ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Sınırda 'işbirliği' zirvesi
Edirne ve Bulgaristan'dan Pazarcık ve Smolyan Valilikleri işbirliğinde iki ülkeden tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi ve turizm  otelcilik gibi sektörlerdeki 100 firma temsilcisinin katıldığı işbirliği forumu ETSO'da gerçekleştirildi… 
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Sınırda 'işbirliği' zirvesi

Olgay GÜLER
Türkiye'den Edirne ve Bulgaristan'dan Pazarcık ve Smolyan Valilikleri işbirliğinde iki ülkeden gelen 100 firma temsilcisinin katıldığı işbirliği forumu düzenlendi.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) evsahipliğinde Edirne, Pazarcık, Smolyan Valilikleri himayelerinde, Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu işbirliği ve KOSGEB Edirne İl Müdürlüğü Avrupa İşletmeler Ağı destekleriyle Pazarcık ve Smolyan'dan gelen Bulgar iş insanları ile Türk iş insanlarının buluştuğu “Pazarcık Smolyan Edirne İşbirliği Forumu ve İkili İşbirliği Görüşmeleri” düzenlendi. ETSO Konferans Salonu'nda düzenlenen iş birliği forumunun açılış törenine Edirne Valisi Ekrem Canalp, Smolyan Valisi Nedyalko Svanov, Pazarcık Valisi Stefan Mirev, Dışişleri Bakanlığı Edirne Temsilcisi Volkan Türk Vural, Bulgaristan Edirne Başkonsolosu Vassil Valchev, Türkiye Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve çok sayıda iş insanı katıldı. 
 Kayıtlı 43 Bulgar firması ve 57 Türk firması olmak üzere toplam 100 firmanın yer alığı forumda, ilk olarak açılış konuşmaları yapıldı. ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, buradaki konuşmasında, iki ülkenin iş insanları buluşturmanın kendileri için bir onur olduğunu dile getirdi. Zıpkınkurt; “Umuyorum iki ülke arasındaki iş insanlarımız ticaretlerini geliştirmek ve birlikte ticaret yapmaya bu toplantı daha çok katkı sağlayacak. Bugün Pazarcık, Smolyan ve Edirne şehirlerinin ticaretinin gelişmesi için bir araya gelindi. Bu toplantının faydalı ve yararlı olacağına inancım tam. Tüm katılımcılara geldikleri için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
“TÜRKİYE'YE GİREN ARAÇLARIN YÜZDE 30'U BULGAR PLAKALI”
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkilerin önemine değindi. Türkiye ile Bulgaristan arasındaki sınır ticaretinin iki ülke ekonomisine de can kattığına vurgu yapan Canalp; “Son ekonomik dalgalanmalarla bir çok vilayet sıkıntılar yaşarken biz Edirne olarak bunu en az yaşayan vilayet olduk. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de komşularımızla aramızda olan sınır ticaretinden dolayıdır. Bugün Bulgarlar yoğun şekilde Edirnemiz'e geliyorlar, alışverişte bulunuyorlar. Aynı şekilde Türkiye'den giden vatandaşlarımı zda Bulgaristan'a gidiyorlar. Bulgaristan'dan Türkiye'ye giren araçların sayısına baktığımızda toplam araç sayısının neredeyse yüzde 30'una yakını Bulgaristan uyruklu araç-lardan oluş-tuğunu mem-nuniyetle gö-rebiliyoruz. Bu aynı zamanda aramızdaki iliş-kinin ne kadar derinleşmeye başladığının da çok güzel gös-tergesi” dedi. 
İlerleyen dönemde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri daha ileri boyutlara taşınmasını ümit ettiğini söyleyen Vali Canalp; “Önümüzdeki dönemde de aramızdaki bu girift ekonomik ilişkiler çok daha ileri boyutlara taşınacaktır. Pazarcık modeli olarak adlandırılmış olan bu model de bizim aramızdaki bu forumun da en büyük başarısının göstergesidir. İnşallah iş adamlarımız ikili görüşmelerle ilişkileri çok daha ilerilere taşıyacaklar ve ekonomilerimizi geleceğe taşımış olacaklar” ifadelerini kullandı 
Açılış konuşmalarının ardından bölgelerin ekonomik sunumları yapıldı. Ayrıca Edirne TSO ve Smolyan TSO arasında da üyelerini yakınlaştırmaya ve ticareti geliştirmeye yönelik bir işbirliği protokolü imzalandı. Programın ilk günü özellikle tarım ve gıda, ağaç işleme, orman ürünleri, kapı, çerçeve, mobilya üretimi, turizm, otelcilik, tarım sebze üretimi, et üretimi, büyükbaş hayvancılık, tavuk çiftliği, sigortacılık ve inşaat sektörlerinde ikili işbirliği görüşmeleri ile son buldu.
Programın bugünkü bölümü Bulgaristan'dan katılım sağlayan firmaların Türk firmalarını ziyaretleri ile devam edecek.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama