ANASAYFA
30 Ekim 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
Hükümlü eliyle tarihe ışık
Edirne'de 2'nci Mahmud zamanında yaptırılan ve zaman içerisinde yaşanan savaşlarda toprak altında yok olan, Açık Ceza İnfaz Kurumu sınırları içerisindeki Mahmudiye Cami, Türkiye'de ilk kez başlatılan program kapsamında hükümlüler tarafından gün yüzüne çıkartılıyor… Devam eden araştırma kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, amaçlarının hem yükümlülere meslek öğreterek tahliyeleri sonrasında hayata kazandırmak hem de ecdat yadigarı eserleri geleceğe aktarmak olduğunu ifade etti…
Haberin Yayın Tarihi: 23-11-2019 09:51
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
Hükümlü eliyle tarihe ışık

Olgay GÜLER
Edirne'de 2'nci Mahmud zamanında yaptırılan ve zaman içerisinde yaşanan savaşlarda yok olan, Açık Ceza İnfaz Kurumu sınırları içerisindeki Mahmudiye Cami, Türkiye'de ilk kez başlatılan program kapsamında hükümlüler tarafından gün yüzüne çıkartılıyor.
Açık Ceza İnfaz Kurumu sınırları içerisinde bulunan ve 2'nci Mahmud döneminde yaptırılmasının ardından zaman içerisinde yaşanan savaşlarda yok olan Mahmudiye Cami'nin araştırma kazısında, Türkiye'de ilk kez başlatılan programla hükümlüler çalışıyor. Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü'ne ait restorasyon iş kolunun yürüttüğü kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, amaçlarının hem yükümlülere meslek öğreterek tahliyeleri sonrasında hayata kazandırmak hem de ecdat yadigarı eserleri geleceğe aktarmak olduğunu söyledi.
"TEMEL AMACIMIZ HÜKÜMLÜLERİ MESLEK SAHİBİ YAPIP, ESERLERİ GELECEĞE AKTARMAK"
Camiinin araştırma kazısında İş Yurdu Mü-dürlüğünün restorasyon uygulamalı iş kolunda görevlendirdiği hüküm-lülerin çalıştığını ifade eden Başsavcı Karaba-cak; "Bu iş yurdu faali-yetimiz şu aşamada Tür-kiye'de ilk ve tek. Faaliyetimiz 2019 Mayıs ayında İş Yurtları Daire Başkanlığımızın onayıyla başladı. Bu tarihi yapıları öncelikle korumak, gelecek nesillere aktarmak ve geleceğe devretmekti birinci niyetimiz. Bunu yaparken de iş yurtlarımızın bu güzel meslek edindirme faaliyeti kapsamına bunu almış olduk. Burada gördüğünüz gibi hükümlülerimiz araştırma kazısında görev almaktalar. Kendilerine Milli Eğitim Bakanlığımızın Yaygın Eğitim Kurumu olan Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde restorasyon konusunda eğitim verilmekte. Bu eğitim sonucunda eğitimlerini belgelendireceğiz. Tahliyelerinden sonra kendileri bu alanda, yani restorasyon alanında görev alabilecekler. Bunu bir meslek ve sanat olarak yürütebilecekler. Temel amacımız bu" dedi. 
"CAMİ'Yİ İHYA ETMEK İSTİYORUZ"
Asıl hedeflerinin tarihi yapıyı ihya etmek olduğunu söyleyen Karabacak; "Biz aslında böyle bir caminin varlığından dahi haberdar değildik. Bunu araştırdığımızda 1827 yılında 2'nci Mahmud döneminde yaptırıldığını, kışlanın bir yapısı olduğunu öğrendik. Nasıl yaparız araştırmalarına girdiğimizde araştırma kazısı işine girdik. Nihai hedefimiz mümkünse ihya etmek. Anıtlar Kurulu derse ki; 'Burayı ihya edebilirsiniz', biz de onların kararı doğrultusunda ihyaya başlayacağız. İhya olmazsa da bu haliyle muhafaza edip, koruyup Açık Ceza İnfaz Kurumu kapsamına aldığımız için, görmek isteyen vatandaşlarımızın da ileride ziyaretine açabilmek" diye konuştu. 
"BUNDAN SONRA DA KAZI FAALİYETLERİNE DESTEK OLACAĞIZ"
Edirne'de halen devam eden 2 cami restorasyonunda daha hükümlülerin çalıştığını belirten Cumhuriyet Başsavcısı Karabacak; "Restorasyona ilk bu alanda başladık. Bununla birlikte süreç içerisinde Yeni Saray yani Saray-ı Cedid kazısında 1 ay kadar 10'un üzerinde hükümlümüz görev aldı. Oradaki kazı faaliyetlerine destek oldular. Orada ciddi bir ivme kazandırdılar kazı faaliyetlerine. Buradan sonrası için de yapılacak kazı faaliyetlerine bundan sonra da destek olacağız. Hali hazırda restorasyonu sürmekte olan Kadı Bedrettin Cami ve Süleyman Paşa Camii'nde de 5'er hükümlümüz restorasyon faaliyetlerine destek olmaktalar. Orada 'işbaşı eğitim' dediğimiz, orada çalışan bu işin ustalarının emri altında mesleği öğrenmekteler. Onların orada aldığı faaliyetleri biz burada kendi yapılarımızda da tecrübe edip daha da profesyonelleştireceğiz" ifadelerini kullandı.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Bulgar'la da yakın temas!
25 Kasım'da çifte bayram
Rahmi Kızmaz'dan İnönü'de unutulmaz gol
Aksal'a 'genel müdür' tepkisi
Cumhuriyet fidanı: 29 Ekim 500 dikim
29 Ekim'e özel ziyaret
TÜ'de Cumhuriyetin 97. yıl fidanı
ADD'nin 97. yıl manifestosu
‘Demokrasimize sahip çıkmalıyız’
Çocuk Evi'nde bayram
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama