ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Saros Aliağa olmasın’
BOTAŞ tarafından Saros Körfezi Keşan Sazlıdere sahilinde planlanan sıvılaştırılmış gaz limanı projesiyle ilgili itiraz üzerine mahkemece 1 Kasım'da yapılan keşiften sonra bilirkişi heyetine verilen 60 günlük süreç işlerken, tartışmalar da bitmek bilmiyor… Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Öyle bir noktaya geldik ki çevreyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan korumaya çalışıyoruz” diyor… Çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu da projenin 2010 yılında Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilen alanda planlandığını belirterek, liman için alınan kararı anlamadıklarını belirtiyor…
Haberin Yayın Tarihi: 18-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Saros Aliağa olmasın’

BOTAŞ tarafından Saros Körfezi Keşan Sazlıdere sahilinde planlanan sıvılaştırılmış gaz limanı projesiyle ilgili itiraz üzerine mahkemece 1 Kasım'da yapılan keşiften sonra bilirkişi heyetine verilen 60 günlük süreç işlerken, tartışmalar da sürüyor. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Öyle bir noktaya geldik ki çevreyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan korumaya çalışıyoruz” derken, Çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu, projenin 2010 yılında Özel Çevre Koruma bölgesi ilan edilen alanda planlandığını belirterek, liman için alınan kararı anlamadıklarını belirtiyor.
Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, Keşan Medya Gazetesi'ndeki açıklamasında, bilirkişi heyetinin incelemelerinden sonra raporun olumlu sonuçlana-cağını umut ettiklerini dile getirdi. Karagöz'ün gazetedeki açıklaması şöyle:
 “Bilirkişi heyetinden olumlu bir rapor çıkacağından çok umutluyuz. Halkımızın ve Saros'un lehine olumlu bir rapor çıkaca-ğından umutluyuz kendilerine güveniyoruz. Yargıçlarımıza, ada-lete güveniyoruz. Mutlu son ile sonuçlanıp, yürütmeyi durduracağımızı ve sonrasında durdurma kararı çıkacağını düşünüyoruz. Sonucu biraz bekleyeceğiz. Keşif sonucunda mahkeme heyeti, bilirkişi heyetine raporlarını hazırlayıp sunmaları için 60 gün süre verdi. Bu süre Aralık ayının sonunda bitiyor, Ocak ayının ilk haftasında sonuç netleşmiş olur. En azından rapor konusunda bilgi sahibi olacağız, aynı rapor avukatımıza da verilecek. Rapor doğrultusunda yargıdan yürütmeyi durdurma, devamında iptal kararı çıkacağını düşünüyoruz, mücadelemize devam edeceğiz. Bu mücadele halkın mücadelesidir. Ciddi anlamda Saros gönüllüleri var. Sosyal medya ortamından farklı kamuoyu oluşturma çalışmaları yapılıyor. Buraya kaynak sağlayacak bütün şirketlere, bankalara, uluslararası kurumlara, İngilizceye çevrilmiş mektuplar yazıldı ve gönderildi. Çalışmalar devam ediyor, mutlu sona gelinecek ama herkes Aralık ayı sonuna kadar sabretmek durumundadır. Süreç iyi gitti, biz umutluyuz, inancımız ve güvencimiz tam.”
“ÇOK BÜYÜK İDDİALARDA BULUNUYORLAR”
İncelemelerin Mahkemeden ziyade bilirkişileri olumsuz etkilediğini, raporun araştırılmadan yazıldığını ifade eden Karagöz, “İncelemeler mahkemeden ziyade bilirkişiyi olumsuz etkiledi. Her şey net olarak ortaya çıktı. Raporun masa başında kopyala yapıştır bir şekilde hazırlanmasını, Liman yapılacak yere yılın hiçbir gününde gidilmediğini, doğru düzgün bir inceleme yapılmadığı gösterdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bilim insanlarına, Saros Körfezi'nin karasal ve denizel özelliklerini ortaya koyan 500 küsür sayfadan oluşan bir rapor hazırlatmış. O rapor yılın hangi günleri hangi saatler arasında dalış yaptıkları, kara incelemeleri yaptıkları, göçmen kuşların hareketleri yazılan çalışma gün gün ve saat saat yazılıp iki yıl sürmüş. Bu bilimsel bir çalışma olduğu için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'nün de böyle bir rapor hazırlaması lazım, çok büyük iddialarda bulunuyorlar. Hiçbir zarar vermeyeceği, ne türlü önlem aldıkları ve o doğanın özelliğini ortaya koyacak bir şey yok ellerinde. Bu rapor rast gele yazılmış. Raporun kopyala yapıştır şekilde yazıldığının örneği raporda 'endemik bitki yok' yazılmasından belli. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırlattığı bilimsel raporda 6 tür endemik bitkinin olduğu tespit edilmiş. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı orayı korumakla görevli ama ne yazık ki orayı korumakla görevli bakanlık oraya ÇED olumlu sonucu veriyor. Öyle bir noktaya geldik ki çevreyi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.
“SAROS ALİAĞA'YA BENZEMESİN”
Çevre gönüllüsü Hakan Dedeoğlu da, Saros Körfezi'nde yapılması planlanan limanın 2010 yılında Özel Çevre Koruma ölgesi ilan edilen alanda olduğunu söyleyerek, “O zaman herkes sevinmişti. Ancak şimdi liman için alınan kararı anlamıyoruz. Saros Körfezi hava kirliliği had safhaya ulaşan Aliağa'ya benzemesin” dedi.
Saros'un 100'den fazla balık çeşitliliğine ev sahipliği yaptığını ve endemik türleri barındırdığını söyleyen Hakan Dedeoğlu'nun Lüleburgaz'da yayınlanan Görünüm Gazetesi'ne şu açıklamayı yaptı:
“2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan etti. Daha önce de belirtmiştim. Neredeyse 9 yıl öncesine ait bir karar bu. O zaman herkes sevinmişti. Saros bilinen, yaşanan bir nokta olduğu için bu onaylanmıştı. Dünyaca ünlü deniz bilimci kaptan Kusto'nun Kızıldeniz'deki yaşamı incelemesi tüm dünyaca bilinir. Aynı mantıkla bu çerçevede 1970'li yıllarda Saros'la ilgili de incelemelerde bulunup Saros için 'Kızıldeniz'in kuzey versiyonu' demiştir. Aslında her güzelin temelinde var oluş ve yok ediş tetiklemesi vardır” diye konuştu.
Türkiye'de iyi yapılan şeyler biz temelli, kötü yapılanların hepsi dış temelli. Bu ülkede bizler değil, şu anki geçmiş iktidarlar dahil uzun süredir gerektiği kadar sahip çıkamadık. Foça'da eskisiyle yenisiyle Aliağa'da odaklanan petrol temelli sanayileşme sonrası giderek büyüyen çevre zararları ortaya çıkmıştır. Ülke ve millet olarak silkinmemiz lazım. Bu gerçekleri çok net görmemiz, ormanı odun olarak görme alışkanlıklarımızı görmemiz lazım.
Saros müthiş bir koy. 10 tane Saros'um olsa birini vermem. Bu körfezin dünyada 2'nci örneği yok. Suyu kendi kendine temizleyebilen bir özelliğe sahip körfez Saros. Endemik türleri barındıran bir bölge Saros. Hiçbir yerde olmayan 6-7 bitki türü var.” 
DEPREM YA DA YANGIN BÖLGEYİ ETKİLER
Dedeoğlu, söz konusu haberde FSRU limanının yapılmak istendiği Gökçetepe ile Sazlıdere köyleri arasında yaklaşık 5 bin kişinin yaşadığını söyleyerek, bölgede 7 büyüklüğünde depremin beklendiği Ganos fayının olduğunu da hatırlatırken, “Turizm konusunda yıldızı parlayan ve seyyar boyutlarda kamp ilişkileri çok yoğun yaşanan bölgedir. Orada yarın öbür gün deprem ya da benzer sebeple patlama yaşansa bütün bölgeyi etkiler. “Orada çok büyük bir keyfiyet var. Orada bilirkişi geldiğinde Çanakkale yönünde olsa ne olur diye sorduğumuzda bize 'Boğaza yakın olmadığı için maliyetli oluyor' dedi. Burada kar zarar tabi ki bakış açısıdır. Ama biz halk olarak iş yapmıyoruz ki. İş de yaptırmıyoruz. Bizim verdiğimiz paraları amaç dışı kullanamazlar. Saros çok önemli bir yer. Orayı tartışmayı bile yanlış görüyorum. Bu tip şeyleri planlayan kişilerin böyle bir derdi yok. Onlar burada oturmuyor, burada yaşamıyor. Halk bu işe çok net şekilde ve doğru olmak kaydıyla tavrını koymak zorundadır. Hukuk birçok noktada, birçok sebeple çok farklı işleyebiliyor. Ama bu hukuksal olan tüm konuların adaletli olduğunu söyleyemeyeceğim” diye konuşuyor.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama