ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
TBB'de 'olağanüstü' tartışma
Edirne Barosu, 11 baronun Türkiye Barolar Birliği'nin olağanüstü genel kurul çağrısına ilişkin görüşlerini yinelerken, TBB'nin talebin reddine dair kararını, esas açısından doğru ise de şekil açısından yanlış bulduğunu açıkladı… 
Haberin Yayın Tarihi: 12-11-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
TBB'de 'olağanüstü' tartışma

Edirne Barosu, 11 baronun Türkiye Barolar Birliği'nin olağanüstü genel kurul çağrısına ilişkin görüşlerini yinelerken, TBB'nin talebin reddine dair kararını, esas açısından doğru ise de şekil açısından yanlış bulduğunu açıkladı. 
Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar yaptığı yazılı açıklamada Türkiye Barolar Birliği'nin red kararının şekli açıdan hukuka uygun olmadığına dikkat çekerek şunları paylaştı:
“Bir kısım baroların, Olağanüstü Genel Kurul Talepleri ile ilgili yapmış olduğumuz açıklamada, Barolar Birliği ve barolar olarak odaklanmamız gereken noktanın meslek sorunları ve avukatların iş sorunları, yasal düzenlemelerin avukatlık mesleği lehine oluşması noktasında var gücümüzle çalışmak olduğu,  Barolar Birliği'nin, ilgili barolar tarafından olağanüstü genel kurul toplantısına çağrılmasının, bu sorunların çözümü noktasındaki motivasyon ve konsantrasyonumuzdan uzaklaşmamıza sebep olacağını belirtmiş ve de bu çağrının birliğimize ve barolarımıza da zarar vereceğini belirtmiştik.  Aynı şekilde, seçilmiş olanların, görev süreleri boyunca yaptıkları görevlerini yasal mevzuata uygun yapıp yapmadıklarının değerlendirme yeri ve zamanının da olağan genel kurullar olduğunu ifade etmiştik. Aynı düşünce yapımız devam etmektedir. 
Ancak, her zaman her anlamda hukukun yanında olan, her türlü siyasi çizgiden uzak, kutuplaşmaların içinde hiçbir zaman olmayan ve bundan sonra da olmayacak olan, tüm olaylara, hukuk penceresinden ve Barolar Birliği'nin ve baroların kurumsal kimliklerinin zarar görmemesi perspektifinden bakan Edirne Barosu, Türkiye Barolar Birliği'nin olağanüstü genel kurul taleplerinin reddine dair kararını, esas açısından doğru ise de şekil açısından yanlış bulmaktadır. 
Kanun açıktır ve de olağanüstü genel kurul çağrısına ilişkin Avukatlık Kanunu 115/2 maddesine göre, en az on baro yönetim kurulları yazı ile isterse Genel Kurul olağanüstü toplantıya çağrılır. 
Bu madde emredicidir. Seçimli olağanüstü genel kurul yapılması bizce de kanuni değildir. Ve seçimli olağanüstü genel kurul taleplerinin reddine dair Barolar Birliği karar gerekçesi de hukuka uygundur. Aksi düşünce, kanunun işaret ettiği olağanüstü genel kurulun her 10 baronun ayrı ayrı zamanlarda talebi üzerine toplanmasının şart olması, Barolar Birliği'nin kaosa sokulması demektir ve de bu yasal anlamda da mümkün değildir, kanun koyucunun arzu ettiği bir durumda olmasa gerektir. 
Ancak, yukarıda açıklandığı şekilde kanuni haklarını kanundan aldıkları şekli ile talep eden baroların talepleri karşısında, seçim gündemli olmayan ve meslek ve avukatlık sorunlarının tartışılacağı ve de kamuoyu önünde spekülasyonlara sebep olan ve Barolar Birliği ile baroların kurumsal kimliklerinin zararına oluşan durumların ortadan kaldırılması noktasında, seçimsiz gündemle olağanüstü genel kurula çağrılması kanuni zorunluluktur. Bu bakımdan Türkiye Barolar Birliği'nin red kararı şekli açıdan hukuka uygun değildir.”
        
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama