ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Meriç çöle döndü!
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Edirne'de yağış da almayınca Meriç Nehri'nin debisi geçen yıla göre tam 3 kat düştü ve yatağında kum adacıkları oluştu… Uzmanlar, geçen yıl Kasım ayında debisi 190 metreküp olan Meriç'te bugün 66 metreküp su aktığına dikkat çekerken, kuraklık tehlikesinin ürkütmeye başladığını bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 15-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Meriç çöle döndü!

Olgay GÜLER
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üstünde seyrettiği Edirne'de yağış da almayınca Meriç Nehri'nin debisi geçen yıla göre tam 3 kat düşerek yatağında kum adacıkları oluştu. Uzmanlar, geçen yıl Kasım ayında debisi 190 metreküp olan Meriç'te bugün 66 metreküp su aktığına dikkat çekerken, kuraklık tehlikesinin ürkütmeye başladığını bildirdi. 
DSİ emekli Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Erkin, sosyal medya hesabından “Kuraklık Tehlikesi Ürkütmeye Başladı” diyerek gerçekleştirdiği paylaşımında, “Meriç- Tunca - Arda nehirleri debileri mevsimsel eski yıllara göre düşük seyretmektedir. Geçtiğimiz yıllarda Kasım ayı debileri 190 m3/sn civarında akan Meriç nehri debisi bugün 66 m3/sn olarak akmaktadır. Komşu Bulgaristan da nehirler ve kolları üzerindeki barajların doluluk oran-ları da düşüktür. Güz dönemi tahıl ekimi de yağmur beklemektedir. Ekilen mahsulün çıkamaması çiftçi-leri düşündürmektedir” diye yazdı.
Bu arada DSİ'nin nehir debilerine ilişkin dün sabah saat 08.00 itibariyle verilere göre Tunca'nın debisi Sukacağı'nda 9 m3/sn, Meriç'in debisi Kirişhane'de 68 m3/sn ve Ergene'nin debisi Yenicegörece'de m3/sn olarak öl-çüldü.
'KUYULARDA SU KALMADI'
Kuraklığın en büyük zararını ise bölgede tarımla uğraşan Karağaaç Mahallesi'ndeki üreticiler çekiyor. Tarımsal sulamada kullanılan kuyulardaki suların kuruma noktasına geldiğini ifade eden üreticiler, bölgeye sulama tesisi yapılmasını istiyor. 
Özellikle kış aylarında su taşkınlarıyla gündeme gelen Meriç Nehri, bu sonbaharda su sıkıntısı çekiyor. Debisi geçen yılın aynı ayının çok altında olan nehirde, geniş kum adacıkları oluştu. Son günlerde yağış almayan ve hava sıcaklığı mevsim normalleri üzerinde seyreden kentte, kuraklık en çok tarım üreticilerini vuruyor. Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'nın da bulunduğu Karaağaç Mahallesi'nde çiftçiler, tarlalarını suladıkları kuyuların kurumasıyla zor günler geçiriyor.
Karaağaç Mahallesi Muhtarı Agah Korkan, yağmurun yağmaması nedeniyle tarımsal sulamada büyük sıkıntılar çektiklerini söyleyerek, "İklim şartları ve coğrafi yapıya baktığımızda şu anda yağmurun yağmaması, mevsimin kurak geçmesi dolayısıyla son zamanlarda tarımsal sulamada büyük sıkıntılar çekildi. Vatandaşlar 2-3 kilometre öteden su getirmek zorunda kaldı. Şu anda kuyularda su yok. 17 metre inilmesi gerekiyor su alabilmek için. Umarım kışın karlı ve yağmurlu geçer de Karaağaçlı çiftçiler rahat eder, eğer geçmezse yandık. En son ağustos ve eylül ayında mahsullerimizi sulayamadık" diye konuştu. 
Çiftçi Ahmet Sanrı da sulamanın düşmesinden dolayı üretimlerinin azaldığını ifade etti. Sanrı, "Kötü durumdayız. Tüm geçimimizi çiftçilikten kazanıyoruz. Sular iyice azaldı nehirlerde, bir çok kuyumuz kurudu, suyumuz yok. Özellikle bu bölgede ve Balkanlar'da yağmurun az oluşu kuyularımızın kurumasına neden oldu. Dedelerimizden, babalarımızdan gelenek bu bahçecilik işi. Tüm mahsulümüzü kuyulardan suluyoruz normalde. Fakat bu sene zahmet çektik, kurak geçti, sebze üretimimiz azaldı. Kuyulardaki su 14 - 15 metreye düştü, normalde 6 metredeydi sularımız. Devletimizden buraya bir sulama sistemi istiyoruz" dedi.
Celali Tantin de, bu yıl çok kurak geçtiğini belirterek, "Topraklarımızda su olmadığı sürece ürün almak çok zor. Üretsen de istediğin randımanı alamazsın, verim çok düşük olur. Örneğin mısır ekimi yapıyoruz, ayçiçeği ekimi yapıyoruz fakat sulama olmadığı zaman bunların hiçbirini yapamaz duruma geleceğiz. Yani sulama projesi olması gerekiyor" dedi.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama