ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Çocuklara 'beyaz perdede' farkındalık
Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı sevgi evlerinde kalan çocuklara film gösterimi gerçekleştirildi…
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2019 09:33
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Çocuklara 'beyaz perdede' farkındalık

Olgay GÜLER
Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu tarafından 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı sevgi evlerinde kalan çocuklara film gösterimi gerçekleştirildi.
Edirne Barosu Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikle, çocuklara tüm zorluklara karşı mücadele eden arkadaş grubunun hikayesinin anlatıldığı Hindistan yapımı '3 İdiots' isimli film gösterildi. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla gerçekleştirilen etkinliğe Edirne Baro Başkanı Alper Pınar, Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Çocuk Hakları Komisyon üyeleri ve çok sayıda çocuk katıldı. 
“İLK ÇOCUK HAKLARI YASASI 1924'TE RESMİLEŞTİ”
Film gösterimi öncesi konuşma yapan Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi Elif Arıseven; çocuklara tanınan tüm hakların kâğıt üzerinde kalmayıp gündelik hayatta da uygulandığını görmek istediklerini söyledi. Arıseven; “Yirminci yüzyılın başlarında çocukların erişkinlerden farklı haklara sahip olduğu, dolayısıyla da bu hakların ayrıca tanınması gerektiği konusunda yapılan akademik çalışmalar neticesinde çocukların ayrı birer birey olarak değerlendirilmesi söz konusu olmuştur. Çocuğun saflığı ve yetişkine muhtaçlığının ne yazık ki çoğu kez istismar edildiği gözlendiğinden, çocuk aile ve toplum koruması altına alınmış ve devlet eliyle de bu koruma yasalaştırılmıştır. Resmileşen ilk metin ise 1924 yılında Milletler Cemiyeti tarafından kabul edilen Cenevre Çocuk Hakları Bildirisi olup söz konusu metin 1989 tarihinde değiştirilip güncellenerek Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi olarak kabul edilmiştir” dedi. 
“MAĞDUR EDİLMİŞ ÇOCUĞUN GELECEKTE SAĞLIKLI YETİŞKİN OLMASI BEKLENEMEZ”
 Mutlu ve sağlıklı bir çocukluk döneminin tüm çocukların hakkı olduğunu da ifade eden Arıseven; “Mutlu ve sağlıklı bir çocukluk dönemi tüm çocukların hakkı olduğu gibi, toplum için de elzemdir. Zira mutsuz ve mağdur edilmiş çocukların gelecekte sağlıklı yetişkinler olması beklenemez. Çocuk istismarı, çocuk yaşta evlilik, çocuk işçiliği gibi derhal önlenmesi gereken ihlallere karşı ve sözleşme ile tanınan tüm hakların hayata geçirilmesi için Edirne Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ve Baromuz avukatları olarak her zaman çocuklarımızın yanındayız” diye konuştu. 
Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla düzenlenen film gösteriminde çocuklar protokolde önde yer alırken, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş ve Edirne Barosu Başkanı Avukat Alper Pınar ise gösterimi arka sıralardan izledi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama