ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Geri dönüşüm defilesi
2023 Eğitim Vizyonu 'Eko Okullar Doğa Dostu Nesiller Projesi çerçevesinde Meriç İlkokulu ana sınıfı öğrenci ve velilerinin hazırladığı atık materyallerden geri dönüşüm kostümler defilesi Deveci Han Kültür Merkezi'nde yapıldı.  
Haberin Yayın Tarihi: 14-11-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Geri dönüşüm defilesi

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
2023 Eğitim Vizyonu 'Eko Okullar Doğa Dostu Nesiller Projesi çerçevesinde Meriç İlkokulu ana sınıfı öğrenci ve velilerinin hazırladığı atık materyallerden geri dönüşüm kostümler defilesi Deveci Han Kültür Merkezi'nde yapıldı.  
2023 Eğitim Vizyonu Eko Okullar Doğa Dostu Nesiller Projesi kapsamında çocuklarda çevreyi koruma ve geri dönüşüm bilinci oluşturmak amacıyla Meriç İlkokulu anasınıfı öğrenci ve velilerinin hazırladığı olduğu artık materyallerden kostümler defilesi Deveci Han Kültür Merkezi'nde gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başlayan programda Okul Müdürü Azize Firdevs Turan şunları söyledi: 
“Kalabalıklaşan dünyamız nedeniyle her gün daha fazla tüketilen su, orman, madenler, petrol gibi doğal kaynaklarımızı geri dönüşüm ile daha uzun sureli kullanabiliriz. Tekrar değerlenebilen atıkları geri dönüştürerek doğal kaynaklarımızı tüketmeden yeni ürünler elde edebiliriz. Örneğin; bir ton kağıdın geri dönüştürülmesi ile 17 ağacın kesilmesi önlenebilir. Plastik ambalaj atıklarının geri kazanılması sonucu ise petrolden tasarruf sağlanabilmekte. Metal ambalajları ve ahşap ambalajları geri dönüştürerek doğal alanlarımızı bozulmadan koruyabiliriz. Geri dönüşüm doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak enerji tasarrufu sağlayarak iş imkanı yaratarak ve ham madde maliyetini azaltarak ülkemizin gelişimine katkıda bulunur.”
GERİ DÖNÜŞÜMDE FARKINDALIK
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, çevre bilincinin artarak gelişmesi gerektiğini belirtti. Dr. Arpacı, "Yediğimiz içtiğimiz gıdaların ambalajlarını bir defa değil bin defa düşünmeliyiz. Burada farkındalık için buradayız. Bu etkinliklerin bizden sonra gelen nesillere aktarılarak daha çok tabiatımızın çevremizin korunmasının gerektiğinin nasıl önemli olduğunu anlamış olacağız. Bizler bunun eğitimini verirsek, önlemini alırsak bu farkındalık sayesinde gelecekte çocuklarımız daha sağlık ortamda bulunacaklarına inanıyorum."
“ÇOCUKLAR BİZLERİ UYARIN”
Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, çocukların büyüklerini çöp ve amba-lajdan uzak durup çevreye atmaması için uyarmalarını istedi ve "Bir ilkokul öğret-menidir as-lında dünyayı değiştiren. Çöp atılmaz, toplanır. Bi-zim sloganı-mız bu. Hede-fimiz yeşil bir şehir ve temiz bir çevre. Siz çocuklar annelerimize babalarımıza kızalım. Çünkü çöpleri atanlar onlar değil. Onları uyaralım. Dünyamızda çöpten oluşan yeni bir kıta büyüklüğünde bir alan oluşmuş vaziyette. Fazla çöpten ve ambalajdan uzak duralım. Lütfen bizleri mutlaka uyarın”dedi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp'in eşi Dr. Ayten Canalp de, etkinlikte heyecanla hevesle, gayretle görev alan çocuklara çok teşekkür edip, başarılar diledi ve şunları söyledi:
“GEZEGEN ÇOCUKLARIMIZIN BİZE EMANETİDİR”
"Çevre ve çevre ile ilgili sorunlar ülkemizde ve dünyada her geçen gün yoğun şekilde artıyor. Çevre konularında duyarlılığımızı arttırmak ve üzerinde yaşadığımız gezegenimizi koruyacak her türlü faaliyeti desteklemek gerekiyor. Her zaman hatırlamalıyız ki bu gezegen çocuklarımızın bize emanetidir. Bu nedenle Atık Yönetimi ve Sıfır Atık Projesi bu çerçevede yapılması öncelikli işlerimizdendir. Yaptığımız bu etkinlikte; yaşanabilir, sağlıklı bir çevre için çocuklarımızın bilinçlendirilmesi açısından çok kıymetli ve değerlidir. Hepimizin hedefi çocuklarımıza yaşanabilir, sağlıklı temiz bir dünya bırakmak."
GERİ DÖNÜŞÜM DEFİLESİ
Marakas Salla ve ritm grubunun gösterisiyle eğlenceli hale gelip renklenen etkinlik geri dönüşüm defilesiyle devam etti. 14 öğrenci öğretmenleri Duygu Zamir ve Esra Erdem Demir nezaretinde gazete, naylon poşet, pet bardak ve tabaklardan elbiselerle süpermen, betmen, trafik lambası, örümcek adam, astronot, sihirbaz adam gibi çeşitli hazırladığı kostümleri giyerek sahne aldı. Öğrencilerin geri dönüşümde farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmanın ödülü ise alkışlar oldu.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama