ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
5 ayda 920 bin Bulgar turist
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği programı kapsamında gerçekleştirilen çalıştayda Edirne'nin sınır şehri olmanın dezavantajının son yıllarda avantaja dönüştüğünü söyledi... 
Haberin Yayın Tarihi: 14-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
5 ayda 920 bin Bulgar turist

Olgay GÜLER
Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı tarafından yürütülen, İnterreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği programı kapsamında, Edirne'de gerçekleştirilen çalıştayda bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sınır şehri olmanın dezavantajının son yıllarda avantaja dönüştüğünü söyledi. 
Bulgaristan  Türkiye İnterreg-IPA Bulgaristan-Türkiye Sınır Ötesi İş Birliği programı kapsa-mında Edirne'de gerçekleştirilen çalıştaya ETSO Konferans Salo-nu'nda devam edildi. Edirne Be-lediye Başkanı Recep Gürkan'da gerçekleştirilen çalıştaya konuş-macı olarak katıldı. Bir sınır şehri olan Edirne'nin komşularıyla iyi ilişkiler, iyi dostluklar geliştirmek istediğini ve bunun için de çaba gösterdiğini belirten Gürkan, “Biz de bir Atasözü var, 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır.' Bu iyi geçinmeyi, komşular arasında birbiriyle alışverişi, dayanışmayı temsil eder. 15-20 yıl önce Bulgaristan henüz komünizmden yeni çıkmıştı, ekonomisi bugünkü kadar iyi değildi. O zaman Edirneliler başta olmak üzere Trakyalılar, Türkler Bulgaristan'a giderek, oradan alışveriş yaparak, bir anlamda Bulgar ekonomisini destekleme çabasındaydı. Ve bu kısmen başarılı oluyordu; özellikle orta ve küçük esnaf bazında. Bugün geldiğimiz noktada ülkemizde çeşitli nedenlerden dolayı bir ekonomik kriz var.  Şimdi bakıyorum bizim 15-20 yıl önce Bulgar ekonomisine verdiğimiz destek, Bulgar dostlarımız tarafından da Türk ekonomisine veriliyor. Bu kişisel beklentiler, kişisel çıkarlardan dolayı olabilir ama burada gerçekleşen amaç hepsinden daha önemli. Bakınız 2019 yılının ilk 5 ayında Bulgaristan'dan şehrimize gelen ziyaretçi sayısı 920 bin, bu çok büyük, ciddi bir rakam, bizi mutlu eden bir rakam” diye konuştu. 
YAKLAŞIK 1 MİLYON EURO HİBE ALDIK 
Türkiye'de son günlerde yaşanan ekonomik krizden etkilenmeyen iki il olduğunu belirten Gürkan, “Biri Van, diğeri Edirne. İkisi de sınır şehri, aslında sınır şehirlerinde yaşamak zordur. Çünkü sınır şehirlerinin kendine has bir takım özellikleri vardır, bir takım dezavantajları vardır.  Ama AB perspektifi ile Bulgar ve Türk halklarının iyi niyetleriyle, dostluk ve komşuluk, bakış açıları ve bu projeler kapsamında bu sınır şehri olmanın dezavantajı son yıllarda avantaja dönüştü. Baktığımızda Edirne tarihi eserleriyle, Dünya Kültür Mirasına girmiş etkinlikleri, eserleriyle, 2 Bulgar Ortodoks kilisesiyle, Avrupa'nın 3. büyük Sinagogu ile UNESCO Dünya Mirası Listesi'ndeki Selimiye Camii ile tam bir kültür şehri. Bunun meyvelerini alıyoruz, topluyoruz. Sınır Ötesi İşbirliği Projeleri kapsamında bizde bu salondaki birçok paydaş gibi Edirne Belediyesi olarak farklı alanlarda, farklı projeler yapıyoruz. Geçtiğimiz dönem 3'ü belediyemize, 1'i de katı atık birliğimize olmak üzere toplamda 4 proje gerçekleştirdik. Bu 4 projeden de yaklaşık 1 milyon EURO hibe aldık. Bu iyi bir şey mi? İyi bir şey. Çünkü bir para alıyorsunuz, bir emek ortaya koyuyorsunuz. Bu para ile birlikte aslında yeni ilişkiler, yeni dostluklar geliştiriyorsunuz” dedi. 
“DAHA BÜYÜK HEDEFLER, PROJELER BEKLİYORUZ”
IPA kapsamında gerçekleştirilen projelerin yeterli olmadığına dikkat çeken Gürkan, “Bizim yöneticilerden şu isteğimiz var. Elbette bu projeler herkese açık olması gerekiyor ama özellikle sınır kentlerin daha büyük, daha geniş kapsamlı, daha detaylı projelerin açılmasını bekliyoruz biz. Örneğin Edirne. Edirne bugün tarih, kültür ve turizm şehri.  2018 yılı Turizm Bakanlığı verilerine baktığımızda Edirne Türkiye'de İstanbul ve Antalya'dan  sonra en çok turist alan üçüncü şehir. 2018 yılında 5,5 milyon turist aldı bu şehir. İstanbul'da 12 milyon. Tüm dünyada en çok turist çeken şehirler listesinde de Edirne 68. sırada. Edirne Belediyesi'nin başvurabileceği projeler 500 bin  600 bin EURO ile sınırlı. Bu bizim için yeterli değil. biz önümüze daha büyük projeler, daha büyük hedefler konulmasını bekliyoruz sizlerden. Yapamıyorsak vermeyin, buna itirazım yok. Ama yapabiliyorsak, bunları beklemek ve istemekte hakkımız” şeklinde konuştu.  
BULGARİSTAN CUMHURİYETİ ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NADEZHDA NEYNSKİ, “ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI”
Bu arada Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynski de çalıştayda yaptığı konuşmada son yıllarda Türkiye  Bulgaristan arasında güçlenen ilişkilerin önemine değindi. Edirne'de olmaktan mutluluk duyduğunu kaydeden  Neynski, Belediye Başkanı Recep Gürkan'a misafirperverliği ve iki ülke arasındaki ilişkilere verdiği önemden dolayı teşekkür etti. 
Konuşmasında Bulgaristan  Türkiye arasında yürütülen INTERREG programının bölgeye sağladığı kazanımlara değinen Bulgaristan Ankara Büyükelçisi Nadezhda Neynski şöyle konuştu; 
“Türkiye ile Bulgaristan arasında gelişen ilişkilerden çok memnunum. Türkiye Bulgaristan INTERREG programı sayesinde doğanın korunması, sürdürülebilir turizm ve kültürel hazinenin korunması konusunda önemli adımlar atmıştır. Türkiye Bulgaristan'ın özellikle mülteci, terörle mücadele ve içişlerine müdahil olmama konusunda önemli bir müttefikidir. 17 yıl önce Edirne'de Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın görevlisi olarak görev yaptım. O dönemde Türk ve Yunan dışişleri temsilcileri ile görüşmeler yapmak için çok çaba gösterdik, ancak bu üç taraflı ilişki nadiren ve belirli durumlarda gerçekleşirdi. Şu anda bu ilişkilerin gelenek haline gelmesi ve güçlenmesinden çok memnunum, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki çift taraflı ilişkilerin artacağına ve güçleneceğine dair inancım yüksek”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama