ANASAYFA
23 Eylül 2020 Çarşamba
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
'Köse' tartışması!
SÜTÜB Başkanı ve AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez, ayçiçeğinde görülen köse hastalığıyla ilgili İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt'ın mecliste zarara ilişkin rapor olduğunu belirtmesi üzerine Temmuz ayı Tarım ve Hayvancılık Komisyonu raporunda hiç bir veri çalışması olmadığını kaydetti…
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2019 09:39
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
'Köse' tartışması!

Sevcan KALIPÇİNDEN ELMACI
Edirne İli Merkez İlçe ve Süloğlu İlçesi Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı ve AK Parti Edirne İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Suiçmez, ayçiçeğinde görülen köse hastalığıyla ilgili İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt'ın geçen gün mecliste zarara ilişkin rapor olduğunu belirtmesi üzerine hiç bir veri çalışması olmadığının belgesi Temmuz ayı Tarım ve Hayvancılık Komisyonu raporunu anımsattı. Su İçmez, "Tarım Müdürü mecliste zararla ilgili rapor var dedi. Üreticimiz ciddi zarar görmüş. Neden o zaman Temmuz'da çalışma yapan komisyona bu tespitler verilmedi?" diye sordu. 
SÜTÜB Başkanı ve AK Parti  İl Genel Meclisi Üyesi Suiçmez, geçtiğimiz gün İl Tarım Müdürü Atilla Bayazıt'a sunum yaptığı mecliste, ayçiçeğinde görülen köse hastalığından zararla ilgili veri olduğunu söylemesi üzerine "Zararla ilgili veri vardı neden Temmuz'da ilgili komisyona bu veri verilmedi?' diye sordu. 
"ÜRETİCİ MAĞDUR OLMUŞ, SENE BİTTİ"
Meclisin Tarım ve Hayvancılık Komisyonu'nun ayçiçeğinde görülen köse hastalığı ile ilgili 22 - 29 Temmuz 2019 tarihli raporunda; “'İlimizde bulunan Tarım İl Müdürlüklerimiz ve ilçe müdürlüklerimizin köse hastalığından dolayı zarar gören araziler hakkında bir saha çalışması olmadığından bir verinin bulunmadığı tespit edilmiştir' ifadesinin yer aldığını hatırlatan Suiçmez, il müdürünün bu kez Mecliste verilerinin olduğunu belirtmesi üzerine, “Üretici mağdur. Sene bitti” dedi ve şu açıklamayı yaptı:
"Geçen gün İl Genel Meclisi'nde İl Tarım Müdürümüz Atilla Bayazıt'ın yaptığı sunumdaki bilgiler bakanlığımızın sitesinden her zaman ulaşabileceği veriler. Hükümetimiz her alanda ciddi destekler veriyor. Mart Nisan'da ayçiçeği ekimi başlıyor. Bu yıl ayçiçeğinde köse hastalığı yaşandı. Ben de ayçiçeği üretimi yapıyorum. İki üç ay önce Tarım Komisyonu'na araştırma önergesi verdik ve rapor hazırladık. Haziran ya da Temmuz ayında sanıyorum bu kayıtlarda da mevcut o raporu da basınımıza takdim edeceğim. Tarım Komisyonu'nda da üyeyim. O zaman bu hastalıktan ne kadar alan etkilendiğini sorduk. O gün için verdiği araştırma önergesi doğrultusunda Tarım İl Müdürlüğünden bu konuyla ilgili sağlıklı bilgi verilmedi bu da raporda da tespiti sabittir. Hatta hiç bir araştırma yapılmamış. Ziraat Odası başkanımız da bazı bilgiler verdi ve kendi imkanlarıyla bulduğu bilgiler. Tahmini bir şey çıkardık. Geçen gün il müdürümüzün sunum yaptığı gün mecliste kendisine 'Bu küçümsenecek bir olay değil. Resmi bir şey yok ama tespitlere göre 70-80 bin dekar alandan bahsediyoruz. Üretici mağdur olmuştur. Böyle bir zarar tespiti raporunuz var mı?' diye ısrarla sordum. Israrla konuyu müdürümüz farklı yere çekip, 'Çiftçimiz bilinçsiz ekti, erken ekti hava şartları' dedi. 
Üretici bilinçlidir bilinçsizdir. Bilinçsiz ise eğitimi verecek olan da Tarım İl Müdürlüğü'dür. Bu konulara hiç girmiyorum. Her ne kadar yanlış ekim olsa da hasar tespiti zarar tespiti imzalı bir rapor var mı elinizde?' diye sordum. Var olduğunu söyledi ve bu meclis kayıtlarında da var. Ancak iki ay önce gittiğimizde böyle bir rapor olmadığını biliyorum. Daha önceki Araştırma Komisyonu'nda raporumuz var. Bu tür olaylar şifai bilgilerle olmaz. Tarımın şehri Edirne'de üreticimiz ciddi zarar görmüş. İstediğimiz A köyünde B köyünde arkadaşlarımız gidip il ilçe müdürlüklerinden zarar olduğu tespit edildi tutanakla imzalı rapor var mı yok mu?
"ZARAR OLDUĞUNA DAİR RAPOR VARDI NEDEN TEMMUZ'DA KOMİSYONA VERİLMEDİ?"
Elimizde veri olmalı. Zararın olduğuna dair rapor var dedi tekrar isteyeceğiz. Üreticinin beklediği rapor. İl ilçe müdürlüklerinden arkadaşlar alana çıkıp A köyünde şu kadar alan bozuldu tarafımızdan tespit yapıldı diye yazılı imzalı bir rapor olmasını üreticiler bekliyordu. Sene bitti yapılacak bir şey yok. Haziran Temmuz raporunda da var aynı soruyu o zamanda sorduk. Tarım İl Müdürlüğü'nde böyle bir veri çalışması olmadığına dair bilgi verilmedi. Zararımızı görelim istedik.”

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Sular niye kesilmedi?
Tunca'ya ‘Pilav Yolu’
65 yaş üstü 5 saat ücretsiz!
60 yıldır onarım bekliyor!
Marangoz ustasının intiharı
'Maske' maskelerini düşürdü!
Çakırlar ve Akalın GİK'te
İlk gün heyecanı
Miniklere yüz yüze hediye
Kural tanımayan avcılara ceza
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama