ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Ayçiçeği desteği 4 yıldır aynı
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, tarıma hakkı olan desteklerin verilmediğini, bunun en iyi örneklerinden birinin de ayçiçeği desteklerinin dört yıldır artmamasının olduğunu söyledi… 
Haberin Yayın Tarihi: 15-11-2019 07:44
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Ayçiçeği desteği 4 yıldır aynı

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bütçesinin görüş-meleri sırasında yaptığı konuşmada tarıma hakkı olan desteklerin verilmediğini ve bunun en iyi örneklerinden birinin de ayçiçeği desteklerinin dört yıldır artma-masının olduğunu söyledi. 
Konuşmasının başında: “Sayın Bakan sunumunda bizi rakamlara boğdu, Türkiye tarımının gerçek durumunu iyi bir şekilde kamufle etti. Gerçek durum şudur: Tarımsal üretimde ciddi sorunlar yaşayan, çiftçisi borçlu ve mutsuz, kırsalı boşalmış, yorgun bir ülke arıyorsanız o ülke Türkiye'dir. Hâlbuki Türkiye bir zamanlar kendine yeterli, tropikal ürünler dışında her şeyi üreten, tarım ürünleri ithal etmeyen bir konumdaydı. "Destekleri artırdık." diyorsunuz ama bazı ürünlerde destekler hiç artmadı. Demek ki bu ürünlerde net ithalatçılığı kabul ediyorsunuz yani yenilgiyi kabul etmişsiniz. Örneğin ay çiçeğinde destek dört yıldır artmıyor. Yılda 2,5 milyar doları bu ürünün ithalatına veriyoruz. Dört yıldan beri bir kuruş bile artmayan bir üründen bahsediyoruz. Gümrük vergilerini düşürüyorsunuz. Zaten bunda gümrük vergileri çok düşük. 2.500 lira fiyat açıkladınız. Bunun bile arkasında duramadınız. Tarım Kredi Kooperatiflerine ürün aldırdınız. Sonra geri çektiniz” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçinin borç yükü altında ezildiğini buna rağmen kredi borçlarını ödemeye çalıştığına vurgu yaptı.
Süt üretimi ve süt tüketiminde Bakanlığın verdiği rakamlardaki çelişkileri gösteren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, tarımsal destekler içinde hayvancılığa yüzde 30 pay ayrıldığını oysa Avrupa'da bu oranın yüzde 50 olduğunu ifade etti. 
Çiftçiye hak ettiği desteğin verilmediği söyleyen Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu: “Sertifikalı tohumluk desteklerini ödemediniz. Çiftçiye gelince para mı bitiyor. Faizsiz krediye devam diyorsunuz, yine büyük işletmelere kredi veriyorsunuz. İthalata, sadece hayvansal ürünlerin ithalatına dokuz yılda 7,5 milyar dolar ödediniz. Yem fiyatları sürekli artıyor. Neden? Çünkü dolarla alıyoruz. Yemin yüzde 60'ı ithal. Sadece saman ithalatı iflasın göstergesi. Meralar ranta kurban ediliyor” dedi
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu sözlerini: “İnekler ithal, et ithal, yem ithal, saman ithal; AKP ise yerli ve millî (!)” diyerek tamamladı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
25 Kasım'da çifte bayram
29 Ekim'e özel ziyaret
ADD'nin 97. yıl manifestosu
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama