ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir’
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü “Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var!” diyerek kutladı…
Haberin Yayın Tarihi: 20-11-2019 07:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir’

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü “Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var!” diyerek kutladı.
ADD Şube Başkanı Celil Özcan Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklamada, çocuk haklarının hem kanunen hem ahlaki olarak dünya üzerindeki bütün çocukların do-ğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel bir kavram olduğunu söyledi. ADD'nin konuya ilişkin paylaşımı şöyle:
“Çocuk haklarına dair ilk metin ise 1917 yılında, Ekim Devriminin ardından Proletkult isimli sosyalist kültür örgütünün Moskova Şubesi tarafından “Çocuk Hakları Bildirgesi” ismiyle kaleme alındı. Leh eğitimci JanuszKorczak'ın 1919 yılında yayınlanan 'How toLove a Child' (Bir Çocuğu Nasıl Sevmeli) adlı kitabında çocuk haklarından söz etmiş ve konuyu gündeme taşımıştır. Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisidir.
Bu bildirge Birleşmiş Milletler tarafından kuruluşunda kabul edilmiş, 20 Kasım 1959 tarihinde Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi olarak güncellenmiş ve 20 Kasım 1989 tarihinde daha geniş olan Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ile değiştirilmiştir. 
Çocuk hakları, bir insan hakları meselesidir. Çocuk hakları, insan hakları kavramının içinde ele alınması gereken bir konudur. Bugün, dünyanın birçok yerinde var olan insan hakları ihlalleri, çocuk boyutunda daha geniş kapsamlı ve büyüyerek, müdahale edilmesi daha zor bir şekilde yer almaktadır.
Uluslararası Af Örgütü'nün belirttiğine göre; az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde, emek sömürüsü, pornografi, şiddet, yasa dışılık gibi çocuk hakları ihlalleri daha büyük boyutlarda olmaktadır. Bu nedenle çocuk hakları büyük bir önem taşımaktadır.
Birleşmiş Milletler Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, günümüzde çocukların haklarını korumak için en geniş kapsamlı hukukî metin durumundadır. Günümüzde geldiğimiz noktada ise çocuk hakları konusunda örnek bir ülke olduğumuzu söylememiz maalesef mümkün değil. Çocuklara bayram armağan eden ilk ve tek ülke olan Türkiye'de her üç çocuktan biri yoksul. 2014'te Türkiye'de 40 bin 'çocuğa taciz davası' açıldı. Sadece 2015'te, 31 bin 337 kız çocuğu evlendirildi.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de altına imza attığı Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre her birey 18 yaşına kadar çocuktur. Bunun çiğnenmesini mazur gösterecek herhangi bir açıklamanın geçerliliği de yoktur. Çocuk Hakları Sözleşmesine göre, her birey on sekiz yaşına kadar çocuk olarak kabul edilir. Her çocuk vazgeçilmez haklara sahiptir.
Yaşama ve gelişme hakkı, Bir isme ve vatandaşlığa sahip olma ve bunu koruma hakkı, Sağlık hizmetlerine erişim hakkı, Eğitime erişim hakkı, İnsana yakışır bir yaşam standardına erişim hakkı, İstismar ve ihmalden korunma hakkı, Ekonomik sömürüden korunma hakkı, Uyuşturucu bağımlılığından korunma hakkı, Eğlence, dinlenme ve kültürel etkinlikler için zamana sahip olma hakkı ve Çocukların kendileriyle ilgili konularda görüşlerini dile getirme hakkı, sözleşmede yer alan vazgeçilmez çocuk haklarından bazılarıdır.
Kısacası, çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları var. Çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları var.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, 'Her şeyden öte çocukların çocuk olmaya hakkı var!' diyerek 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Gününün bütün çocuklarımıza kutlu olmasını diliyoruz.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama