ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Vakıf kiraları soru önergesi
İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, ardı arkası kesilmeyen zamlar nedeniyle beli bükülen esnafın Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşısındaki işyerlerine yapılacağı iddia edilen yüzde 100-150 arasındaki kira zamları nedeniyle kepenk kapatıp işyerini devren satışa çıkarttığını belirterek, konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
Haberin Yayın Tarihi: 23-11-2019 09:45
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Vakıf kiraları soru önergesi

İYİ Parti Grup Başkanı Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, ardı arkası kesilmeyen zamlar nedeniyle beli bükülen esnafın Arasta, Bedes-ten ve Alipaşa çarşısındaki işyer-lerine yapılacağı iddia edilen yüzde 100-150 arasındaki kira zamları nedeniyle kepenk kapatıp işyerini devren satışa çıkarttığını belirterek, konuyu bir soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.
"Milletvekili Çakırlar, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplan-dırılması talebiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sun-duğu soru önergesinde şunlara yer verdi:
Enflasyon rakamları büyük bir gerileme yakalayarak %8,55' olarak açıklanması ve 2016 yılının Aralık ayından bu yana TÜFE'de en düşük seviyenin gerçekleşmesi sonrasında vatandaş indirim beklerken ardı arkası kesilmeyen zamlar ile karşılaşmış ve enflasyon hesaplarının artık inandırıcılığı kalmamıştır. Geçen yıl 1 Ağustos 2018  01 Ekim 2019 tarihleri arasında elektriğe ve doğalgaza yaklaşık %57 zam yapılmıştır.
Esnafı zor durumda bırakan bu zamlardan sonra mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan Arasta, Bedesten ve Alipaşa çarşısındaki işyerlerine yapılacağı iddia edilen yüzde 100-150 arasındaki zamlar sonrasında Arasta'da esnaf kepenk kapatmakta veya işyerini devren satılığa çıkartmaktadır.
Bu bağlamda ;
1-Geçen yıl 22 Ekim 2018 tarihinde bakanlığınıza vermiş olduğumuz soru önergemizde Edirne ilinde mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü ile Mazbut Vakıflara ait olan taşınmaz kiracılarının 2019 yılı için kira ücretlerinde bir artışa gidilmemesi veya kira ücretlerinde indirim yapılması ile ilgili bir çalışmanızın olup olmadığı ile ilgili sormuş olduğumuz soruya cevaben belirttiğiniz 'kira bedelleri; emsal, rayiç, taşınmazın hali hazır konumu, kiralama tarihi gibi kriterler dikkate alınarak TÜFE yıllık değişim oranını aşmamak üzere tespit edilmektedir' denmiştir. TÜFE yıllık değişim oranı aşılmayacaksa nasıl %100-150 arasında zam yapılabiliyor?
2-Daha önce 2017 yılında turizm ve terör bölgesinde yer alan taşınmaz kiralarından Bakanlar Kurulu Kararı ile %30'una kadar vazgeçilmişti, ancak 2018 yılında kira artışı yapılmış 2019 yılında ise yaklaşık %27 oranında işyeri başına zam yapılmıştı. Zamlar karşısında beli bükülen esnaf için bakanlığınız kira artışlarında bir düzeltme yapmayı düşünüyor mu?

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama