ANASAYFA
25 Eylül 2020 Cuma
Açılış Sayfam Yap!
Sık Kullanılanlara Ekle
Matbaa Hizmetleri
Künye
Reklam
İletişim
Siyaset
Ekonomi
Sağlık
Spor
Kültür-Sanat
Güncel
Röportaj
Resmi İlan
Yazarlar
E-Gazete
Video Galeri
‘Çiftçi iki kere mağdur’
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçlarını yapılandırarak ödeyen çiftçilerin bütün mal varlıklarına ipotek koymasını TBMM gündemine taşırken, “Çiftçinin elini kolunu bağlayınca borcunu nasıl ödeyecek?” diye sordu…
Haberin Yayın Tarihi: 27-11-2019 07:50
16 Punto 18 Punto 20 Punto 24 Punto
‘Çiftçi iki kere mağdur’

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım Kredi Kooperatiflerinin borçlarını yapılandırarak ödeyen çiftçilerin bütün mal varlıklarına ipotek koymasını TBMM gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplaması isteğiyle yazılı soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu: “Borç yapılandırmasına giden çiftçilerin bütün mal varlığına ipotek konması doğru mudur?” diye sordu. 
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Ekonomide yaşanan krizin en derin olarak görüldüğü yerlerden biri tarım sektörüdür. Çiftçilerimiz sebebi olmadıkları ama sonuçlarını acı bir şekilde yaşadıkları krizin mağdurları olmaktadır. Son yıllarda borçları artan çiftçilerimiz Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanmaktadır.  Çiftçilerimiz üretimlerini devam ettirmek bir yana günlük yaşamlarını sürdürmek için de bu kredileri kullanmak zorunda kalmışlardır” diyerek;  çiftçilerin zaten Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanırken, tespit edilen kredinin en az 3 katı tutarında arazi, arsa, mesken, işyerlerini, traktör veya taşıt araçlarını ipotek vermeleri gerektiğini hatırlattı. 
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan binlerce çiftçinin yaşanan ekonomik krizin etkisiyle kredilerini geri ödeyemediğini ancak getirilen yapılandırma hakkından yararlanarak borçlarını taksitlendirerek ödemek yoluna gittiklerini belitti. 
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye,  “Tarım Kredi Kooperatiflerine 2019 Kasım ayı itibariyle borçlu kaç çiftçimiz vardır ve borçlarının toplam miktarı nedir? Borçlu çiftçilerimizin kaç tanesi borçlarını yeniden yapılandıranlardan oluşmaktadır? Bakanlığınızın borçlarını yapılandıran ve düzenli olarak ödeyen çiftçilerimizin bütün mal varlığına tedbir konulması şeklindeki uygulamayı kaldırmak için bir çalışması veya niyeti var mıdır?” sorularını yönelten Doç. Dr. Gaytancoğlu, ““Maalesef yapılandırma yaparak borçlarını düzenli şekilde ödeyen çiftçilerimizin sadece daha önce aldıkları kredi sırasında ipotek gösterdikleri mallarına değil üzerlerindeki diğer mallara da tedbir konulmakta, çiftçilerimiz günlük ticari faaliyetlerini bile yapamaz duruma getirilmektedirler. Çiftçi bu yolla iki kez mağdur edilmektedir” dedi.

Gönder Yorum Yap Yazdır Facebook Twitter FriendFeed Google
  ÇOK OKUNANLAR
Arazisi satılmış haberi yok!
Maske zorbalığı!
‘Pazar amacının dışına çıktı’
'Lütfen biraz sabır'
Açılmayan kontak canlarına tak etti!
Umutlar Karaağaç gölgesinde yeşerecek!
A.D.U. bebeğin şüpheli ölümü
Vali'den şafak vakti denetim
PDR kolları sıvadı
Edirne'ye ETTDER-Gİ
  GÜNÜN GAZETE MANŞETLERİ
Akşam Gazetesi Birgün Gazetesi Bugün Gazetesi Cumhuriyet Gazetesi
Dünya Gazetesi Fanatik Gazetesi Fotomac Gazetesi Gunes Gazetesi
Haberturk Gazetesi Hurriyet Gazetesi Milli Gazete Milliyet Gazetesi
Posta Gazetesi Radikal Gazetesi Sabah Gazetesi Sozcu Gazetesi
Star Gazetesi Takvim Gazetesi Taraf Gazetesi Türkiye Gazetesi
Vatan Gazetesi Vakit Gazetesi Yenisafak Gazetesi
Yeni Hudut Gazetecilik ve Matbaacılık San. ve Tic. Ltd. Şti
Babademirtaş Mah. Üç Şerefeli Camii Arkası No:7 EDİRNE
Boyasız Göçük Düzeltme

Dış Cephe Kaplama