ANASAYFA
30 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Kadına meslek kapısı
Edirne Belediyesi'nce Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde ücretsiz kurslar sonunda sertifika verilerek fabrikalara ara eleman yetiştirecek olan Meslek Edindirme Kurs Merkezi hayata geçti… Belediye Başkanı Recep Gürkan, 10 dikiş, 4 overlok makinesi ve 1 sanayi tipi ütü ile donatılan merkezin açılışında,  “Edirne'de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız” diye konuştu…
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2019 09:48
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Kadına meslek kapısı

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne Belediyesi'nce Yıldırım Beyazıt Mahallesi'nde kadınlara yönelik ücretsiz kurslar sonunda sertifika verilerek fabrikalara ara eleman yetiştirecek olan Meslek Edindirme Kurs Merkezi (EDMEK)  hayata geçti. Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Edirne'de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız” dedi.
10 dikiş, 4 overlok makinesi ve 1 sanayi tipi ütü ile donatılan EDMEK Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın katılımıyla açıldı. Katılımların ücretsiz olduğu ve kurslar sonunda sertifika verilerek fabrikalara ara eleman yetiştirecek olan EDMEK açılışına İŞ KUR Müdürü Şengül Çildam, sanayi tesislerinin yöneticileri, muhtarlar ve yıldırım halkı katıldı. 
“KADINLARA UMUT IŞIĞI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
Belediye Başkanı Recep Gürkan 'Kadınlara umut ışığı olmaya devam edeceğiz” dedi ve şunları söyledi: 
“Belediyenin çok uzun süre üzerinde çalıştığı fakat bir türlü hayata gerçekleştiremediği benim de çok önemsediğim bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bu projede neredeyse pes etmiş neredeyse olmayacak demiştim. Çünkü uzun çalışmalar yapıldı ama hayata geçiremedik. Emeği olanları bir defa aha kutlamak istiyorum. 
Cumhurbaşkanı da söyledi, istihdamda ciddi sıkıntımız var. İşsizlik oranında yüzde 14 gibi ciddi bir oran var. Bu fiili olarak ne oranda bilemiyoruz. Edirne için şöyle de garip bir durum var. Belli işlerde iş imkânı açıldığında bazı yerlere onlarca, yüzlerce başvuru oluyor. Ama bunun dışındaki işlerde bırakın başvuruyu neredeyse yoldan adam toplamaya çalışıyor işverenler, böyle bir garabet var. Evlatlarımız iş bulsun ekmek parası kazansın istiyoruz. Ama bunların hepsinin belediye, valilik, hastane gibi kurumlarda çalışma şansı yok. Keşke olsa. 
Bir siyasetçi olarak bir gerçeği söylemek istiyorum. Herkesi belediyede çalıştırma şansımız, kabiliyetimiz yok. Teknik ve ekonomik olarak imkânsız. O yüzden eli iş tutan veya bir meslek sahibi olmuş kişiler yetiştirmeliyiz. Edirne İŞ Kur Müdürlüğü bu konuda çok çalışıyor. Fakat yetmiyor. Biz burada bir başka kurumun yapma derdinde değiliz. Biz burada kurumlarla halkın, işverenlerin buluşmasını istiyoruz. Çünkü herkes her vatandaş İş Kur' a gitmesi gerekiyor ama gitmiyor veya kursları bırakıyor. 
Halkın belediyesi olarak halkla İş Kur'u işverenleri buluşturup, hangi alanda ihtiyaç varsa o alanda hızlı bir şekilde belediyenin dinamizmini de kullanarak, insanlarımızı bir meslekle ilgili bir giriş kapısından içeri alacağız. Eğer İş Kur da uygun görürse onları sertifikalandıracağız. İşverenlere buluşturup, iş bulmalarını sağlayacağız. 
“İŞÇİ İŞVEREN GÜNLERİ YAPACAĞIZ”
Bu sistem oturduğunda Edirne'de işçi ve işveren buluşma günleri yapacağız. Orada işverenler istedikleri nitelikte elemanları sistem içersinden bulacaklar, biz onların istedikleri doğrultuda eleman yetiştirmeye hız vereceğiz.” 
Açılış sonrası Gürkan merkezi gezdi ve kursiyerlerin diktiği ürünlerden birine ilk ütüyü yaptı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Aramızdan ayrılanlar
Karantinadan 12 kişi ‘arazi’
Narin bebek hoş geldin
Adalet Sarayı'nda ihaleye fesat
Palamut bayramı!
Yunan kovdu onlar soydu!
Canalp sınırın sıfır noktasında
Pakdemirli'ye bahçede Edirne hatırası
‘Kapılar kapanmasın’
Ekonomi duvara tosladı!
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama