ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
ADD Dünya Felsefe Günü'nü kutladı
ADD Edirne Şubesi, Dünya Felsefe Günü'nü akıl ve bilimi tek rehber olarak gösteren Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleriyle kutladı.
Haberin Yayın Tarihi: 21-11-2019 07:34
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
ADD Dünya Felsefe Günü'nü kutladı

ADD Şube Başkanı Celil Özcan,  Kasım ayının üçüncü Perşembe gününün Dünya Felsefe Günü olarak kutlandığını belirterek Yönetim Kurulu adına şunları paylaştı:
“Türkiye Felsefe Kurumu tarafından kutlanılması önerilen ve UNESCO tarafından da kabul edilen bu gün, 1946 yılında resmen yürürlüğe gir-miştir.
Gerek dünyada gerekse ülkemizde felsefeye olan ihtiyaç her geçen gün art-maktadır. Yaşanan şiddet olaylarının ve savaşların bitmek bilmediği, savaş tacirlerinin her türlü yöntemi kullanmaktan çekinmedikleri günümüz dünyasında insan hakları, insanların onuru, özgürlük, barış ve değerlerin savunulmasında felsefe büyük önem taşımaktadır. Yaşadığımız dünyayı daha iyi, daha insancıl bir dünyaya dönüştürmede ve uygarlık maskesiyle gizlenmeye çalışılan modern barbarlıklara başkaldırmada felsefenin işlevi yaşamsal bir önemdedir.
Ülkemizde 2002 yılından bu yana kutlanmaya başlanan Dünya Felsefe Günü, dünyada yaşanan problemlerin çözülmesinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Felsefe; insanın yaşamını, değerlerini, amaçlarını sorgulayarak varlığı bütün olarak ele almakta, temelde insanın sorgulayabilme yeteneğine dayanmaktadır.
Dünyamızdaki olumsuz gelişmelerin önce zihinlerde başlaması nedeniyle, UNESCO Evrensel ilkeleri yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. İnsanlığın karşı karşıya olduğu problemler kadar, ülkemizin kendine özgü problemleri de, olaylara felsefenin ışığında da bakabilmeyi gerekli kılmaktadır. Barış, özgürlük ve evrensel ilkelerin savunulmasında felsefenin temellendiriciliği ve aydınlatıcılığı büyük önem taşımaktadır. 
Felsefe eğitiminin dünyamızda sağlayabileceği en önemli işlevi, insanın dogmalardan arınmasını sağlayabilen bir anahtar olmasıdır. 10-17 Ağustos 2003 tarihleri arasında İstanbul'da düzenlenen 21. Dünya Felsefe Kongresi'nin açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet SEZER felsefenin işlevini şöyle vurgulamıştır: “İnsanlık bir yandan kendini geliştirip özgürleştirirken öte yandan gelişmiş toplumlarla azgelişmiş toplumlar arasında büyüyen uçurum, eşitlik, yoksulluk, bilgisizlik, kültürsüzleşme, bağnazlık ve bunlardan kaynaklanan terör, kültürlerarası çatışma, moral değerlerde çözülme gibi sorunların üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Felsefe insanın yaşamını, değerlerini, amaçlarını sorgulamakta, varlığı bütün olarak ele almakta, temelde insanın sorgulayabilme yeteneğine dayanmaktadır. Felsefenin geliştirdiği kuşkuculuk ve eleştirel düşünce, bilimsel düşüncenin, yenilikçi buluşların temelini oluşturmuştur. Eleştirel, sorgulayıcı ve çözümlemeci düşüncenin önem kazandığı dönemler, bilimsel üretim ve aydınlanmacı gelişmelerin önünü açmıştır. Dünyada ortaçağın karanlığından, skolastik düşüncenin dar ve tutucu kalıplarından, felsefi düşüncenin sorgulayıcı ve eleştirel yaklaşımı ile çıkmıştır.'' 
Ülkemizde felsefe adına yapılabilecek önemli işler vardır. Felsefenin eğitim kurumlarımızda amacına uygun olarak yer alması, üniversite içinde farklı bölümlerinde bilim felsefesi, insan haklarının felsefesi ve eğitim felsefesi gibi derslerin okutulması, felsefe öğretmenlerine ayrılan kadro sayısının arttırılması sağlanabilecek ilk adımlardır.
Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu olarak, öncelikle, akıl ve bilimi tek rehber olarak gösteren ve 'Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasî bir fikre sahip olmak, seçtiği dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetlerine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hâkim olunamaz' diyen, Ülkemizin kurtarıcısı Devletimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla anıyoruz. Dünya Felsefe Günü kutlu olsun.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
Marangoz ustasının intiharı
60 yıldır onarım bekliyor!
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Kural tanımayan avcılara ceza
Meme Küçültme Operasyonuna Karar Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama