ANASAYFA
29 Eylül 2020 Salı
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘İşcan'ın evi canlanmalı’
Edirneli yerel tarih araştırmacısı Cengiz Bulut; Cevdet Paşazade Haşim İşcan'ın Kıyık Tophane Bayırı'nda bulunan doğup yaşadığı evin müze yapılması çağrısına, "Hudut Gazetesi Sahibi Gazeteci Gönül Uyanıktır'ın başlattığı bu güzel girişimi devam ettirelim. Sonuna kadar destek veriyorum" diye katıldı…
Haberin Yayın Tarihi: 16-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘İşcan'ın evi canlanmalı’

Olgay GÜLER
Edirneli yerel tarih araştırmacısı Cengiz Bulut; Cevdet Paşazade Haşim İşcan'ın Kıyık Tophane Bayırı'nda bulunan doğup yaşadığı evin müze yapılması çağrısına, “Sonuna kadar destek veriyorum” diye katıldı. Bulut, görev yaptığı her yerde büyük izler bırakan ve halka yakınlığı nedeniyle 'Haşim Baba' diye anılan İşcan için başlatılan girişime, “Hem evini müze yapalım hem de belgeler toplayıp O'nun için bir kitap hazırlayalım” sözleriyle katkıda bulundu. 
Cengiz Bulut, 1898'de Edirne'de doğan ve İstanbul'un seçimle doğrudan işbaşına gelen ilk belediye başkanı görevindeyken 11 Mart 1968'da vefat eden Haşim İşcan'ın halkın 'Haşim Baba' diye sevip saydığı bir isim olmayı başardığını kaydetti. Bulut, “Halkla bütünleşen, halkın sorunlarını çözen, yaşadığı şehrin veya yöneticiliğini yaptığı yerlerin derdi ve tasasıyla uğraşan insanları halk benimser ve kendinden görür. Devletin eli olan bu tür insanlar halk tarafından çok sevilir. Bu yüzden de ona; 'Haşim Baba' diye bir lakap takmışlar. Ülkemizde yöneticilik yaptığı her şehirde büyük izler bırakmış bir insan” dedi.  Yerel Tarih Araştırmacısı Bulut, Haşim İşcan'ın yaşamının Edirne ile ilgili kısmını da şöyle anlattı.
SÜRGÜNDE 22 YAŞINDA BİR PAŞAZADE
 “Haşim İşcan, 1920'nin Temmuz'undan sonra ve o dönemlerde Edirne'nin Yunanlılar tarafından işgalinde Trakya Paşaeli Müdafai Hukuk Cemiyeti'nde de yani vatanseverlerin kurduğu bu oluşumda önemli görevler almış birisi. Enteresan olan da benim Valilik tarafından yayınlanan Kasım Yolageldili kitabımda gündeme getirdiğim bir nokta var. 1922 yılında yapılan anlaşmayla Doğu Trakya'yı yani şu anda içinde bulunduğumuz Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'ın boşaltılma kararının alındığı dönemde 11  12 Eylül 1922 tarihinde Yunanlılar geri çekilirken, 'yanımızda ne kadar çok Türk esir götürürsek, pazarlıklarda elimiz o kadar güçlenir' düşüncesi vardı. Bu konuda iki uygulama yapıyorlar. Bir siyasi suçlu sıfatıyla, Edirne'den yüzlerce insanımızı toparlıyorlar ve bunları alıp Milos'a, Girit'e, Atina'ya esir olarak götürüyorlar. Bu siyasi suçlu sıfatıyla tutuklanan ilk 10 kişi arasında Cevdet Paşazade Haşim Bey'i de görüyoruz. Yani Haşim İşcan'ı. O zaman 22 yaşında genç bir vatansever ve Yunanlılar tarafından esir alınıp Milos'a götürülüyor. Ayrıca kardeşi Cevdetpaşazade Akif Bey de bu esir alınan siyasi suçlular arasında bulunuyor. Dolayısıyla bu Haşim İşcan'ın vatan direnişinde bire bir rol aldığının kanıtıdır. 
Aralarında Haşim Bey'in de bulunduğu bu saydığımız siyasi suçlular, Yunanlılar tarafından Milos'a gönderiliyor. 23 Mart 1923 tarihine kadar Yunan esaretinde kalıyorlar. Ondan sonra da uluslararası ve Yunan Hükümeti'yle yapılan takas anlaşmalarıyla 23 Mart 1923'te ülkemize geri dönüyorlar. Daha sonra bu kişilerin Milos'ta ve Girit'te çektikleri acıları yıllar sonra 21 Haziran 1965'te  Gazeteci Ömer Sami Coşar 'Milos Faciası' adı altında bir yazı dizisi olarak gazetesinde kaleme alıyor. 
ATATÜRK BU İSİMLERE BÜYÜK GÖREVLER VERMİŞ
Haşim İşcan bu yönden hem şehrimiz hem de ülkemiz için çok önemli bir şahsiyet. Bu nedenle de Atatürk bu tür yurtsever ve milli mücadeleye katılmış şahsiyetlere çok önem veriyor ve bunları Cumhuriyet'in kuruluşunda çok önemli görevlere getiriyor. Bu noktada bir çok Edirneli ve Trakyalıları sayabiliriz. Mesela Kırklareli'li Şevket Dingiloğlu, Edirne'den Şevket Bicioğlu. Bu isimler ülkemizin bir çok değişik illerinde vali olarak görev yapıyor ve gittikleri yerlere de hizmetleriyle çok büyük izler bırakıyorlar. 
Ama biz Edirneliler ne yapıyoruz? İşte bu soruyu kendi kendimize sormamız lazım. Edirneli değerlerimize ne kadar sahip çıkıyoruz? Bunu kendimize sormalıyız. Ama en azından Haşim İşcan konusunda Hudut Gazetesi Sahibi Gazeteci Gönül Uyanıktır'ın başlattığı bu güzel girişimi devam ettirelim. Ailenin peşine düşelim. Gerekirse bir adım daha öteye giderek hem evini müze yapalım, hem de Edirne'de Haşim Bey hakkında tarihe meraklı bizler gibi insanlar bilgiler belgeler toplayalım ve onun için bir kitap hazırlayalım. Yaptığı işleri anlatalım, bunu ülkemize ve Edirne'mize daha iyi tanıtalım.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
‘Devlet Hastanesi ne işe yarıyor?’
Hacılarezanı otogarı!
Kirada şampiyon Edirne!
Saros'da domuz bilmecesi!
Kübra ve Ömer’den mutluluğa ilk adım
Gece yarısı deprem heyecanı
Veteriner hekimlerde yeni dönem
Güzel Parti'de görev dağılımı
Eczacının sorunları büyük
Roman muhtardan korona uyarısı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama