ANASAYFA
26 Ekim 2020 Pazartesi
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Buğday yağış bekliyor
Trakya bölgesinin bazı kesimlerinde son yağışlar buğdaya yeterli gelirken bazı yerlerde ise  ürün kuraklıktan hala yağış bekliyor…
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2019 09:36
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Buğday yağış bekliyor

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Trakya bölgesinin bazı kesimlerinde son yağışlar buğdaya yeterli gelirken bazı yerlerde ise  ürün kuraklıktan hala yağış bekliyor. Edirne Ziraat Odası (EZO) Başkanı Hüseyin Arabacı, "Şu an kurak ve sıkıntılı süreç ama kısa zamanda yağışla buğday çıkar" dedi.
Dönemsel ara ara yağışlar bazı bölgelerde etkili olurken, kuruda kalan bölgelerde ekili buğday ise yağış bekliyor. EZO Başkanı Hüseyin Arabacı, sürecin şimdilik sıkıntılı olduğunu ancak kötü dönem ya da buğdayların bozulacağı anlamına gelmediği belirtti. Arabacı, Cuma günü için yağış gözüktüğünü belirtti ve şöyle dedi:
"KÖTÜ DÖNEM ANLAMINA GELMİYOR"
"Uzun zamandır yağış bekliyoruz. Dönemsel hafif hafif ara ara yağışlar oldu ama her bölgede etkili olmadı. Tayakadın, İskender, Demirhanlı gibi bu bölgelerde yeteli yağışa ulaştı hatta 8-10 santim gibi buğdayların çıkması için yeterli oldu. Cuma günü yağış gözüküyor. Bu yağış bir an önce gelir. Çünkü ürünlerin bir kısmı kumsalımsı tavlı olan yerlerde buğdaylarımız çıktı ama diğerleri hala kuruda yağış bekliyor. Yağış gelirse buğdaylarımız eşit şekilde büyür. Şu an için kurak gidiyor şu an sıkıntılı süreç ama bu tamamen kötü dönem buğdaylarımızı tekrar bozacağız anlamına gelmiyor. Yakın zamanda yağış olursa inşallah buğdaylarımız hayırlısıyla çıkacak ve iyi bir sezon olmasını temenni ediyorum."
DESTEK ASKIYA ÇIKTI 
2018 - 2019'de ekilen buğdayların sertifikalı buğday desteğinin askıya çıktığını belirtti ve ödemelere ilişkin de Arabacı şunları aktardı:
"Ödemelerle ilgili yem bitkileri ve sertifikalı tohumluk destekleri askıya çıktı. Yakın zamanda onların da ödeneceği bilgisi dün bilgisi ulaştı. 2018 - 2019 yılında ektiğimiz buğdayların sertifikalı buğday desteği şimdi ödeniyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi 2019 - 2020 yılı buğdaylarını ektik. Bu destekleri şimdiye kadar alıp ekilişlerdeki maliyetlerin bir kısmını karşılarız düşüncesindeydik ama ödenekle ilgili sanırım sıkıntı oldu. Bakanlığımız askıya çıkardı ve askı süresinden sonra kısa zamanda ödeneceği bilgisini aldık.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar şoföre çirkin saldırı
Yörükler'in acı günü
Edirnespor'u avucunun içi gibi biliyor
Vagonun adı üstünde!
Tavuk yumurta uçtu!
İmaret'te imaret geleneği
Elektrik kesintisi
Alt yapıda büyük heyecan
TMO EDİRNE MERKEZ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ
‘Kredi pompalamakla olmuyor’
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama