜMRÜK KAPILARININ MODERNİZASYONU BİTTİ”

“Lojistik anlamda İpsala ki ilk defa İpsala Gümrük kapısıyla başladık. Birinci örnek yaptıktan sonra devlet de, biz de yapabileceğimizi öğrendikten sonra Türkiye’nin bütün kara gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptık. Bunun başlangıcı da İpsala’dır. Daha sonrasında Hamzabeyli, Kapıkule Gümrük Kapılarını modernize ettik. Kapıkule modernizasyonu bitti, şimdi yeniden ilave yatırımlarla büyütüyoruz. İpsala bizim 2002’de yaptığımızda kapasiteyle bugün gelinen kapasite arasında çok fark oldu. Yeniden modernize ediyoruz, bunu yaparken de İpsala aslında zaman zaman Trakya’da oda ve borsalar bir araya gelemez deniyordu, bu anlayışı burada yıktı. 22 odam ve borsam odalar birliği olarak hemen yanı başımızdaki İpsala Gümrük Kapısı’nı beraber modernize ettik.

“PROJEMİZİ BM KİTABA BASARAK TÜM DÜNYAYA ROL MODEL GÖSTERDİ”

Biz bu kapıları modernize ettikten sonra, Birleşmiş Milletler inceleme yapıp; ‘Bütün dünyaya rol model olacak bir gümrük inşa etmiş Türkiye, biz bunu tavsiye etmek istiyoruz dünyaya’ dediler. BM tarafından 190 ülkeye diyorlar ki; ‘Eğer gümrük kapınızı modernize edecekseniz, Türkiye gibi yapın’ diye kendi kitaplarına bastılar tüm dünyaya dağıttılar. Türkiye’nin tek projesi BM’de dünyaya rol model olarak takdim ediliyor. Bunun arkasında birincisi Trakya var, İpsala ile başladı.”

“GÜMRÜK KAPILARININ GELİRLERİYLE SİNAN’IN ESERLERİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Bakanlık tarafından yapılan görevlendirilmeyle Dereköy Gümrük Kapısı’nın da modernizasyonuna başlayacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, TIR kuyrukları ile kültür ve turizm alanında yaptıkları yatırımlara da değindi. Hisarcıklıoğlu; “Özellikle Kapıkule’de TIR Parkı’nı yaparak yıllardır her hafta sonu televizyonlara haber olan konuda TIR kuyrukları da bitmiş oldu, çağ dışı görüntüye son vermiş olduk. Tarih ve Turizm alanında da özellikle önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin en önemli eserlerinden olan Selimiye Camisi’nin bakım ve onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfı’nı kurarak bu ata yadigarının gelecek nesillerine aktarılmasını garanti altına aldık. Özellikle gümrük kapısının gelirlerinin büyük kısmını Sinan Vakfı’na aktararak özellikle Sinan eserlerinin hepsine sahip çıkmaya çalışacağız” diye konuştu.

TRAKYA ÜNİVERSİTESİ’NE AÇILIŞ SİTEMİ

Konuşmasının sonunda Trakya’daki eğitim alanındaki yatırımlardan da bahseden Hisarcıklıoğlu, Trakya Üniversitesi’ne ufak bir sitem etti. TOBB tarafından yaptırılan İlahiyat Fakültesi açılışına TOBB’un çağırılmadığını kaydeden Hisarcıklıoğlu; “Trakya’daki şehirlerimizin hepsine okul yaptık. Kırklareli’nde Sosyal Bilimler Lisemizin açılışını yaptık. Tekirdağ bekliyor, bitti okul, açılışa davet edecekler inşallah Edirne gibi olmaz diyorum. Edirne’de de İlahiyat Fakültesi’ni yaptık açılışını yapmak bize nasip olmadı, haberimiz olmadığı için. Haberimiz olsa biz de muhakkak gelir burada açılışta bu onuru yaşardık. Ama bugün bakanlarımızla beraber ziyaret ettik, özellikle Trakya Üniversitemize de bir fakülte kazandırmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bunu da yaparken tüm Trakya’daki oda ve borsalarımın destekleriyle yaptık” ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Kot Şort Modelleri
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE