ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Edirne buğdayı gözbebeği
Tüccar, kalite ve protein bakımından Türkiye'de buğdayda gereksinimini sağlayacak yerin artık Edirne olduğu görüşünü savunuyor…
Haberin Yayın Tarihi: 16-11-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Edirne buğdayı gözbebeği

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Tüccar, kalite ve protein bakımından Türkiye'de buğdayda gereksinimini sağlayacak yerin artık Edirne olduğu görüşünü savunuyor. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da “Edirne buğdayı kalite olarak Türkiye'nin gözbebeği oldu” dedi. 
Kalite ve protein zengini Edirne buğdayı tüccarı da sevindiriyor. 33 yaşındaki genç tüccar Engin Bahşi, Edirne buğdayının kaliteden dolayı güzel para yaptığını belirtti. “İthalat baskısı olmazsa buğdayın önü açık gibi görünüyor” diyen Bahşi şunları aktardı:
“MAKAS DARALDI”
“Edirne buğdayı bu sene Türkiye'de çok bulunabilen bir buğday değil. Sanayicilerin Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) ve ithal kaynaklardan talebi var. Sanayicinin ithal buğdaydan istediği randımanı alamadığını duyuyoruz. 14 buçuk randıman buğday gelse de enerjisinde problem oluyor. Bizim aslında bir sıkıntımız var. Edirne buğdayının çok enerjili gelmesi. Borsada en iyi buğday bin 500 lira-bin 520 liraya gidiyorsa en kötü buğday da bin 460-470 liraya gidiyor. Makas daraldı. Fabrikaların isteği biraz daha orta grup buğday. TMO'ya tam kapsamlı ithalat yetkisi verildi. Vergisiz, gümrüksüz istediği tarım ürününü ithal edebilecek. Çok buğday olduğu söyleniyor. Aslında bölgemizde çokta buğday yok. Şu an bir fabrikacı telefon açıp 'Bana 2 liradan 5 bin ton buğday gönder' dese 5 bin ton buğday bulma şansımız yok. 
“POLATLI'DAN SONRA EN İYİ BUĞDAY EDİRNE'DE”
Küçük değirmenler kapanınca güç büyük fabrikaların eline geçti. Dünya üzerinde en ucuz buğdayı bulabilirler. Edirne buğdayı kaliteden dolayı güzel para yapıyor. İthalat baskısı olmazsa buğdayın önü açık gibi görünüyor. Türkiye'nin en iyi buğdayı Ankara Polatlı'dan sonra Edirne'de yetişiyor. Polatlı buğdayı ayrı bir buğday. Dünyada nam salmış. Borsa ortalamamız aylardan beri 14 buçuk proteinin altına inmiyor. Enerjisi de çok yüksek çıkıyor. Türkiye'de buğdayda kalite gereksinimini sağlayacak yer Edirne artık.  
 “BUĞDAYIMIZ TÜRKİYE'NİN GÖZBEBEĞİ”
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı da, “Çiftçilerimiz bilinçlendi. Hem kalite hem de verimi yakaladı. Toprakta azot eksikliğimiz var. Çiftçilerimiz doğru gübrelemeyle azot eksikliğini ortadan kaldırdı. Verimi ve kaliteyi yakaladı. İlaçlama düzgün yapılıyor. Edirne buğdayı kalite olarak Türkiye'nin gözbebeği oldu. Sanayiciler Edirne'nin kaliteli buğdayını tercih ediyor. Edirne buğdayından baklavalık ve böreklik un elde ediliyor” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama