ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Diş hekimlerine de işsizlik kapıda
Edirne Dişhekimleri Odası Başkanı Dr. A.Haluk Çaylı son 10 yıllık süreçte öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar olduğuna dikkat çekti.
Haberin Yayın Tarihi: 23-11-2019 09:42
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Diş hekimlerine de işsizlik kapıda

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI 
Edirne Dişhekimleri Odası, 22 Kasım Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası'nda modern dişhekimliğinin 111'inci yılını Atatürk Anıtı'nda kutladı. Başkan Dr. A.Haluk Çaylı son 10 yıllık süreçte öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar olduğuna dikkat çekti. Dr. Çaylı, "5 yıl içinde işsiz ya da mesleğinin dışında başka alanlarda çalışmak zorunda kalan dişhekimleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olacak" dedi.
Modern dişhekimliğinin 111'inci yılı Edirne Diş Hekimleri Odası tarafından Atatürk Anıtı'nda törenle kutlandı. Anıta çelenk sunumundan sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı söylendi. Oda Başkanı Dr. A.Haluk Çaylı, yönetim kurulu adına açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta Türk Dişhekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı sunmak, dikkatini çekmek doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacı ile 'Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası' olarak kutlanmaktadır.
"AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI SORUNLARI ÖNEMSENMİYOR"
Ağız ve Diş Sağlığı sorunları yaygın görülmesine rağmen ülkemizde fazla önemsenen sorunlar arasında yer almıyor. Yurttaşlarımızın düzenli olarak dişhekimine gitme alışkanlığı yok. İleri derecede ağrı, çiğneme zorlukları kötü koku ve kötü görünüm gibi sıkıntılara neden olduktan sonra dişhekimine başvuru gündeme geliyor. Hiçbir şikâyeti olmadan periyodik muayene olan kişi sayısı yok denecek kadar az. Ülkemizde gelişmiş ülkelere göre tüm yaş gruplarında yaygın olan diş ve dişeti hastalıklarının önlenmesi ve yaygınlığının azaltılması ancak koruyucu hekimlik uygulamaları ve özellikle diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasına bağlıdır.
ÖĞRENCİ KONTENJANLARINDA KAYGI VERİCİ ARTIŞ
Son 10 yıldır dişhekimliği eğitimi alanında insan gücü planlaması ilkeleriyle uyuşmayacak şekilde birbiri ardına fakülteler açılmış olup öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar oldu. 
2002'de 19 olan dişhekimliği fakülte sayısı bugün 92'ye çıktı. Bunlardan 66'sı hizmet veriyor. 26 dişhekimliği fakültesinin sadece ismi olup hizmet vermemekte. 2005 yılında 960 olan kontenjan 2018'de 63 fakültede 4991'e, 2019'da 66 fakültede 6421'e ulaştı. Bu rakamlar nezdinde önümüzdeki 5 yıl içinde işsiz yada mesleğinin dışında başka alanlarda çalışmak zorunda kalan dişhekimleri ile karşılaşmak kaçınılmaz olacak. Her gün sayısı artarak devam eden sağlık çalışanlarına yönelik fiziksel ve psikolojik şiddetin toplumsal bir sorun olarak kabul edilmesini diler ilgili bakanlıklar tarafından buna dair önleyici düzenlemelerin bir an evvel yapılmasını talep ediyoruz.
Bir sonraki 22 Kasım Diş Hekimliği Günü ve Toplum Ağız  Diş Sağlığı Haftasında toplumun sağlık kriterlerini yükseltecek çözümlerin hayata geçirildiğini görmek umuduyla sağlıklı günler diler. Tüm vatandaşlarımızın "Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftasını", meslektaşlarımızın "22 Kasım Dişhekimliği Gününü" kutluyoruz."
"TOPLUM SAĞLIĞINDA EĞİTİMİN ÖNEMİ YADSINAMAZ"
62 yıllık Diş Hekimi 85 yaşındaki Tekin Sayınbaş da, "Yalnız serbest çalışan diş hekimleri odalara üye olmak zorundadırlar. Kamuda çalışanların üyeliği zorunlu değildir. Akademik eğitimin başladığı 22 Kasım 1908, tüm diş hekimlerinin meslek bayramıdır. İsmimiz mesleğimizle birlikte anılır. Biz diş hekimleri dost ve hastalarımızla ilişkilerimizde su, sabun, diş fırçası kazanılmış hastalıklardan söz açarak temiz ortam, hijyen konularını önde tutarak özenle bilgilendirmeye çalışırız. Toplum sağlığında eğitimin önemi yadsınamaz bir gerçektir. Kamu sektöründe çalışanlar dışında Edirne'de çalışan meslektaşlarımız bu koca çınarın uç dalları olarak şifa, ışık vermeye azimliyiz, kararlıyız" dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
60 yıldır onarım bekliyor!
Marangoz ustasının intiharı
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama