ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
İbretlik bir belge
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, kurtuluşu İngiliz mandasında gören Son Padişah Vahdettin'in 16 Kasım 1922 tarihindeki iltica yazısının kurtuluşu Milli birlik ve beraberlik dışında arayanlar için ibretlik bir belge olduğunu bildirdi…
Haberin Yayın Tarihi: 16-11-2019 08:06
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
İbretlik bir belge

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, kurtuluşu İngiliz mandasında gören Son Padişah Vahdettin'in 16 Kasım 1922 tarihindeki iltica yazısının kurtuluşu Milli birlik ve beraberlik dışında arayanlar için ibretlik bir belge olduğunu bildirdi.
ADD Şube Başkanı Celil Özcan, Yönetim Kurulu adına gerçekleştirdiği paylaşımında “97 yıl önce bugün 16 Kasım 1922 tarihinde, Kurtuluş çaresini Ulusal direnişte değil de İngiliz mandasında gören Son Padişah Vahdettin, İşgal Orduları Başkomutanı General Harrington'a 'ibretlik' bir yazıyla başvurarak, İstanbul'da hayatını tehlikede gördüğünü ve İngiltere'ye sığınmak isteğini bildirdi” diyerek şunlara yer verdi:
“Saltanatın kaldırılması veya padişahlığın kaldırılması, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1 Kasım 1922'de kabul ettiği 308 numaralı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, 'Hukuku hâkimiyet ve hükümraninin mümessili hakikisi olduğuna dair' adlı kararnamesi ile gerçekleşmiştir.
1 Kasım 1922 tarihli kararda hem saltanatın kaldırıldığı ilan edilmiş hem de saltanat mensupları hakkında sürgün hükmü verilmişti. Sultan Vahdettin, hakkında çıkan sürgün hükmü yerine getirilmeden kendisine gidecek bir ülke arayışı içerisine girmiştir. Zira sürgüne gönderilirse tutsak olacak ve özgürlüğü kısıtlanacaktı.
TBMM Hükümetinin kazandığı Mudanya zaferi sonrası galibiyeti tescillenmiş, mağlup olan İngilizlerin İstanbul'dan çekileceğini ilan etmesi ile Ankara hükümeti meşruiyet kazanmıştır. Elinde devlet erkine ait inisiyatif kalmayan saltanat makamı İngilizlerin çekileceğinin anlaşılması ve 1 Kasım 1922'de saltanatın resmen kaldırıldığının ilan edilmesi üzerine İstanbul'u terk etmek zorunda kaldı.
Vahdettin, kendisini kabul edecek bir ülke bulmakta zorlandı. Zira, Ankara hükümeti oldukça güçlenmiş, dönemin süper gücü İngiltere'yi mağlup etme başarısını göstererek rüştünü ispatlamıştı. Ankara hükümeti ile diplomatik kriz yaşamak istemeyen ülkeler Vahdettin'i kabul etmeye yanaşmadılar.
İngilizler, Kraliçenin emriyle İstanbul'dan çekilmek için acele ediyor, Anadolu'da içine düştükleri bataklıktan bir an önce kurtulmaya çalışıyorlardı. Vahdettin için vakit daralıyordu. Zira, İngilizlerin İstanbul'dan çekilmeleri sonrasında tutsak düşecekti. Son çare olarak İngiltere'ye sığınma girişiminde bulundu. Ancak, İngiltere Krallığı Vahdettin ile diplomatik bir ilişki kurmamış, en başından beri saltanat makamını askerleri ile yönetmişti. Vahdettin, İngiliz Krallığı ile resmi bir ilişki kuramadığı için iltica talebini İşgal Orduları Başkumandanı General Harringthon'a iletti.
Sultan Vahdettin tarafından İşgal Orduları Kumandanı General Harringthon'a resmi olarak iletilen ibretlik el yazısında şunlar yazmaktadır;
'Dersaadet İşgal Orduları Başkumandanı General Harringthon cenablarına.
İstanbul'da hayatımı tehlikede gördüğümden İngiltere devleti fahlmesine iltica ve bir an evvel İstanbul'dan mahalli ahara naklimi talep ederim efendim.
16 Teşrinisani (Kasım) 1922HalifeiMüslimin Mehmet Vahidettin'
Ne acıdır ki,İngiliz mandasını tek kurtuluş olarak gören 600 yıllık köklü bir medeniyetin son hükümdarı, bir askerin yardımına muhtaç olmuş ve teslim olurcasına iltica talebinde bulunmuştur.
Sultan Vahdettin, İngiltere Krallığına iltica talebini General Harringthon'a iletmiş ancak bu talep İngiltere Kraliçesi tarafından reddedilmiştir. Malaya zırhlısına binerek İngiltere'ye ulaşmayı ümit eden Vahidettin, gelen ret cevabı üzerine General Harringthon tarafın-dan güzergahları üzerinde bulunan Malta adasına indi-rilerek terk edilmiştir.
Sultan Vahdettin, ömrü-nün kalan kısmını Malta'da fakruzaruret içerisinde yaşamış ve 16 Mayıs 1926'da 65 yaşında vefat etmiştir.
Kurtuluşu İngiliz mandasında gören Son Padişah Vahdettin'in bu iltica yazısı, kurtuluşu Milli birlik ve beraberlik dışında arayanlar için ibretlik bir belgedir. Atatürkçü Dünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, Kurtuluşun mandacılıkta değil de,Tek kurtuluş yolunun Milli birlik ve beraberlik, Kuvai Milliye Ruhu ile Ulusal direnişte olduğunu bütün Dünyaya gösteren, emper-yalizme karşı başarı kazanmış ve emperyalizmi yenilgiye uğratan tek lider büyük önder Gazi Mustafa Kemal Ata-türk'ü ve silah arkadaşlarını saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
‘Kapılar kapanmasın’
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama