ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Bu kursta ekmek var’
Edirne Terziler Odası, Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve İŞ-KUR İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen istihdam garantili Düz Dikiş Makineciliği kursları çok sayıda kadını iş sahibi yaparak yüzleri güldürmeyi sürdürüyor…
Haberin Yayın Tarihi: 15-11-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Bu kursta ekmek var’

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Terziler Odası, Edirne Halk Eğitimi Merkezi ve İŞ-KUR İl Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen istihdam garantili Düz Dikiş Makineciliği kursları çok sayıda kadını iş sahibi yaparak yüzleri güldürmeyi sürdürüyor. 600 vasıflı eleman belgesinin verildiği kurslar sonunda 450 kişi fabrikalarda aktif olarak çalışıyor. Kursiyerler, “Bu kursta ekmek var” dedi.
Edirne Terziler Odası'nın 2014 yılından bu yana ara vermeden yürüttüğü istihdam garantili Düz Dikiş Makineciliği kursu Edirne Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği'nin (EDESOB) giriş katında kadınlara umut kapısı oluyor. Kiminin öğrendiği kiminin daha fazla pratik yapmasına olanak sağlayan kurslarda kadın kursiyerler fabrikalardaki makinelerin aynısıyla donatılan atölyede temel ve teknik bilgileri uygulamalı alıp fabrikada çalışacak düzeye geliyor.
450 KİŞİ AKTİF FABRİKALARDA ÇALIŞIYOR
EDESOB Başkanı Kemal Cingöz ve Terziler Odası Başkanı Hakan Fındıklı kurs atölyesini ziyaret etti. Başkan Fındıklı istihdam garantili kurslara ilişkin şunları söyledi:
“2014 yılında Trakya Kalkınma Ajansı ile Odamızın yaptığı konfeksiyon alanında vasıflı eleman eğitimi merkezli projesinde beraberdik. Üç yıl onlarla olan birlikteliğimiz bitti fakat eğitimimiz 2015'ten bu yana aralıksız devam ediyor. İŞ-Kur, Halk Eğitim, Edirne'deki fabrikalar destek veriyor. Yetiştirdiğimiz elemanlara sertifika veriyoruz. Bu sertifikalarla arkadaşlarımız kalifiye çalışan olup daha kolay iş bulmalarını sağlıyoruz. Kendilerini işe de yerleştiriyoruz. 600'e yakın arkadaşımıza vasıflı eleman belgelerini verdik. Bunların 450 tanesi aktif olarak fabrikalarda çalışıyorlar. EDESOB binasıyla destek veriyor, Edirne'de ki sivil toplum kuruluşları da desteğini esirgemiyor. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de desteği var. 
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün görevlendirdiği Kurs Öğretmenleri Mustafa Kahraman ve Nagihan Ertop, “2019-2020 döneminin ilk kursu 30 kursiyerimiz var. Düz dikiş makine kursunda makine kullanımı öğretiyoruz. İlk defa gelenler makine kullanımını öğreniyor, bilenler becerisini geliştirip daha fazla pratik kazanıyor. Amaç hiç bilmeyenlere bu işi öğretip meslek sahibi yapmak işyerlerine yerleştirmek” dedi. 
“BU KURSTA EKMEK VAR”
Kursiyerler açılan kursların işsiz bu alanda bilgisi becerisi olmayanlar için umut olduğunu belirtirken çoğu kursiyerde “Bu kursta ekmek var” deyip kursu düzenleyenlere teşekkür etti.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama