ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Sınırı kapatarak terör önlenmez’
DEAŞ'lı terörist Yunanistan'ın kabul etmemesi yüzünden Pazarkule Sınır Kapısı'nda 3'üncü gününü doldururken, Trakya Üniversitesi'nde düzenlenen “Türkiye AB İlişkileri” konulu konferansta konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı, Avrupa'nın Türkiye Yunanistan ve Bulgaristan sınırına set çekerek ya da Irak Suriye'deki gelişmelere gözünü kapatarak DEAŞ terörünü bitiremeyeceğini söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 14-11-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Sınırı kapatarak terör önlenmez’

Olgay GÜLER
Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Uluslararası İlişkiler Topluluğu tarafından düzenlenen “Küresel ve Bölgesel Sınamalar Karşısında Türkiye  AB İlişkileri” konulu konferans düzenlendi. 
T.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen etkinliğe konuşmacı olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakçı katıldı. Çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrencinin de ilgi gösterdiği konferansta konuşan Bakan Yardımcısı Kaymakçı, terörle mücadelede Avrupa'ya en fazla katkıyı sunabilecek ülkenin Türkiye olduğunu ifade ederek; “DEAŞ'ı, kaynaklarında kurutma konusunda Türkiye'den daha etkin hangi ülke olabilir? Siz Türkiye - Yunanistan, Türkiye  Bulgaristan sınırına set çekerek DEAŞ'ı önleyebilir misiniz? Veya Irak  Suriye'deki gelişmelere gözünüzü kapatarak DEAŞ terörünü bitirebilir misiniz? Bitiremezsiniz” dedi.
Kaymakçı, konferanstaki konuşmasında Avrupa Birliği (AB) ve Amerika ile olan ilişkilere değindi. Özellikle son dönemde AB'nin de dahil olduğu uluslararası kuruluşların hantallaşmaya başladığını dile getiren Kaymakçı şöyle konuştu;
 “AB HANTALLAŞTI”
Avrupa'da ikinci gördüğümüz ilginç bir durum tek taraflılığın giderek artmaya başlaması ve çok taraflılığın sorgulanması. Bu hem siyasi hem de ticari ilişkilerde geçerli. Bu durum dünyada ticareti, ilişkileri daraltan bir ortam yaratıyor. Uluslararası kuruluşlarda bir hantallık başladı, buna AB'nin kendisi de dahil. AB 28 ülkeli bir birlik. Bu 28 ülkenin belli konularda, özellikle dış politika, güvenlik, savunma, iç işleri, terörle mücadele ve eğitim politikalarında hızlı kararlar alamadığını görüyoruz. AB'nin içerisinde bazı farklılıklar oluşmaya başladı. Özellikle 2004'ten sonra AB'ye üye olan ülkeler, yani yeni ülkelerle eski ülkeler arasında bazı ayrışmalar oluşmaya başladı. 
“BATI IRAK, SURİYE VE AFGANİSTAN'DAKİ SORUNLARDAN KENDİNİ UZAK TUTMAMALI”
Bir taraftan terör, dünyanın gündeminde hakim olmaya başladı. DEAŞ diye bir terör unsuru şu anda herkesin gündemine girdi. Ben Afganistan'da görev yaparken şu sloganı geliştirmiştik; 'Eğer siz Afganistan'a gitmezseniz, Afganistan sizse gelir'. Neyle gelir, terörle, radikalleşmeyle, uyuşturucuyla, göçle gelir. Bugün aslında bunları Irak'ta da, Suriye'de de görüyoruz. Eğer biz Batı olarak bu ülkelerdeki sorunlardan kendimizi uzak tutarsak, kendimizi rahata alamayız. Dolayısıyla bu bölgelere yönelik belli politikaların geliştirilmesi gerekiyor. 
Özellikle Avrupa ülkelerinin yaşadığı göç, terör, enerji gibi sorunların aşılmasında Türkiye'nin ahatar konumunda olduğunun altını çizen Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı şöyle devam etti;
“ZORLUKLARIN AŞILMASINDA TÜRKİYE ANAHTAR KONUMA SAHİP”
Biz diyoruz ki bu zorlukların aşılmasında Türkiye aslında anahtar konuma sahip. Dolayısıyla bütün bu ilişkilerde Türkiye bir değer olabilir, bu sorunların çözümüne katkıda bulunabilir ve bunu da AB üyeliğiyle yapabilir.  
“TÜRKİYE SEÇİMİNDEN DOLAYI ADETA CEZALANDIRILIYOR”
Türkiye NATO'nun Güney kanadının her zaman bir anlamda bekçiliğini yapmıştır. Mesela 2004'ten sonra merkezi ve doğu Avrupa ülkeleri eskiden komünist bloğa ait oldukları için aslında hazır değilken AB'ye üye yapıldılar. Türkiye ise başından itibaren Batı kampında yer aldı, eğitime, bilime, araştırmaya yapacağı yatırımı askere yaptı, Avrupa'nın, NATO'nun bekçiliğini yaptı ama bugün geçmişte yapmış olduğumuz bu seçimden dolayı adeta cezalandırılıyoruz. Belki şu anda bir Doğu bloğu ülkesi olsaydık AB diyecekti ki; 'Türkiye'ye haksızlık yapıldı, diğer Doğu Avrupa ülkeleri gibi Türkiye'yi de bir an önce AB üyesi yapalım' diyebilirdi. 
“TÜRKİYE İLE YUNANİSTAN  BULGARİSTAN SINIRINA SET ÇEKEREK DEAŞ'I BİTİREMEZSİNİZ”
NATO'nun ve Avrupa'nın güvenliğine Türkiye'den daha fazla kim katkı yapabilir? Dolayısıyla buna en fazla katkı sunacak ülke Türkiye'dir. Terörle mücadelede Türkiye'den fazla kim katkıda bulunabilir Avrupa'ya? DEAŞ'ı, kaynaklarında kurutma konusunda Türkiye'den daha etkin hangi ülke olabilir? Siz Türkiye - Yunanistan, Türkiye  Bulgaristan sınırına set çekerek DEAŞ'ı önleyebilir misiniz? Veya Irak  Suriye'deki gelişmelere gözünüzü kapatarak DEAŞ terörünü bitirebilir misiniz? Bitiremezsiniz. Dolayısıyla terörle mücadele konusunda da Türkiye'nin AB'ye katkısı çok ciddidir.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama