ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Tarımda belediye eli
Edirne'de binlerce yıllık ata mirası 17 çeşit yerli buğday ve arpa tohumu, belediye tarafından Karaağaç Mahallesi Sinekli mevkiinde 6 dönümlük alanda oluşturulan Cumhuriyet Çiftliği'nde toprakla buluştu… Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Niçin Cumhuriyet Çiftliği? Çünkü biz her şeyimizi Cumhuriyet'e borçluyuz” derken, yapılan ekimle yerli tohumun önemini, değerini ve stratejik önemini vurgulamayı amaçladıklarını söyledi…
Haberin Yayın Tarihi: 19-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Tarımda belediye eli

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne'de binlerce yıllık ata mirası 17 çeşit yerli buğday ve arpa tohumu, belediye tarafından Karaağaç Mahallesi Sinekli mevkiinde 6 dönümlük alanda oluşturulan Cumhuriyet Çiftliği'nde toprakla buluştu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Niçin Cumhuriyet Çiftliği? Çünkü biz her şeyimizi Cumhuriyet'e borçluyuz” derken,  yapılan ekimle yerli tohumun önemini, değerini ve stratejik önemini vurgulamayı amaçladıklarını söyledi.
Edirne Belediyesi'nin geçen yıl başlattığı yerli tohum çaba ve etkinliği sürüyor. Köylerde kirişlere saklanan tohumlar toprakla buluşuyor. 17 çeşit yerli buğday ve arpa tohumun ekimi Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği'nde törenle gerçekleşti. 
Karaağaç Mahallesi Sinekli mevkiinde Edirne Belediyesi'nin 6 dönümlük alanında ata mirası yerli tohumlar oluşturulan Cumhuriyet Çiftliği'nde törenle toprakla buluştu. Belediyeye ait alanda, 17 çeşit yerli buğday ve arpa tohumun ekiminin yapıldığı Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği'nde tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle başladı. 
Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek buradaki konuşmasında, Türkiye'nin önemli gen merkezlerinden biri olup aynı zamanda buğdayın anavatanı konumunda olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Anadolu'da 10 bin yıllık bir tarihi olan buğdayın stratejik bir ürün olmasının yanı sıra kültürel bir mirastır. Ülkemiz için buğday; sosyal, kültürel ve tarihi değere sahiptir ve bereketin göstergesidir. Her zaman buğdaya manevi değer verilmiştir. Bizim için kutsal bir bitkidir. 
Yerel buğday genellikle yerel bir isme sahip olan ve teşhis edilebilen değişken bir popülasyon olarak tanımlanabilir.    Ülkemizde yerel buğdayların korunmasına yönelik önemli projeler yürütülmektedir. Bu kapsamda gerek yerel buğday çeşitleri ve gerekse diğer türlere ait tarımsal öneme haiz olan yerel çeşitlerimiz toplanarak tanımlanmakta, kalite, hastalık ve zararlılara mukavemet, soğuğa, kurağa dayanıklılık ve verim gibi özellikler açısından değerlendiriliyor. Bu nedenle özellikle bitki genetik kaynaklarının toplama çalışmaları yapılarak hem yerinde hem de gen bankalarında korunması ve devamlılığı açısından önemlidir.
Bugün biz burada yerinde gen kaynaklarının korunmasıyla ilgili çalışmayı yürütüyoruz. Bugün burada Karakılçık ve Siyez yerli çeşitleriyle enstitümüz tarafından geliştirilen yerli ve milli olan 8 arpa, 7 buğday, 3 tane yulaf çeşidinin ekimini gerçekleştirdik gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum.”
ATA MİRASI TOHUMLAR TOPRAKLA BULUŞTU
Başkan Gürkan, bu çalışmanın öncü, sembolik bir çalışma olduğunu belirterek, Edirnelilere,“Bunu önemseyin, değer verin. Eğer bunu yaparsak çocuklarımız daha sağlıklı bir yaşama kavuşacaklar” diyerek seslendi. Mart' ayında Yerli Tohum Takas Şenliği yaptıklarını hatırlatan Gürkan şunları kaydetti:
“Orada annelerimizin, teyzelerimizin, büyüklerimizin köylerde bazen bir gazete kağıdının içinde bazen bir tülbentin içinde evlerimizin köşelerine kirişlerine sakladıkları tohumları bulduk. Bu tohumları tasnifini düzenlemesini yaptık. Mart'ta Karaağaç'ta 120 çeşit yerli tohumu ücretsiz takas şenliğimizde üreticilerimizle halkımızla buluşturduk. O gün dağıttığımız takas yaptığımız yerli tohumlardan elde edilen ürünlerden Eylül Ekim ayında ilk yerli tohumlarımızı geri aldık ve tohum bankamızda muhafaza ediyoruz. Önümüzdeki ekim sezonunda yine bu yerli tohumlarla Edirneliler ile buluşmayı gerçekleştirip yine ücretsiz yerli tohum takas şenliğimizi yapacağız. Geleneksel ve stratejik ürünümüz olan yerli buğday tohumlarını toprakla buluşturacağız. Yerli tohumun değerinin öneminin herkes tarafından farkına varılmasını istiyoruz. İnsanın olduğu her yerde belediye var olmayı da sürdürecek.
KARAAĞAÇLILAR'A SİTEM
Sevgili Karaağaçlılar, yakın geçmişin sebze ve meyve deposu olan değerli Karaağaçlılar, 10 - 15 yıl öncesine kadar haftada 50 kamyona yakın Ayşekadın fasulyesini buradan hasat edip İstanbul haline başka illere gönderirdik. Bütün bölge coğrafyasının karnını doyurmaya yetip artıyordu bile. Ama bugün topraklarımızın önemli bir kısmının ekilmediğini görüyoruz. Bugün düne göre ekim çeşitliliğimizin gittikçe azaldığını görüyoruz. Girdilerin yükselmesi gibi çok çeşitli nedenleri var ama bunların hiç birisi geçerli mazeret bahane değil. Toprağı özüne dokunmadan yasını bozmadan, kirletmeden gelecek kuşaklara sağlıklı şekilde teslim etme zorunluluğumuz var. Bu görevin en büyük sorumluluğu sevgili Karaağaçlılar'a düşüyor. 
“İNANÇLI, ISRARCI VE İNATÇIYIM”
Karaağaç'ı tekrar eski müreffeh günlerine hep beraber kavuşturacağız. Bu konuda inançlıyım, ısrarcıyım ve inatçıyım. Karaağaç'ta tekrar topraklarımızın yeşil, sarı, kırmızıyla tüm renklere bezendiğini hep göreceğiz ve bunu sizlerle birlikte el ele yürek yüreğe mücadeleyle yapacağız. Buna mecburuz."Ata tohumlarımızın gelecek kuşaklarımızın sağlıklı yaşaması için çok önemli olan bu değerlerimizin verdiğimiz özeni değeri bereketli topraklarımızda göstererek yine harman zamanı Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliğinde buluşarak harmanını hasadını yapacağız.” 
Bu arada Karaağaçlı üreticiler Başkan Gürkan'a Mart Ayında Edirne Belediyesi'nin düzenlediği Tohum Takas Şenliği'nden aldıkları tohumla yetiştirdikleri balkabağını hediye etti. Daha sonra Belediye Başkanı Recep Gürkan törene katılanlarla birlikte Edirne Belediyesi Cumhuriyet Çiftliği'ne yerli tohumların ekimini yaptı.
 

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama